0 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 19, 2022

Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?Genel bağışıklığı destekleyen ve arttıran birkaç bağışıklık güçlendirici besinler vardır. Çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı olan en iyi besinlerden bazıları.Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemimiz bizi çeşitli rahatsızlıklardan savunmada ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Aslında vücudumuzun savunma sistemi olarak hizmet eder ve mikroorganizmalara kapı aralayan hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur. Bakteri, virüs ve mantar gibi çeşitli patojenlere karşı savaşan özel hücreler, dokular, uzuvlardan oluşur. Bununla beraber, bağışıklık sisteminin meselesiz çalışması için belirli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bu temel besin maddelerinin veya yaş, stres ve kirlilik gibi diğer etmenlerin eksikliği bağışıklığı engelleyebilir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması kişiyi çeşitli hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Bu yüzden, çeşitli sıhhat meselelerini önlemek için bağışıklık sistemimizi sağlıklı tutmak çok ehemmiyetlidir.

Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi düzgün çalışması için spesifik besinler gerektirir. Bu besinler veya güçlendiriciler bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve işlevini geliştirmeye yardımcı olur, böylelikle bizi çeşitli enfeksiyonlardan savunur.

Vitaminler

Bir hayli vitamin, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve çeşitli hastalıkları önlemede ehemmiyetli bir rol oynar.

A Vitamini – Hücrelerin ve dokuların büyümesine ve onarımına yardımcı olur ve onları bakteri, virüs ve mantarlara karşı savaşma yeteneği haline getirerek güçlendirir. A vitamini, mukoza zarını nemli tutmaya yardımcı olur, böylece vücuda girmeye çalışan mikropları yakalayabilir.

B Vitamini – Çalışmalar, düzenli olarak B vitamini alımının, bağışıklık sisteminin hayati bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırdığını göstermektedir. Ayrı olarak vücuda enerji sağlarlar ve bu sistemin verimliliğini savunurlar.

C Vitamini – C vitamini, en ehemmiyetli bağışıklık sistemi vitaminlerinden biri olarak kabul edilir. İmmünolojik protein olan interferon imalatına yardımcı olarak bağışıklığı arttırır. Ayrı olarak bir takım anti stres hormonlarının imalatına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin normal çalışması için yararlı olan bir tripeptit olan vücuttaki glutatyon düzeyini arttırır.

E Vitamini – E vitamini, bağışıklığı artıran ve vücudu enfeksiyon ve hastalıktan savunan kuvvetli antioksidan özelliklere sahiptir. Ana rolü zarar veren serbest köktenlere karşı savunma sağlamaktır. Ayrı olarak, bağışıklık sisteminin birincil mücadele bileşenleri olan beyaz kan hücrelerinin imalatına yardımcı olur.

Nebatlar

Nebatlar büyük bağışıklık sistemi güçlendiricileri olarak hizmet eder. Nebatları destek olarak kullanmanın en iyi yanı, bu nebatların çoğunun yan tesirleri olmaması ve mükemmel sonuçlar vermesidir.

Sarımsak – Sarımsağın kuvvetli bir bağışıklık sistemi güçlendirici olduğuna inanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin işlevlerini geliştiren ve bizi soğuk algınlığı, boğmaca, bronşit ve grip dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan uzak tutan antimikrobiyal, antienflamatuar ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir.

Ekinezya – Bu nebat, makrofajlar, lenfokinler ve interferon gibi bağışıklık sisteminin çeşitli bileşenlerini uyarmaktan sorumludur. Ekinezya antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir ve ayrı olarak vücudun değişik bölgelerine kan akışını artırarak genel dolaşımı iyileştirir.

Geven Otu (Astragalus) – Diğer ismi Geven Otu olan Astragalus, fagosit aktivitesini arttırma ve vücuttaki antikor düzeylerini artırma yeteneği ile bilinir. Çoğunlukla düzenli soğuk algınlığı ve öksürük, grip, otoimmün hastalıklar, hepatit ve viral enfeksiyonlar için kullanılır.

Bunlar bağışıklık sistemi destekleri olarak hizmet veren bir takım vitaminler ve nebatlardı. Bağışıklığı güçlendiren diğer bir takım besinler şunlardır:

Çinko

Çinko, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin imalatını artıran ve çeşitli patojenlere karşı daha saldırgan bir şekilde savaşmaya yardımcı olan değerli bir mineraldir. Kanser hücrelerine karşı savaşan katil hücrelerin imalatını teşvik etmede ehemmiyetli bir rol oynar.

Selenyum

Selenyum, öldürücü hücrelerin imalatını artıran ve böylece kanser hücrelerini harekete geçiren başka bir mineraldir. Karides, ton balığı, ıstakoz, yumurta sarısı ve kepekli hububatlar gibi gıda kaynaklarında bulunmaktadır.

Başka bir deyişle, bunlar bağışıklığı artıran bazı besinlerdi. Bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanın en iyi yolu, balanslı beslenme ve düzenli egzersizle bitirir.

İyi bir gece uykusu için ipuçları

Son Yazılar

Daha Uzun Ömürlü Batarya İçin Yapılması Gerekenler

Daha Uzun Ömürlü Batarya İçin Yapılması Gerekenler .Bu husus gerçeğinde çok popüler bir mevzu ve bu sebeple pillerin ömrünü uzatacak usuller mevzusunda...

Evde yüz yogası nasıl yapılır ?

Evde yüz yogası nasıl yapılır ? Yaşlanma karşıtı yüz yogasının çökük yanaklar ve çatlamış kaşları da kaldırabileceğini biliyor muydunuz? Arkasındaki fikir, kasları...

Snapchat Müzik Bulma Nasıl Kullanılır ?

Snapchat Müzik Bulma Nasıl Kullanılır ? Shazam, mikrofonu tanıyarak müzik parçalarını bulmak için bir uygulamadır. Bir müddettir, bu platform Play Store'da en...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Daha Uzun Ömürlü Batarya İçin Yapılması Gerekenler

Daha Uzun Ömürlü Batarya İçin Yapılması Gerekenler .Bu husus gerçeğinde çok popüler bir mevzu ve bu sebeple pillerin ömrünü uzatacak usuller mevzusunda...

Evde yüz yogası nasıl yapılır ?

Evde yüz yogası nasıl yapılır ? Yaşlanma karşıtı yüz yogasının çökük yanaklar ve çatlamış kaşları da kaldırabileceğini biliyor muydunuz? Arkasındaki fikir, kasları...

Snapchat Müzik Bulma Nasıl Kullanılır ?

Snapchat Müzik Bulma Nasıl Kullanılır ? Shazam, mikrofonu tanıyarak müzik parçalarını bulmak için bir uygulamadır. Bir müddettir, bu platform Play Store'da en...

Çalınan Instagram Hesabı Geri Nasıl Alınır ?

Çalınan Instagram Hesabı Geri Nasıl Alınır ? Instagram’da hesap kurtarmak isterseniz gerçeğinde tek lüzumumuz olan kayıtlı bir e-posta hesabı veya telefon numarası...

Eski twitter hesabı nasıl bulunur ?

Eski twitter hesabı nasıl bulunur? Dünyanın her yerinden 500 milyon aktif kullanıcısı olan Twitter, var olan en popüler sosyal ağlardan biridir. Ağın kullanıcıları...