28.1 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 18, 2021

Başarımızı Geliştirmek İçin Neler yapılmalıyız

Zeka artık başarının ana belirleyicisi değildir. Hayat döngüsünde başarılı olmak için IQ hala çok fazla ehemmiyet taşırken, kişilik özellikleri çok daha büyük bir rol oynamaktadır. 2016’da yapılan bir muvaffakiyet testleri araştırmasında, hayat memnuniyeti ve iyi gelirler ele geçirebilmek için sahip olunan kişilik özelliklerinin IQ’dan daha ehemmiyetli olduğu bulunmuştur. Başarımızı Geliştirmek İçin Neler yapılmalıyız ?

Kişilik ayrı olarak patronlar tarafından da değerlendirilir ve adayları önceliklendirmek ve davranışlarının uygun olup olmadığını düşünmek için davranış değerlendirmeleri ve kişilik testleri kullanırlar. Kişiliğinizi değiştirebileceğinize değin hiçbir delil bulunmamakla beraber, davranış şeklinizi değiştirebileceğinizi gösteren bir kanıt vardır. Başarımızı Geliştirmek İçin Neler yapılmalıyız ?

İşte şahsi ve mesleksel gelişimdeki performansı etkileyen kimi özellik ve yeteneklere dair bir bakış açısı;

Öz Disiplin

Öz disiplin düzeyiniz, hedeflere erişme kabiliyetinizi belirler. Disiplinli olduğunuzda, sizi engelleyebilecek cazibelere karşın duyguları kontrol edebilir, zayıf istikametlerin üstesinden gelebilir ve hedefleri izleyebilirsiniz. Yüksek düzeyde öz disipline sahip insanlar, doğru yemek yemek ve egzersiz yapmak gibi sıhhatli alışkanlıklara bağlı kalmakta daha iyidir. Bu kişilik özelliği natürel değilse, onu geliştirmek için farklıklar yapmaya başlayabilirsiniz.

Hayatınızdaki kariyeriniz, beslenmeniz, sosyal ihtiyaçlarınız, kondisyonunuz ve daha fazlası gibi iyileştirmeler yapmak istediğiniz alanlara bir bakın. Her hedef için büyük nedeninizin ne olduğunu belirleyin. İşinizde daha uzun müddetli kalmak veyahut daha tatmin olmuş hissetmek gibi daha büyük bir nedeniniz olduğunda,  motivasyonunuz meblağlı olacaktır. Hemen peşinden, belirli hedefleri içeren bir eylem tasarısı oluşturun ve ilerlemenizi takip edin. Sosyal ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışıyorsanız, harekete başlayın (haftada bir toplantıya katılmak), ilerlemenizi takip edin (katılan toplantı sayısı) ve neticesi (ruh hali farklıkları ve karşılanan sosyal ihtiyaçların hissi) üzerine düşünün. İlerleme kaydettikçe, hedefe yönelik yaklaşımlarla rotada nasıl kalacağınızı öğreneceksiniz.

Organizasyonel Maharetler

Çok iyi örgütlü olmuş profesyonelleri düşündüğünüzde titizlikle temiz çalışma alanları ve ayrıntılı tasarılayıcıları olduğunu görürsünüz. İş tasarılamalarında renk kodlu takvimleri vardır ve işleriyle tamamiyle ilgileniyorlardır. Bu yetenek seti, vicdani denilen büyük beş kişilik tipine girer. Bu kişilik özelliğine sahip olanlar tipik olarak emin ve meblağlı olarak kabul edilir. Bu kişiler öne çıkarlar zira onlar için en önemli olan şey kişilik özellikleridir. Örneğin bir toplantı için hazırlanırken sosyal medyada dolaşmazlar ve önce üzerinde çalışmaları için yardımcı olan bir rutini takip ederler.

Her seferinde bir güne odaklanarak bu organizasyon maharetlerini geliştirin ve buna iş gününüz süresince kontrol listelerini kullanarak başlayın. Hemen peşinden, günlük görevlerinize nasıl öncelik vereceğinizi öğrenin. Günün başlangıcında vaktinizi belirlemek için kendinize 15 dakika verin, daha sonra yarın için tasarı yapmak için günün nihayetinde 15 dakikanızı kullanın.

Pozitiflik

Bardağın boş olan tarafını görüyorsanız, kişisel ve mesleki yaşamınızdaki zorluklarla yüzleşmek ve zorlukları aşmak için mücadele edeceksiniz. İyimserlik madalyonun diğer yüzüdür ve geleceğiniz ile ilgili umutlu ve kendinden emin hissetme becerinizdir. Bu pozitif bakış açısı çoğu kez daha zordur, ancak, meblağlı bir pratikle programlanabilir. Dikkat edinerek iyimserlik geliştirmeye başlayın. Sözgelişi, meditasyon yapmaya, dikkatli yürümeye başlayın ve bir dikkat eğitimi programına kaydolmayı düşünün. Mevcut bir zihni geliştirdiğinizde, negatif düşünce kalıplarının gelip gitmesine destur verin. Başka bir söylemle, hem iyi hem de kötü duygularınızı tertip etmek için kendinizi eğitin.

Stratejik Yaratıcılık

Yaratıcı insanlar çoklukla meraklı ve etkileyicidir. Ancak, bir seyirci kitlesini okuma becerilerine bağlı olarak başları belaya girebilir. Bazı insanlar etkileyiciliğini rizikolu ve bölücü olarak açıklayabilir, bu yüzden yaratıcı arayışlarda stratejik olmak önemlidir. Yaratıcılık her yerde öncülerin gözünde en üst düzey bir beceri olmaya devam ediyor. Düşüncelerinizi kağıt üzerine yazarak yaratıcılığınızı nasıl besleyeceğinizi öğrenin. Gününüzü yansıtmak için bir forum başlatın. Yazma, bilgiyi damıtma ve kendinizi dile getirme pratiği, yaratıcı adalelerinizi çalıştıracak mükemmel bir yoldur. Hemen peşinden, bir blogda veya podcast’te muhteva oluşturarak kendinizi değişik kitlelere dile getirme alıştırması yapın. Sevdiğiniz konuları kapsayarak eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Dışa Dönüklük

Sosyal olarak kendine güvenme ve sosyal ortamlarda ilişki kurma, dışa dönüklerin geliştiği yerdir. Aslında dışa dönüklük, yaşamın bir hayli alanında büyük bir varlıktır. Bu dışa dönüklük Sosyal anaparayı gösterip başkalarıyla iyi ilişki kurduğunuzda, harika bir izlenim bırakırsınız. Şayet bu özelliğe sahip değilseniz neyse ki, bu kişilik özelliği öğrenilebilir. Odağınızı kendinizden etrafınızdaki kaydırın. Bu kendinizi nasıl sunduğunuz ile ilgili endişelendiğinizde, sizi hatıran dışına çıkarır. Bunun yerine, sosyal ortamınızdaki insanları tanımaya odaklanın. Tanıdığınız kişilerle yeni etkinliklere gittikçe ağır ağır dışa dönük olmayı öğrenin.

Zeka sizi çok uzaklara götürebilir, ancak bu kişilik özellikleri size ekstra hareket kazandırır. Zati bu özelliklere sahipseniz, IQ’nuz ile ikiye katlayabilirsiniz. Davranışlarınızdaki bu değişim, hayatınızın her alanında büyük başarılara yol açacaktır.

Son Yazılar

Help Steps Para Kazanma ? Help Steps Nedir?

Help Steps Para Kazanma,Help Steps Nedir, Help Steps nasıl para kazanılır,Help Steps para kazanma yolları,Help Steps sosyal yardım kuruluşları,Help Steps yardım,Help Steps...

Google Adsense Nasıl Para Kazanılır ?

Google Adsense Para Kazanma ? Google Adsense blogcuların ve Webmasterların en sevilen blog para kazanma yöntemlerinden birisidir. Web sitesi sahiplerinin çoğunluğu, özellikle de...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

213BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Help Steps Para Kazanma ? Help Steps Nedir?

Help Steps Para Kazanma,Help Steps Nedir, Help Steps nasıl para kazanılır,Help Steps para kazanma yolları,Help Steps sosyal yardım kuruluşları,Help Steps yardım,Help Steps...

Google Adsense Nasıl Para Kazanılır ?

Google Adsense Para Kazanma ? Google Adsense blogcuların ve Webmasterların en sevilen blog para kazanma yöntemlerinden birisidir. Web sitesi sahiplerinin çoğunluğu, özellikle de...

Kripto Para Nasıl Oluşturulur?

Kripto Para Nasıl Oluşturulur, Dijital Para Nasıl Oluşturulur, Kripto Para Birimi Nasıl Oluşturulur, Kripto Para Nedir Kripto Para Nasıl Çıkarılır gibi soruların...

Mail Okuyarak Nasıl Para kazanılır

İnternette para kazanma metotları hakkında sizlere sık olarak bilgi vermeye çalışmaktayım. Bugün sizlere internetten para kazanma metotlarınden birisi olan mail okuyarak para kazanma konusunda bilgi vermek istiyorum.