Borsadan Nasıl Para Kazanılır ?

Borsadan Nasıl Para Kazanılır ? Borsada para kazanmak düşünülen kadar zor değil. Asıl odaklanılması şart olan borsada para kaybetmemeyi öğrenmek, unutmayın ki; borsada asla fırsat bitmez. Bir fırsatı kaçırırsınız, diğerini yakalarsınız. Ayrı olarak Borsada kaybetmek sizi korkutmasın; zira aramızdaki çoğu kişi bu korku ile borsaya giriş dahi yapmıyorlar. Kontrollü bir şekilde gidildiğinden bu kaybedişin çok küçük olduğunu göreceksiniz.Borsadan Nasıl Para Kazanılır ?

Borsa çok kazançlı bir yer olduğundan herkes kazanmak ister tabii olarak fakat ne yazık ki herkes kazanamaz. Borsada maksatlı olarak yapılan ani alımlar ve satışlar. Bunu bilmeyenler zarara uğrayabilir. Bu yüzden sizlere borsada nasıl para kazanılır ? sualinin yanıtını paylaşıyor olacağız.

Mevzubahis borsa olduğunda bunu kumar gibi görenler var; ancak yalnızca borsaya açılan şirketlerin paydaşı oluyorsunuz ve tam olarak pay senedinden para kazanmış oluyorsunuz. Borsada sadece hisse senedin den değil; Bono, Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasasından (VİOP) vb. alanlarda kazanabiliyorsunuz.

Bu yüzden yukarıda dediğimizi anımsayın. Bu yazıda ise Borsada para kazanmak ve para kaybetmemeyi yazıyor olacağız. Uzatmadan Borsa ile para kazanmak detaylarına geçelim.

1- Başlamadan Önce Öğrenin Ve Test2 Edin

Öncellikle yapmanız gerekenler var; Öğrenmek, alıştırmalar yapmak. Bunu tam olarak yapmadan diğer bir adıma geçmeyin. Neticede birikiminiz ile yatırım yapacaksınız.

Peki nereden öğreneceğiz diyecek olursanız. Çok kolay internet üzerinden araştırma yaparak yada youtube üzerinden onlarca eğitim videosu bulabilirsiniz. Öğrenmeniz gerekenler ise yatırımlar, yatırım araçları, şirket analizleri. Borsada al sat yaparak para kazanmak isterseniz yapmanız gerekenlerden biri ise hisse senedi al sat yapmaktır. Neden olarak ise şirketleri çözümlemek faydanıza olacaktır.

Borsalarda çoklukla sanal paralarla tecrübe yapabiliyorsunuz. Bu denemeler sizin yatırım araçlarını öğrenmenize yardımcı olacaktır. En ehemmiyetlisi Kâr ve zarar vaziyetlerinde nasıl baş edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Şayet borsaya giriş yapacaksanız bunu kesinlikle deneyin.

2- Karar Verin

Rastgele bir yatırım yapacağınız vakit bir tasarı yapmadan taktiğinizi belirlemeden yatırım yapamazsınız. Netice olarak bu iş çocuk oyuncağı değil ! Planlı ve taktikli bir şekilde ilerlemeniz gerekli.

Karar vermeniz noktalar ise Uzun vade , Orta vade, kısa vadeli , günlük al- sat olarak seçim yapmanız lazım. Yalnız seçim derken rastgele seçim yapmayın. Size en uygun vade hangisi ise oraya yönelmeniz önerilir.

Şu şekilde bir ikaz yapmam gerekiyor. Bu yazıyı eğer okuyorsanız muhtemelen borsaya yeni başlıyorsunuz. Yeni başlıyor iseniz tek başınıza kısa ve günlük vadelerden uzak durmanızı öneririm.

3- Uzun Vadeye Odaklanın

Pay senetleri genelde uzun vadede çoğunlukla daha çok kâr bırakıyor. Yalnızca Pay senetleri için değil, diğer yatırımlar içinde bu geçerli. Ancak bunu her şirket senedi için söyleyemem. Yukarıda söz ettiğimiz gibi şirket tahlili iyi yapılmalı.

Uzun vade üzerinden biraz örneklerler gidelim. Aşağıdaki grafik S&P500’ün 5 senelik grafiği bulunmaktadır. S&P500, 500 büyük Amerikan şirketini izlemektedir. 5 senede takriben yükselişi 90%.

En çok izleyenlerden gidelim: Nasdaq, takriben 4 senelik grafiği 188% artmış. Buda borsada nasıl para kazanılır ? sualine küçük bir örnek olarak verebilir.

Yalnız burada yanlış anlaşılan bir vaziyet olacaktır. Uzun vade yatırım alıp unutmak değildir. Belirli aralıklara portföyünüz aktüellemeniz gerekli. Belirli bir miktar kâr alındıktan sonra payı bırakmanız gerekli. Ters takdirde aktüelleme yapmazsanız uzun vade paranız aynı yere tekrar gelecektir. Onca sene boşuna beklemiş olacaksınız. Unutmayın ki; Hiçbir Pay grafiği sonsuza kadar yükselmez.

4- Teknik ve Temel Tahlil

Borsada para kazanmak istiyorsanız. Özelliklede kısa ve orta vadede buna daha çok ihtiyacınız olacaktır. Yeni başlayanlar bilhassa teknik tahlilde zorlanabilir. Ancak teknik tahlil sahiden ehemmiyetli. Yükselişin ve düşüsün gerçek mi ? yoksa yapay bir hareket olduğunu anlamanız gibi ciddi hareketleri yakalamanızı sağlayacak.

Yalnızca bunlarla bitmiyor. Ücretin trendini, direncini , destek düzeylerini ayarlamanız size ücretin nerede olduğunuz gösterecektir. En ehemmiyetlisi bir sonraki ücret düzeyini size gösterecektir.

Aynı şekilde Temel analizde ehemmiyetli. Temel analiz ise hisse senedi üzerinden gelen haber akışları anlık olarak fiyatı etkileyebilir. İyi bir haber fiyatı yukarıya çıkaracaktır. Kötü bir haber fiyatı aşağıya düşürecektir.

Burada bir uyarı yapmak istiyorum. Teknik analiz ile temel analiz birbirinden ayrılmalıdır. Bunları birbirinden ayıranların zarar etmesi kaçınılmazdır. Çoğu gördüğüm kadarla da ayıralar oluyor. Sözgelimi, Şirket ile gelen iyi bir haber grafiği yükseltir. Ancak siz bu yükselişi yakalayamazsanız. Fiyat zati yükselmiş olacaktır. Tepeden alım yapmış olacaksınız. Bu da size zarar ettir. Fiyatın size nerde olduğunu teknik analiz gösterir.

5- Küçük Adımlarlar Başlayın

İlk yatırımızı yaparken anaparanızın hepsini yatırmayın. İlk yapılan yatırımda çoğunlukla hep hatalı yatırımlar olur. Başka bir deyişle zarar etme ve para kaybetme vaziyetiniz daha fazla olacaktır. Bu yüzden anaparanız en fazla 10% geçmemeli.

Diğer yatırımlarda ilerledikçe kendi riziko iştahınıza göre ücreti arttırabilirsiniz. Ancak, tüm paranızı tek bir yatırıma yada paya yatırmayın. Klişe bir örnek olacak ancak tüm yumurtaları aynı sepete koymak gibi olacak. Sepet düştüğünce tüm yumurtalar kaybolacak. Bunun yerine yumurtaları değişik sepetlere koyun. Yeni bir fırsat geldiğinde oralardan tekrar istifade edebilirsiniz.

6- Kârı Zarara Çevirmeyin

Gel gelelim, çoğunlukla yapılan bir hataya. Bu yatırımcının duygularıyla alakalı. Yatırımcının hep daha fazla istemesinden kaynaklanıyor. Bu duygunuza hakim olmayı öğrenmeniz gerekli. Senaryo, genelde şu şekilde gerçekleşir: Ücretten, belli miktar kâr hissesi alındıktan sonra paya devam edilmesi. Hemen peşinden kârdan zarar ve sonra zarar edilmesine kadar gidebilir.

Tasarılı bir şekilde gitmeniz gerekiyor. Ücretten ne kadar hisse alacağınızı yatırım yapmadan evvelce belirlemiş olmanız gerekiyor. Hisse bitirdikten sonra yatırımdan çıkılması gerekecektir.

7- Psikoloji ve Duygularınızı Kontrol Edin.

Bir hisseye veya diğer yatırım araçlarına yatırım yapıyorsanız sabırla beklemeyi bileceksiniz. Bu piyasada sabırlı olan her zaman kazanır. Şayet çok sabırsızsanız. Sabırlı ve emin adımlarla ilerlemeniz lazım. Özelliklede duygularınız kontrol altına almaya öğrenin. Çünkü borsada hisse ile ilgili olarak sık sık fiyatla oynarlar. Bunun emeli yeni ve toy kişilere zarar ettirmektir.

Bu bazen küçük bir düşüş yaratırlar. Piyasaya kötü haberler sürerek başka bir deyişle piyasayı manipüle ederek, herkesin o hisseyi satmasını sağlarlar. Muvaffak olduklarında ise en alttan tekrar alım yaparlar. Bu ve buna benzer böyle manipülasyonlar mevcut. Doğal olarak bir yatırımcının sabırlı, psikolojisi sağlam, mantıklı düşünmesi ehemmiyetli olacaktır.

8- En Dipten Alım Yapmaya Çalışın.

Bu bölümde neden piyasayı sıkı izlemek ehemmiyetli onu anlayacaksınız. Borsa ile para kazanmak kolay değil. Borsada gibi bir yerde değişen haber akışları her an her şey olabilir. Başka bir deyişle piyasayı takip faktörüz ehemmiyetli olacaktır.

Yatırım yapmadan önce belirlenen payı başka bir deyişle yatırım yapılacak olan hissede ücret takibe alınmalı . Bunun içinde vakte ihtiyacınız olacak. Şayet bahtınız varsa en dipten almaya çalısın. Kârınız daha çok fazla artacaktır. Ancak ücret tepede ise alım yapmayın ya güvenli bölgeyi bekletin yada başka bir pay yatırım yapmayı düşünün. Ters takdirde ise tepeden alınan ücret sizi zarara uğratacaktır.

Dipten alınan ücret için bekleme müddeti orta vadedir. Bunu siz uzun vade olarak düşünebilirsiniz. Söylediğimiz gibi uzun vadeye yatırım yapmanız her vakit daha çok getirecektir. Uzun vade bir yatırım yapıyorsanız portföyünüzü belirli aralıklar ve marjlara göre yenilemenizin gerektiğini unutmayın.

9- Zararı Daha Fazla Büyütmeyin.

Bir işlem açıldığında yada yatırım yapıldığında, yatırımdan zarar ediyorsanız. Yatırımdan çıkmanız gerekecektir. Yoksa zarar giderek büyüyebilme ihtimali olduğunu unutmayın. Aslında sık sık tekrar ediyoruz. Borsaya, netlikle tasarılı bir şekilde girin diye.

Hissede, 10%’dan ve üstü zarar edilmişse o hissede çıkmak iyi bir tasarıdır. Tabii burada riziko hoşgörünüzü siz belirleyeceksiniz. Kimine göre bu 2%, kimine göre 15% bu tamamiyle size kalmış bir vaziyettir. Ve zararı orda net. Yada yatırım araçlarından Stop-loss (Zarar kes) kullanabilirsiniz. Stop-loss bilmeyenler için kısa bir izah yapalım.

Stop-loss özelliği, yatırımcının belirlediği bir ücrete geldiğinde pozisyonun otomatik kapanmasını sağlayan buyruktur. Yatırımcının göze aldığı zarardan daha büyük miktarda zarar etmesini önlemek emeliyle kullanılır.

Stop-loss bir yatırımcı için büyük ehemmiyet arz eder. Kesin kendi işlemlerinizde kullanmanızı öneririm. Birikiminiz sizin için ehemmiyetli. Borsada para kazanmadan önce kendi paranızı savunmaya çalışın. Stop-loss gibi bir hayli yatırım aracı mevcut, yatırım araçlarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

10- Haber Akışlarını Takip Edin

Yatırım yapmadan önce kesin yapılması şart olan; o pay veya şirket konusunda haberleri izlemektir. yaptığı anlaşmalar, şirket tahlili, popülerlik gibi başlıklardan istifade etmesi gerekiyor. Ancak haberlerin doğruluğundan ve netliğinden emin olun. Bazen piyasaya gerçek olmayan haberleri yansıtarak. Piyasayı manipüle ederler. Bu da natürel olarak ücretleri etkiler.

Pay konusunda piyasada pozitif haberler ve görüşler varsa bu piyasanın pozitif istikamette olacağının bir işaretidir. Ama yeniden de önlemli olmak zorundasınız. Piyasa pozitif diye fiyatlar her vakit pozitif olmaz. Her an ters bir hareket yapabilirler. Peki bunu nerden anlayacağız ? Kolay, teknik tahlilde bunu belli düzeylere ve indikatörlere bakarak anlamak olası.

11- Zararınız büyüdüyse ara vermeyi deneyin

Açtığınız her pozisyonda zarar ediyorsanız ve zararının 20% geçmesi vaziyetinde ara verin. Bunun bir tek sebebi vardır; Aynı hatayı daimi olarak yapmak. Öncellikle hatanın nerede olduğunu saptamaya çalışın. Yada vade değiştirmeyi düşün. Kısa vadeli alım satım yapmak yapıyorsanız, bunu orta vadeye yada uzun vadeye çıkarın.

Borsada kısa vadede kazanmanın yolları elbette var. Piyasada yeteri kadar bilginiz yoksa belki ilerleyen zamanlarda kısa vadede al sat yapmayı düşünebilirsiniz.

Bir diğer hata ise, yanlış şirketlere ve hisselere yatırım yapmak. Bunun nedeni ise, hisse fiyatının çok ucuz olmasına kanmaları. Bizim derdimiz borsada para kazanmak, ucuzdan mal almak değil. Fiyat yükselmedikçe hisse fiyatının bir önemi kalmayacaktır.

E Ticaret Muhasebesi Nasıl Tutulmalı ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...