Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler. Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve obezite gibi hastalıklar tüm yaş gruplarından insanları etkilemiştir. Bu hastalıklara ilave olarak, çoğu insanın bilmediği şey, işlenmiş gıdaya sahip olan bu yemeklerin fazlalığının depresyona yol açabilmesidir.

Siyah Fasulye

Fasulye, bilhassa siyah, vücutta serotonin (mutluluk hormonu) düzeylerini artırmaya yardımcı olan magnezyum açısından zengindir. Ayrı olarak, siyah fasulye antioksidan açısından zengindir ve demir, çinko, potasyum, lif gibi bileşenler içerir.

Kepekli Ekmek

Vücudumuzdaki hormonlar balansta olmadığında stres, uyku bozuklukları ve çöküntü gibi meseleler ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, karbonhidratın vücutta bir “rahatlık verici” olarak hareket ettiği ve geçici bir esenlik duygusu kazandıracağı için, çok fazla karbonhidrat içeren yemekler stres veya çöküntüde hissedilir. Bu yüzden, ekmekten hoşlananlar, tercihen endüstriyel olmayan, yulaf ve çeşitli tohumlar gibi bileşenlerle beraber integralleri seçenek edebilirler. Ancak az tüketmek gerekir.

Pancar

Pancar vücutta serotonin imalatına yardımcı olan bir amino asit olan betaine içerir. Ayrı olarak, sinir sistemi ve akıl sıhhati için mükemmel olan folik asit açısından zengindir.

Papatya Çayı

Papatyaların mükemmel bir natürel ilaç olduğu ilmi olarak ispat etmiştir. Uyumakta zorluk çekenler için idealdir. Uyumakta zorluk çeken herkes çöküntü gibi hastalıkları tetikleyebilir.

Yumurta

Yumurta mükemmel bir besin kaynağıdır, zira çinko, B vitaminleri ve iyot içerir, ayrı olarak protein kaynağı da vardır. Yapılan bilimsel bir çalışma, kahvaltıda yumurta yiyenlerin, tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdiklerini göstermiştir. Obezite depresyonu tetikleyebildiğinden, yumurta bu listeyi bütünleştirir, çünkü kilo almamak için bir savaşçıdır.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, C vitamini miktarının yanı sıra A vitamini miktarının sekiz katına sahiptir.Bu gıdada yoğunlaştırılan vitaminlerin yüksek konsantrasyonu, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra, ruh halini direk etkiler.

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, sıhhati çok iyi kılan, özellikle adaleleri ve beyne olan sıhhatli bir yağ türü olan orta zincirli trigliseritlerin büyük bir kaynağıdır. Ruh hali bozuk olan kişiler için iyi bir seçimdir. Fakat oldukça kalorik olduğu için, bunu az olarak tüketmelisiniz.

Bitter Çikolata

Çikolata dünya çapında bir ihtirastır, ancak buradaki kaide, siyah veyahut acı, az şekilli ya da hiç şeker içermeyen, ancak niteliklerle dolu olan tüketmektir. Hindistan cevizi gibi, beyin sıhhati için iyi olan ve ruh halini iyileştiren orta zincirli trigliseritler içerir. Hepsinden iyisi, bu çikolatanın normalden daha az kalorili olmasıdır.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği en çok triptofan isimi verilen ehemmiyetli bir amino asit içeren gıdalardan biridir. Serotonin gibi, vücutta iyi olma hissini destekleyen maddelerden biridir. Bir hayli akademisyen, kabak çekirdeğinin en iyi natürel antidepresanlardan biri olduğunu ispat etmiştir ve en iyisi, bulunması kolay ve az kalori olmasıdır.

Kuşkonmaz

Kabak çekirdeği gibi, kuşkonmaz da iyi bir triptofan kaynağıdır, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan bir maddedir. Bu nebat, hala Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olan folik asit içerir.

Çeri Domatesi

Domatesler dünyadaki en ehemmiyetli ve sıhhatli besinlerden biridir. Beyin güçlendiren kuvvetli bir antioksidandır ve bu sayede çöküntü ve diğer nörocerebral hastalıkların başlangıcını önler. Çeri domatesleri, daha az ve daha konsantre oldukları için bol miktarda likopen içerir. Çok lezzetli ve salatalarda mükemmel görünmektedir.

Bal

Kahve ve çayı tatlandırmak isteyenler, şeker yerine bal seçenek etmeli, bu daha sıhhatli ve daha besleyicidir. Bal, vücutta bir anti-enflamatuar olarak hareket eden bir quercetin ve kaempferol tecrübe et bir flavonoid içerir , bu da beyni aktif ve sıhhatli tutmaya yardımcı olur, böylelikle çöküntü gibi hastalıkları önler.

Sızma Zeytin Yağı

Naturel sızma zeytinyağı, kan hücrelerinin serotonin üretmesine yardımcı olur, refah duygusundan sorumludur. Ancak az tüketilmelidir, zira sıhhatli olmasına karşın, bir yağ kaynağıdır ve kalori içerir. İdeal, iyi özelliklerini savunmak için, salataların hazırlanmasında, bilhassa soğuk meze tarzı yiyeceklerde, az olarak kullanmaktır.

Ispanak

Vücuttaki demir eksikliği sizi enerjisiz hissettirir. Bu zayıflık ve huzursuzluk hissine kapı aralayabilir. Ispanak bu ehemmiyetli besinlerin ana kaynaklarından biridir. Hepsinden iyisi, sıhhatli olmanın yanı sıra, çeşitli şekillerde hazırlanabilen düşük kalorili bir sebzedir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer ?

Son Yazılar

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...

Telefonu 2. Mönitör Olarak Kullanma

Duet Display: Duet Display, iOS veya Android telefonunuzu ikincil bir monitör olarak kullanmanıza olanak tanıyan popüler bir uygulamadır. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...

Telefonu 2. Mönitör Olarak Kullanma

Duet Display: Duet Display, iOS veya Android telefonunuzu ikincil bir monitör olarak kullanmanıza olanak tanıyan popüler bir uygulamadır. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra...

Telegram hesabı nasıl hacklenir?

Şu anda sosyal ağlardaki diğer hesaplardan Telegram, hack'in hedef aldığı ağlardan biri. Bu, çok sayıda abonesi olan hesaplar için geçerlidir. Üstelik bu hesaplar son...

Helium mining cihazı nedir ? Helium mining device nasıl para kazanılır?

Hotspot veya Helium madencisi adı verilen bir kablosuz cihaz, HNT madenciliği için radyo teknolojilerini kullanır ve kapsama sağladığı için HNT jetonlarını ödüllendirir.