Dolap Nasıl Düzenlenir ?

Birçoğumuz için sabah ne giyeceğimize karar vermek gereksiz bir stres kaynağı olabilir. Çoğu zaman, bu stresin suçlusu karar yorgunluğudur. Günlük olarak yapılacak çok fazla seçenek varken, herhangi bir şeye karar vermek bunaltıcı olabilir. 

Girin: kapsül gardırop. Genellikle 30 ila 50 parça büyüklüğünde olan bu küçük, özenle seçilmiş giysi koleksiyonu, karar yorgunluğunu ortadgsdan kaldırmak da dahil olmak üzere birçok uzun vadeli avantajın kilidini açma potansiyeline sahiptir. Dolabınızı çok yönlü favorilerden oluşan daha yönetilebilir bir listeye indirdikten sonra, netlik kazanırken ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratırken zamandan ve paradan tasarruf etmeye başlayacaksınız.

Be More with Less’in kurucusu ve kapsül gardırop yarışması Project 333’ün mucidi Courtney Carver, “Yalnızca en sevdiğiniz şeyleri saklamak bir fedakarlık değildir” diyor. “Bu, özellikle beyin sisinden gerçekten biraz neşe ve rahatlama katıyor.” 

Kendi kapsül gardırobunuzun küratörlüğünü yapma fikri gerçekçi gelmiyorsa, kişisel bir stilist ve Mindful Closet kurucusu Dacy Gillespie, bakış açınızı yeniden şekillendirmenizi teşvik ediyor. Gillespie, “İnsanların zaten bir kapsül gardırobunuz olduğunu bilmelerini istiyorum” diyor. “Diğer tüm şeylerle birlikte dolabınızda gömülü. O yüzden sıfırdan bir şeyler inşa ettiğiniz baskısını ortadan kaldırın.”

Kapsül gardıropu bir deney olarak görmek de yararlıdır. Yaptığınız herhangi bir seçim geri alınabilir, zor ve hızlı kurallar yoktur ve her denemede daha fazlasını öğreneceksiniz. Burada Carver ve Gillespie, ilk kapsül gardırobunuzu nasıl kuracağınıza dair ipuçlarını sunuyor.

Dolabınızın stokunu alın.

Bir kapsül gardırop inşa etmeden önce, ne giymeyi sevdiğinizi anlamanız gerekir. Giyinme alışkanlıklarınızı not alarak birkaç hafta geçirin. Aynı kotu defalarca giyiyor musunuz? En sık giydiğin belirli bir renk var mı? Askılarınızı en çok yıpranmış eşyalarınız için görsel ipuçları olarak kullanın. Bir ürünü her giydiğinizde ve yıkadığınızda, kancası size bakacak şekilde dolabınıza geriye doğru asın. Gözlemleriniz, kapsülünüzü oluşturma zamanı geldiğinde güven oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Daha hızlı bir çözüm arıyorsanız, Carver’ın takipçilerine yalnızca 33 parça giysiyle üç ayı nasıl geçireceklerini öğreten 333 Projesi gibi, doğrudan bir mücadeleye atlamayı düşünün. Carver, “Benim için bir meydan okuma oluşturmak, ihtiyacım olan şeydi çünkü biraz sorumluluk ve yönergeler istiyordum” diyor. “Bunu eğlenceli bir deney yapmak istedim, bu yüzden daha sonra gerçekten istediğim şekilde düzenlemek için daha fazla bilgiye sahip olacaktım.” 

Tarzınızı bilin.

Alışkanlıklarınız hakkında daha iyi bir fikre sahip olduğunuzda, tarzınızı tanımlama konusunda kendinize daha çok güveneceksiniz. Gillespie, “Pinterest görsellerinden, kapsül gardıropların hepsinin basit, klasik, minimalist bir tarz olması gerektiği izlenimini edindik ve bu kesinlikle doğru değil” diyor. “Kapsülün fikri sadece daha az şeyle çalışıyor olmanızdır. Desen karıştırmayı seviyorsanız veya baskıları ve renkleri seviyorsanız, kapsülünüz tüm baskılar ve renkler olabilir, sadece daha az öğe birbiriyle uyumlu bir şekilde etkileşime girebilir. yol.” Kapsül gardırobunuzdaki parçaların tarzınızı yansıtması çok önemlidir. Aksi takdirde, bir kapsül gardıropla deney yapmak, sürdürülebilir bir çözüme dönüşmeyecektir. 

Tarzın yanı sıra, hangi renklerin sizin için en uygun olduğunu bilmek de faydalıdır. Bu departmanda biraz yardıma ihtiyacınız varsa, profesyonel bir danışmanla renk analizi randevusu almayı düşünün. House of Color gibi şirketler, ülke genelinde müşterilerin kendilerine en uygun tonları belirlemelerine yardımcı olmak için eğitilmiş danışmanlar istihdam etmektedir. Hangi renklerin size uygun olduğunu bilerek, daha az pişmanlık ve daha kesinlik ile dolabınızı daraltabileceksiniz. 

Kendiniz için parametreleri ayarlayın.

Bir kişinin kapsül gardıropu başka birininki gibi görünmeyebilir ve olmamalıdır. Tarzınız gibi gardırop tercihleriniz de kapsülünüze yansıtılmalıdır. Project 333 gibi bir meydan okumayı izlemeye karar verirseniz, bu bazı kuralları çiğnemek anlamına gelebilir. Bunu fark eden Carver, Project 333: The Minimalist Fashion Challenge That Proves Less Gerçekten Çok Daha Fazlasıadlı kitabında konuya bütün bir bölümü ayırdı . 

Carver, “Hayatta bize fayda sağlayabilecek şeylere bakmalıyız ve tam bir anlaşma kırıcı gibi görünüyorsa, sizin için çalışmasını sağlamanın bir yolunu bulalım, böylece bazı faydaları deneyimleyebilirsiniz” diyor. Ayakkabı tutkunları ayakkabılarını azaltmamaya karar verebilirken, çiçekli eteklere takıntılı biri sadece birkaçını saklama düşüncesine sinebilir. Carver, “Kız kardeşim her zaman, eğer bu meydan okumayı yapacak olsaydı, koleksiyonunda 32 el çantası ve bir çift kot pantolon olacağı konusunda şaka yapardı” diyor. “Ayrıca, 33 sihirli bir sayı değil. Sayınız 35 veya 44 ise, böyle deneyin ve onu daha da azaltabileceğinizi veya tatlı noktayı bulduğunuzu keşfedebilirsiniz.” 

Kapsülü düzeltin.

Gardırobunuzu ve tarzınızı değerlendirdikten sonra, kapsülünüz için ürün seçmek daha kolay olacaktır. Günlük hayatınızın bir fotoğrafının olması da yararlıdır. Gillespie, “İnsanlara yapmalarını önerdiğim şey, zamanlarını nasıl geçirdiklerini kapsüllerindeki giysilere oranını değerlendirmektir” diyor. “Örneğin, zamanınızın yüzde 60’ını dışarıda veya aktif olarak geçiriyorsanız, kapsülünüz yüzde 60 iş kıyafeti olmamalıdır. Bu, yaşam tarzınıza ve zamanınızı nasıl harcadığınıza gerçekçi değil.” 

Bunu akılda tutarak, sizinle konuşmayan tüm öğeleri kaldırmaya başlayın. Gillespie, amacın mutlaka sahip olmanız gereken kıyafetlerinizi görsel olarak izole etmek olduğunu söylüyor. “Benim için en sevdiğim ve en çok yıpranmış eşyalarımın yanı sıra, bu öğelerin çalışması için ihtiyaç duyabileceğim temel şeyler gibi her şeyi tutacağım. Kapsülümde istediğim şeyleri görebilmem için diğer her şey bir kenara bırakılıyor. ” Kalan eşyaları saklama kutularına koyun. Bu şekilde, kapsülün dışındaki öğeler sizi cezbetmez, ancak yol boyunca değişiklik yapmaya karar verirseniz kullanılabilirler. Unutmayın, verdiğiniz kararlar geçicidir ve kolayca geri alınabilir.

Yaşam tarzını sürdür.

Çalışan bir alışveriş listesi oluşturarak kendinizi başarıya hazırlayın. Gardırobunuzda bir boşluk gördüğünüzde, bunu notlarınıza not edin. Bu, reklamlar, dijital reklamlar, yaklaşan etkinlikler ve sosyal baskı gibi günlük toplu tüketimin cazibesine direnmenize yardımcı olacaktır. Gillespie, “Listeniz sizi dürüst tutacak” diyor. “Çok spesifik olun, böylece ne aradığınızı bilirsiniz. Sonra bu cazip durumlara girdiğinizde, tekrar başvurmanız gereken o listeye sahip olursunuz.” 

Bir kapsül gardırop oluşturmaya yönelik ilk birkaç girişiminiz bir deney olarak görülmelidir. Birkaç hafta sonra kendiniz, tarzınız ve giyinme tercihleriniz hakkında çok şey öğrenmiş olacaksınız. Öğeleri gerektiği gibi ekleyerek, alarak veya değiştirerek kendinizi ayarlamanıza izin verin. Carver, “İlk kez bir kapsül yaptığınızda mükemmel olmayacak” diyor. “Bütçe yapmak gibi bir şey. Bunu ilk yaptığınızda bir felaket oluyor, ama yaptıkça daha iyi oluyorsunuz.” 

Wordle’de Nasıl Kazanılır ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...