Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur?

haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur,haşlanmış yumurta nasıl hızlı soyulur,haşlanmış yumurta hızlı soyma, haşlanmış yumurtayı kolay soyma yöntemleri,haşlanmış yumurtayı hızlı soyma, haşlanmış yumurta soyma yöntemleri , haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

Yumurtalarınızın daha kolay soyulmasını sağlamak için süreci ağrısız hale getirebilecek tüm ön uç seçimleri tartışarak kendi üç adımlı yöntemimizi paylaştık . Pişirme suyuna karbonat eklemeniz gerekip gerekmediğini test ettik ve karışık sonuçlar aldık .

Peki ya kabuğun gerçek kaldırılmasını test etmeye ne dersiniz? Çeşitli web sitesi kaynaklarından beş farklı teknik denedik ve bu süreçte çok şey öğrendik. Ve evet, aslında net bir kazanan bulduk.

Yumurta Soyma İşlemini Nasıl Test Ettik?

Yumurtalar: Tutarlılık için , hepsi aynı son kullanma tarihine sahip, aynı marka büyük yumurtaları (en sevdiğim Vital Farms merada yetiştirilen yumurtalar) tek bir mağazadan satın aldım. Hepsi çok tazeydi ve soymayı daha zor hale getireceğini biliyordum (eski yumurtaların genellikle soyulması daha kolaydır).

Kaynatma yöntemleri: Yumurtaların farklı davranıp davranmadığını görmek için iki pişirme yöntemi kullandım. Birincisi, uygun toplu buharda J. Kenji López-ALT yöntemi dan New York Times ve onları doğal olarak yön başına oda sıcaklığına gelsin. Daha sonra, Bon Appetit ‘s Healthyish’ten “nazikçe kaynatın” yöntemini kullanarak yumurtaları haşladım ve soymadan önce buzlu su banyosunda soğuttum .  

Testler: Her yöntemi dört kez denedim, her seferinde üç yumurta (yani yöntem başına toplam bir düzine yumurta). Buharda pişirilmiş yumurtaları ve haşlanmış yumurtaları pişirdikten kısa bir süre sonra, soğuduktan sonra talimatlarına göre test ettim. Ardından, Paskalya yumurtalarını öldürdükten sonra çoğu insanın evde yapacağı şeyi kopyalamaya çalışmak için, bazı yumurtaları bir buçuk gün buzdolabında takılmalarına izin vererek “yaşlandırdım” ve sonra onları soymaya başladım. 

Zaman: Listelediğim süre, testlerimin ortalamasıdır ve bir yumurtayı soymanın ne kadar sürdüğünü gösterir. En yakın yarım saniyeye yukarı veya aşağı yuvarlanarak saniye cinsinden listelenir. İlgili her şeyi içerir – yapmanız gereken her türlü hazırlık, yumurtayı kırmak ve kabuğun her parçasını çıkarmak.

Derecelendirmeler: Her yöntemi 1’den 10’a kadar bir ölçekte derecelendirdim, 10’u mükemmelliği temsil ediyor. Derecelendirmeleri etkileyen faktörler arasında yöntemin kolaylığı, kabuğu ne kadar iyi çıkardığı ve yöntemin ne kadar telaşlı veya karmaşık olduğu (veya olmadığı) sayılabilir.

Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur?

Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur? bugün bu sorunun cevabını almak için çeşitli yöntemler denedik . Sözü fazla uzatmadan Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur? yazımızın detaylarına bakalım.

Kaşıkla Yumurta Soyma Yöntemi

Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur , yazımızın klasik yöntem olan Kaşıkla Yumurta Soyma Yöntemine bakacağız.

 • Soyma süresi, yeni pişirilmiş yumurtalar: 22 saniye (buharda pişirilmiş); 23 saniye (kaynatılmış)
 • Soyma süresi, yaşlandırılmış yumurtalar: 22 saniye (buharda pişirilmiş); 22 saniye (kaynatılmış)
 • Derecelendirme: 4/10

Bu Yöntem Hakkında: Tezgahın üzerindeki yumurtanın daha geniş tabanına hafifçe vurarak ve yaklaşık çeyrek büyüklüğünde bir kabuk noktasını soyarak başlayın. Daha sonra bir çay kaşığının ucunu, kabuk ile yumurta arasındaki açıklığa sokun ve kaşığı yumurta etrafında döndürerek, kabuk tek parça halinde çıkıncaya kadar aşağı ve yumurtanın etrafında döndürün.

Sonuçlar: 22 saniye bir yumurtayı soymak için hala oldukça hızlı ve zamanlama yakın zamanda pişirilen yumurtalar ve yaşlanmış yumurtalar için tutarlıydı. Bu yöntemle ilgili sorun, yumurtaların yaklaşık yarısında, kaşıkla yumurtanın etrafına dolaştırırken bir yumurta akı tabakasını soymasıdır. Bu sadece biraz yiyecek israf etmekle kalmaz, aynı zamanda oldukça çekici olmayan bir sunum yapar.

Benim Çıkarım: Bu yöntemle satılmıyorum. Zamanın yaklaşık yarısında oldukça iyi çalıştı (yani yumurtayı kesmedi), ancak değerinden daha fazla telaş gibi görünüyordu – özellikle test ettiğim diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında.

Yumurta Soyma Yöntemi: Patlat

 • Soyma süresi, yakın zamanda pişirilmiş yumurtalar: 25,5 saniye (buharda pişirilmiş); 29 saniye (kaynatılmış)
 • Soyma süresi, yaşlandırılmış yumurtalar: 34,5 saniye (buharda pişirilmiş); 29 saniye (kaynatılmış)
 • Derecelendirme: 6/10

Bu Yöntem Hakkında: Yumurtanın alt ucuna hafifçe vurarak ve çeyrek büyüklüğünde bir kabuk parçasını çıkararak başlar, ardından yumurtanın tepesine hafifçe vurarak ve on sentlik bir kabuk parçasını soyarak. Daha sonra elinizi yumurtanın etrafında tutun, ağzınıza getirin ve yumurta çıkana kadar sertçe üfleyin.

Sonuçlar: Kaşık yönteminde olduğu gibi, bu gösterişli teknik videonun vaat ettiği 10 saniyeden daha uzun sürdü;yumurtayı hazırlamak yaklaşık 12 saniye sürüyor. Gerçekten işe yaradı, yumurta gerçekten, gerçekten (cidden: gerçekten) sert üfledikten sonra gösterildiği gibi fırladı. Bazen yumurtanın her iki tarafına da üfleyerek dışarı çıkacak kadar gevşetmek zorunda kaldım. Yaşlanan yumurtalar için çok daha fazla çaba harcandı; Bu kadar sert üflemekten bayılabileceğimi düşündüm. 

Paket Servisim: Elbette, bu eğlenceli bir parti numarasıdır ve bunu yeğenlerime ve yeğenlerime göstereceğime inansanız iyi olur – yumurta gevşerken komik bir yüksek ıslık sesi duyulur. Ancak bir parti haşlanmış yumurta için bu pek pratik değil (nasıl neredeyse bayıldığımı hatırlıyor musun?). Ve ağzınızı yumurtanın üstüne ya da çok yakınına koymalı ve ona üflemelisiniz. Bu, diğer insanlara servis edeceğim yemek için biraz fazla temas.

Yumurta Soyma Hilesi: Suda Saklayın

Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur yazımızda bilinen ama çok etkili bir yöntemden baahsedeceğiz.

 • Soyma süresi, yakın zamanda pişirilmiş yumurtalar: 16,5 saniye (buharda pişirilmiş); 16 saniye (kaynatılmış)
 • Soyma süresi, yaşlandırılmış yumurtalar: 15,5 saniye (buharda pişirilmiş); 16 saniye (kaynatılmış)
 • Derecelendirme: 7/10

Bu Yöntem Hakkında: WikiHow’un tekniği, haşlanmış yumurtaları (oda sıcaklığına soğutulmuş) tamamen soğuk suya batırmanızı ve soymadan önce yaklaşık bir saat ve üç ila dört güne kadar soğutmanızı söyler. Buradaki düşünce, “yumurtaların beyazları kabuktan uzaklaştığı için soğuk olduklarında kolayca soyulur.”

Sonuçlar: Yumurtalar kolay ve temiz bir şekilde soyuldu ve yakın zamanda pişirilen yumurtalar ile yaşlanmış yumurtaların performansı arasında fark edilebilir bir fark yoktu. 

Paket Servisim: Aceleniz yoksa ve buzdolabınızda bir kap su ve yumurta için yeriniz varsa, bu yöntem uygundur. Ancak bu yöntemlerin geri kalanını test ederek öğreneceğim gibi, bir saatlik (veya daha uzun) ıslatma gerçekten gerekli değil. Ve benim için, suyla dolu bir kaseyi yumurtalarla saklamak tehlikeli olabilir.   

Yumurta Soyma Hilesi: Crack and Roll

Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur , bir başka değişik yöntem olan elde yumurtayı yuvarlayarak soyma yönteminden bahsedeceğiz.

 • Soyma süresi, yakın zamanda pişirilmiş yumurta: 19,5 saniye (buharda pişirilmiş); 22.5 saniye (kaynatılmış)
 • Soyma süresi, yaşlandırılmış yumurtalar: 21,5 saniye (buharda pişirilmiş); 19 saniye (kaynatılmış)
 • Derecelendirme: 9/10

Bu Yöntem Hakkında: Yumurtayı tezgahın üzerine hafifçe vurun, ardından avucunuzla hafif bir baskı uygularken yüzey boyunca yuvarlayın. Bu, kabuğun üzerinde çok sayıda küçük çatlak oluşturur ve daha sonra yumurtayı soyarsınız.

Sonuçlar: Hatırlayabildiğim kadarıyla bunun yumurtaları soymak için başvurduğum yöntem olduğunu itiraf etmeliyim. Ve benim için her seferinde iyi çalışıyor. Yumurtayı her zaman daha geniş alt uçtan soymaya başlıyorum (video bunu belirtmiyor), burada genellikle kolay bir giriş noktası sağlayan bir hava cebi var. Kabuktaki tüm bu küçük çatlaklar, yapışkan zarı uzaklaştırmaya yardımcı olur, böylece kabuk siz onu koparmak zorunda kalmadan çıkar.

Benim Çıkarım: Bu yöntemi kolay olması için seviyorum. Bir tezgah ve ellerinizden başka bir şey gerektirmez. Diğer bazı yöntemlerden biraz daha uzun sürebilir, ancak yalnızca birkaç saniye.

Yumurta Soyma Yöntemi: Su Altında Soyma

Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur en etkili yöntemlerden biridir su altında yumurta soyma.

 • Soyma süresi, yeni pişirilmiş yumurtalar: 13 saniye (buharda pişirilmiş); 15 saniye (kaynatılmış)
 • Soyma süresi, yaşlandırılmış yumurtalar: 16 saniye (buharda pişirilmiş); 15 saniye (kaynatılmış)
 • Derecelendirme: 10/10

Bu Yöntem Hakkında: Food52’den gelen bu teknik, bir kabın (orta büyüklükte, oldukça derin bir kabı kullandım) oda sıcaklığında suyla doldurulmasıyla başlar. Her seferinde bir yumurta ile çalışarak, yumurtayı kasede suyun altına batırırsınız. Daha sonra kasenin dibine veya yanına doğru kırarsınız ve su altında kabuğundan kayarsınız. 

Sonuçlar: Bu yöntemin ne kadar iyi çalıştığını görünce çok şaşırdım. Kabuklar her seferinde son derece kolay bir şekilde kayarak parlak, pürüzsüz, mükemmel soyulmuş yumurtalar bıraktı. Makalede, “bir kez çatladığında, suyun hem zarın – kendini yumurtaya mengene benzeri bir kavrayışla tutturan – hem de yumurta beyazından kabuğun nazikçe ayrılmasına yardımcı olarak soyulmayı çok daha kolay hale getirdiği belirtiliyor.” Bunun gerçekten doğru olduğunu söylemek için buradayım.

Paket Servisim: Bu yöntemi kullanarak yumurtaları soyma kolaylığı dışında, not etmek istediğim iki şey var. İlk olarak, buradaki iş yerlerinin, akan su altında bir yumurtayı soyduğunuzda meydana gelen sihre benzediğini hissediyorum. Ama suyun akmasını sevmiyorum – özünde onu boşa harcıyorum – her yumurtaya doğru ilerlerken. Bu yöntem, nispeten az miktarda su ile idare eder. İkincisi, soyulmuş yumurtalarıma kalan kabuk ve / veya zar parçalarını çıkarmak için sık sık hızlı bir durulama yapıyorum ve bu yöntem buna olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Her yumurta otomatik olarak banyo yapar.

Son düşünceler

Parti numaraları için daha gösterişli teknikleri ayıracağım çünkü bu yoğun aşçı için pratik değiller. Şüphesiz, bir veya iki yumurtayı soymak için zamanla test edilmiş kır ve yuvarlama tekniğimi kullanacağım, ancak büyük bir grup baharatlı yumurtayı çırparken – bunlar benim özel mezelerimden biri – her zaman bir kase alacağım su hazır

haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur,haşlanmış yumurta nasıl hızlı soyulur,haşlanmış yumurta hızlı soyma, haşlanmış yumurtayı kolay soyma yöntemleri,haşlanmış yumurtayı hızlı soyma, haşlanmış yumurta soyma yöntemleri , haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

Haşlanmış yumurta nasıl kolay soyulur , beğendiyseniz , Tavuk Olmadan Yumurta Beyazı Proteini Nasıl Yapılır?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...