Helium mining cihazı nedir ? Helium mining device nasıl para kazanılır?

Hotspot veya Helium madencisi adı verilen bir kablosuz cihaz, HNT madenciliği için radyo teknolojilerini kullanır ve kapsama sağladığı için HNT jetonlarını ödüllendirir.

Madencilik , Bitcoin blok zinciri gibi bir blok zinciri ağı aracılığıyla yürütülen işlemlerin meşruluğunun doğrulanmasına yardımcı olur . Madenciler, merkezi işlem birimi (CPU) veya uygulamaya özel tümleşik devreler (ASIC’ler) gibi donanımları kullanarak kripto para madenciliğine başlayabilir. Alternatif olarak, seçtikleri kripto para birimlerini madencilik yapmak için Android ve iOS sistemleri tarafından desteklenen akıllı telefonları kullanabilirler.

Ancak, merkezi olmayan bir kablosuz ağ aracılığıyla kripto para madenciliğine ne dersiniz? Garip gelebilir, ancak madenciler artık pahalı altyapıya güvenmeden kripto para birimleri çıkarabilirler. Helium Ağı, düğümlerin sıcak nokta cihazları olarak hareket etmesine izin vererek bunu mümkün kıldı. 

Bu makale Helium ekosistemi, Helium madenciliği, HNT sıcak nokta madencisi ve Helyum madencisi nasıl çalışır?

Helium mining cihazı nedir ?

Helium ağı nedir?

Helium, dünya vatandaşları tarafından halka açık olarak erişilebilen uzun menzilli bir kablosuz hizmet olan LoRaWAN özellikli Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları sunan dağınık bir etkin nokta ağıdır. LoRaWAN, Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı anlamına gelir ve IoT cihazları, açık LoRaWAN protokolü sayesinde LoRa aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilir. IoT cihazları, bir ağa bağlanan ve veri alışverişi yapan, Wi-Fi’den daha kapsamlı bir bağlantı yelpazesi sunan akıllı “araçlardır”.

Helium blok zinciri, gerçek, merkezi olmayan kablosuz ağların gelişimini teşvik etmek için özel olarak geliştirilmiştir. Helium ile herkes, erişim noktası olarak bilinen benzersiz, taşınabilir bir radyo yönlendirici kullanarak kablosuz bir IoT ağına sahip olabilir ve bunları yönetebilir . Hotspot’lar, WiFi’den daha üstün bağlantı sunan kablosuz tak ve çalıştır cihazlardır. 

Hotspot’lar, madenciler tarafından, Helium blok zincirinin yerel kripto para birimi olan Helium (HNT) karşılığında yetersiz güç gereksinimleri olan IoT cihazları için kapsama alanı sağlayan uzun menzilli bir kablosuz ağ olan The People’s Network’ü oluşturmak için kullanılır. Helyum Topluluğu, üçüncü taraf üreticilerin bir dizi Helyum Sıcak Noktası satmasına izin verdi.

Yeni bir çalışma algoritması olan Kapsam Kanıtı (PoC), sıcak noktaların konumlarını ve buradan ürettikleri kablosuz ağ kapsamını doğru bir şekilde tanımladığını doğrulamak için Helium blok zinciri tarafından kullanılır. Madencilik işlemi sırasında radyo dalgaları kullanılır ve ortakların performansına tanık olarak hareket ettikleri, PoC zorluklarını tamamladıkları ve cihaz verilerini paylaştıkları için sıcak noktalar ödüllendirilir. POC ile bağlantılı verileri görüntülemek için en değerli araç Helium Network Explorer’dır.

Ancak, neden birisi standart internet servis sağlayıcısı yerine Helium Network’ü seçsin? Olası nedenler arasında yüksek düzeyde güvenlik, Helium’un tamamen şifrelenmiş olması ve uygun fiyatlı evrensel internet erişimi sayılabilir.

Ek olarak, kullanıcıların bir cep telefonu sağlayıcısının yükleyebileceği limit aşım ücretleri veya SIM kart gibi ekstra donanım maliyetleri gibi ücretlere katlanması gerekmez. Bununla birlikte, kullanıcılar Helium Network’ü kullanmaya başlamak için yalnızca Helium Konsolunu kullanarak cihazlarını bağlamak için kullandıkları veriler için ödeme yaparlar.

Helium madencisi nedir?

Hotspot olarak bilinen özel donanım kullanan Helium madencileri, Helium ağı kablosuz ağ kapsama alanı sunar. Kullanıcılar, WHIP uyumlu bir erişim noktası edinerek veya inşa ederek ve kendi alanlarında faaliyet gösteren diğer madencilerin yoğunluğuna karşılık gelen bir token depozitosu stake ederek, Helyum ağında madenci olurlar.

Blockchain protokolüne ek olarak, tek bir koordinatör yerine bağımsız sağlayıcılardan oluşan bir ağ olan WHIP adı verilen Helium Wireless protokolü, kablosuz cihazlar ile internet arasında çift yönlü veri aktarım yöntemi sunuyor. Cihaz verilerinin amaçlanan konuma gönderildiğini ve madencinin hizmetleri için tazmin edilmesi gerektiğini etkin noktalara doğrulama görevi, yönlendirici adı verilen madencilerden şifreli cihaz verileri satın alan internet uygulamalarına düşüyor.

Hotspot’lar aşağıda açıklandığı gibi üç tiptir:

  • Tam etkin noktalar: Bu etkin noktalar, HNT blok zincirinin tam bir kopyasını tutar ve kapsam kanıtı da dahil olmak üzere tüm katılım etkinlikleri için ödüller alır.
  • Hafif erişim noktaları: Light Hotspot yazılımının yardımıyla, bu erişim noktaları, blok zincirinin yerel bir kopyasını tutmanın ek maliyetlerine katlanmadan tam erişim noktaları olarak katılmak için doğrulayıcıları kullanır. Ayrıca, kapsam kanıtı ve veri aktarımı faaliyetleri için ödüllendirilirler.
  • Yalnızca veri etkin noktaları: Tıpkı hafif sıcak noktalar gibi, bu sıcak noktalar da Helium blok zinciri hakkında bilgi almak için doğrulayıcılar kullanır. Ancak, yalnızca veri aktarım faaliyetleri için ödüllendirilirler.

Helium madenciliği nasıl çalışır?

Helium madenciliği yapmak için CPU’lar veya ASIC’ler yerine radyo dalgası teknolojisinden yararlanılır. Buna ek olarak, yerleşik geleneksel kablosuz servis sağlayıcıların sağladığı ağdan daha güvenilir bir kablosuz ağ oluşturmak için blockchain teknolojisi kullanılır. 

Helyum sıcak noktaları veya madenciler, LoRaWAN vericileri adı verilen özel cihazları kullanarak uzun menzilli kablosuz kapsama alanı sağlar. Peki karşılığında Helium jetonları nasıl kazanılır? Madenciler, The People’s Network’ün kapsamını uygun sıcak noktalarla madencilik yaparak ve genişleterek HNT kazanır. Ödül miktarı, bir madencinin aktaracağı verilerle ilişkilidir, yani madenciler daha fazla cihaz verisi aktardığında daha fazla para. 

Ayrıca ağ, etkin noktaların konumunu doğrulamak için otomatik olarak ve rastgele olarak kapsama kanıtı testleri atar. Etkin noktalar, PoC’ye katılmak için gözlem ve doğrulama amacıyla yükleri yakınlardaki herhangi bir etkin noktaya iletmek üzere doğrulayıcılardan yönergeler veya “zorluklar” alır. Bu zorluklara “işaretler” de denir. Ancak, veri aktarımı için yalnızca HNT madenciliği yapabildikleri ve işaretlerini onaylatamayacakları için, komşuları olmayan HNT etkin nokta madencilerine daha az ödeme yapılır.

Ayrıca, her uyumlu cihazın internete veri göndermek için veri kredisine (DC) ihtiyacı vardır. DC’ler, HNT’nin toplam arzını azaltan bir yanma ve darphane dengesi (BME) elde etmek için HNT’nin yakılmasıyla oluşturulur. BME modeli, jetonları tescilli bir ödeme şekli olarak kullanır, ancak bir hizmeti kullanmak isteyen müşteriler doğrudan bir karşı tarafa ödeme yapmaz. Bunun yerine jetonları yakarlar. 

Helium madencisi nasıl kurulur?

Yukarıdaki bölümlerde bahsedildiği gibi, bir hotspot madencisi, anten (ve konumu), kablolar, akıllı telefon ve yönlendirici, bir Helium madencisi kurmanın ön koşullarıdır. Ama en iyi Helyum madencisi nasıl bulunur? Antenlerin konumu ve kişinin coğrafi konumu, uygun bir Helyum madencisi bulmada kilit rol oynar. Aşağıdaki adımlar, bir Helyum madencisinin nasıl kurulabileceğinin anlaşılmasını sağlar:

Bir Helium uygulaması indirin ve kurun

İlk adım, bir Helium uygulaması indirmeyi (hem Android hem de iOS cihazlarda kullanılabilir) ve hesabınızı kurmayı içerir. Bundan sonra, kullanıcıların bilgilerini saklamak için kullanabilecekleri bir Helium cüzdanı oluşturulacaktır.

Bir uygulama, Helium cüzdanınızı yedeklemek için 12 kelimelik bir tohum cümlesi üretecektir . Uygulama ayrıca ek bir güvenlik önlemi olarak her giriş yaptığınızda girmeniz gereken altı haneli bir pin oluşturmanızı isteyecektir. 

Bir Helium madencisi ekleyin

Sonraki adım, uygulamaya bir Helium madenci, örneğin RAK Hotspot Miner eklemek için artı (+) sembolünü bulmaktır. Seçilen madencinin çalışması için fişe takılı olması gerekir ve küçük bir kırmızı ışık çalıştığını onaylar. Ardından, Bluetooth eşleştirmesi için cihazın arkasındaki bir düğmeye basın. Alternatif olarak, Helyum uygulamasındaki mevcut ağ ayarlarından seçim yaparak Wi-Fi’yi yapılandırın. 

Hotspot’u seçin, konumunu doğrulayın ve anteni kurun

Şimdi, liste seçilen Hotspot Miner’ı içerecek. Devam etmek için “Hotspot”u seçin. Daha sonra bir sıcak nokta eklemek için bir istem görünecektir. Hotspot’u ekleyin, Hotspot’un konumunu doğrulayın ve anteni yapılandırın.

İlk iddia ücretsizdir (üreticiler tarafından ödenir) ve kullanıcılar sonraki iddialar için işlem ücretini ödemekle yükümlüdür. Hâlâ bir konum belirlemeye hazırlanmanız gerekiyorsa “Atla”ya basın. Hazırsanız, “Devam”ı seçin. Eklenen Hotspot, mobil uygulamanın Hotspots sekmesi altında görüntülenebilir ve yönetilebilir.

Helium madenciliği yapmaya değer mi?

Oynaklığı göz önüne alındığında, kripto endüstrisinde kesin vaatler yok. Helium etkin noktaları, cihaz veri aktarımını yürütür, yakınlardaki diğer etkin noktalarla kapsama zorluklarını kanıtlar ve merkezi olmayan bir kablosuz ağ oluşturmak için sinyaller gönderir. Ancak, Helyum madencileri karşılığında ne kadar kazanıyor? Madenciler, görevlerini başarıyla tamamlamaları için HNT belirteçleri şeklinde veri kredisi kazanırlar.

Bununla birlikte, ödüller antenin açısına ve kişinin coğrafi konumuna bağlıdır. Bununla birlikte, antenler ne kadar yükseğe ayarlanırsa, radyo frekansı o kadar uzağa gidecektir. Sonuç olarak, antenlerinizi daha yükseğe monte ederseniz daha verimli madencilik yapabilir ve daha fazla HNT ödeyebilirsiniz.

Öte yandan Helium madenciliği, zayıf sinyaller nedeniyle tepelik bir alanda istenen sonuçları vermeyebilir. Ayrıca, kendinizi dayanılmaz kayıplardan korumak için yatırım yapmak istediğiniz proje hakkında her zaman durum tespiti yapın. 

Uygulama üzerinden pi network kazmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...