Instagram Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Kurtarma : Birçok farklı nedenden dolayı kimi zaman Instagram hesap kurtarma yöntemlerine ya da daha önce erişimimizi kaybettiğimiz hesabımızı geri almaya ihtiyacımız olabilir. Neyse ki korkulacak bir durum yok, bir çok durumda adımıza kayıtlı Instagram hesabını geri alabiliyor ve onlara tekrar erişebiliyoruz.

Bunun bilmeniz hesabınızı geri almanız adına çok önemli. Çünkü bu yazıda pek çok nedenden dolayı kurtarma adımlarını bulacaksınız. Bu yüzden bazı nedenlere bakalım.

Öncellikle pek çok sebepten dolayı hesabınıza olan erişimi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu nedenlerin başında; çalınan ınstagram hesapları, şifresi unutulan hesaplar, kurtarma alternatiflerini kaybeden hesaplar, dondurulan ve silinen hesaplar, e-posta sıkıntısı yaşamakta olan ve askıya alınan hesaplar örnek gösterilebilir.

Eğer bir hesaba bu sebeplerden dolayı erişiminizi kaybettiyseniz bu yazıda gerekli güvenlik alternatifleri ile size rehberlik ederek hesabınızı geri almanızı sağlayacağız.

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm


Instagram hesabınız geri alabilmeniz adına bu bölümü başlıklara göre sınıflandırıyorum. Hemen üst bölümdeki içindekiler kısmında hesabınızı geri almanıza ne neden oluyorsa o başlığın altına giderek kesin çözümü orada bulabilirsiniz.

1- Şifresi unutulan hesabı kurtarma


Instagram’da şifreler genelde sık olarak unutulur. Bu yalnızca Instagram için değil diğer sosyal ağ mecraları içinde geçerli. Şifresini unuttuğunuz bir hesabı kurtarmak oldukça kolay, bunun için ihtiyaç duyduğunuz kayıtlı bir telefon numarası veya kayıtlı e-posta adresi. Bu ikisinden birini bile kullanarak hesabınız geri alabilirsiniz.

Unuttuğunuz hesabın şifresini şu adımlara yenileyebilirsiniz;

 • Mobil uygulamada ve masaüstü web tarayıcıda Instagram giriş sayfasına gidin.
 • Giriş sayfasının altında “Şifremi unuttum” butonuna tıklayın.
 • Ardından ilgili hesaba ait bilgileri girin.
 • Giriş Bağlantısı gönder seçeneğine tıklayın.
 • E-posta ya da SMS ile gelen linke tıklayarak yeni şifre oluşturun.
 • Bu ikisi ile hesabınızı alabilirsiniz. Bunlardan farklı olarak hesabınız bir Facebook hesabına bağlıysa aynı şekilde Facebook hesabı ile giriş yaparak uygulama üstünde şifreyi değiştirebilirsiniz.

2- Geçici olarak kapatılan (dondurulan) hesabı kurtarma


Çoğumuz dönem dönem hesabını gerektiği için geçici olarak dondurduğunu biliyoruz. Dondurma işlemi hesabın verilerini ve bilgilerini silmez yalnızca genel görünümden gizleyerek hesabı silinmiş gibi gösterir. Instagram’da dondurulan hesaplar, istenen zamanda hesaba tekrar giriş yapılarak açtırılabiliyor.

Özellikle çeşitli sebeplerden dolayı geçici olarak kapatılan hesabı geri açtırmak için şu adımları izleyin;

Uygulamadan ya da web tarayıcıdan ınstagram giriş sayfasına gidin.
Bahsedilen hesaba ait e-posta ya da telefon numarasını ve şifresini girin.
Son olarak ilgili hesaba giriş yapın.


Dediğim gibi dondurulan hesabı tekrar açtırmak istiyorsanız, tek yapmanız gerekli olan ilgili hesaba tekrardan giriş yapmak. Sonrasında hesabınız kendi kendine açılacaktır.

3- Kalıcı olarak silinen hesabı kurtarma


Bir hesabın bütünüyle silinmesi için otuz gün gibi bir süre gerekir. Bu süre zarfında hesap devre dışı bırakılmış bir biçimde bekletilir. Hesabınız kalıcı olarak silmeye çalıştıysanız ve aradan 1-3 ay gibi bir süre geçtiyse hesabı geriye almanın bilindik bir yolu yoktur.

Ancak şunu da biliyoruz; Instagram hesap verilerini çeşitli sebeplerden dolayı yedek depolama alanında tutabilir. İhtimali düşük olsa bile, Buradan ınstagram ile iletişim kurabilirsiniz.

4- Çalınan Instagram hesabını kurtarma


Çoğunlukla soruların başında “Instagram hesabım çalındı nasıl geri alabilirim” gibi sorular geliyor. Çalınan Instagram hesabını geri alma işlemi genel olarak çok kolay bir yöntem ile geri alınabiliyor.

Fakat bazı durumlarda çok zor oluyor. Ama endişelenecek bir durum yok, bu durumlar çoğu zaman çok nadir olur.

Örneğin, hesabınıza bağlı e-posta adresine erişiminiz yoksa bu hesabınız için büyük tehlike olabilir. Bu yüzden bu bölümde e-posta adresi, hesabı geri alabilmek adına çok önemli.

Hesabınız başkası tarafından ele geçirildiğinde, yapacağı herhangi bir değişiklikte (e-posta, telefon ve şifre gibi) mutlaka e-posta adresinize bildirim gidecektir. Bu bildirim sayesinde hesabınızı geri alabilirsiniz. Peki, çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır ?

Hesabınız başkası tarafında ele geçirildiğini ya da şifre gibi bilgilerini değiştiğini düşünüyorsanız şu adımları izleyin;

Hesabın bağlı olduğu e-posta adresine gidin.
Instagram tarafında gelen mail’e tıklayın.
En altta “Bunu siz yapmadıysanız, burdan güvenceye alabilirsiniz” şeklindeki linke tıklayın.

5- Instagram tarafından kapatılan hesabı kurtarma


Son zamanlarda yaşanan olaylar vasıtası ile, Instagram aktif kullanıcı sayısında dikkat çeker nitelikte bir artış oldu. Bu büyük topluluk Instagram için bir hayli değerli olduğu kadar, belirlenen topluluk kuralları da oldukça önemli.

Bu yüzden Instagram topluluk kuralları ve telif ihlalleri açısında gereği kadar katı olabilir.

Hesabınız, topluluk kuralları ve telif ihlalleri yüzünden Instagram tarafından kapatıldıysa ya da devre dışı bırakıldıysa buna benzer durumlarda herhangi bir kurtarma seçeneği sunulmuyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi ınstagram bu tür konularda bir hayli disiplinli davranıyor.

Peki, alternatif olarak diğer bir yol izlenilebilir mi ?

Evet, fakat hesabınızın haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz;

Bu Instagram hesap kurtarma linki sizi itiraz sayfasına yönlendirecektir. Gittiğiniz sayfada sizden istenen bilgileri doğru bir biçimde girdikten sonra hesabın kapatılmasına neden itiraz ettiğini açıklayın ve gönderin.

Sonrasında tek yapmanız gerekli olan, gelecek olan yanıtı beklemek. Ancak bu biçimde bir alternatif uygulanabilir.

Hesabımızı kaybetmemek için neler yapabiliriz.

 • Hesabınızı kaybetmemek için daha önce bazı önlemler alarak başlayabilirsiniz. Örneğin, hesaba bir telefon numarası ile kayıt olduysanız hemen e-posta adresini tanımlayarak ilk hareketinizi yapmış olursunuz. Bu noktadan bakacak olursak e-posta adresi hesap güvenliği için çok önemli. Birçok durumda hesabınızı geri almanızı sağlar. Bu da ilerde yaşayacağınız sıkıntıların önüne geçer.
 • Ayrıca e-posta adresinize olan erişimi kaybetmemeye çalışın. Gerekirse telefon numarasını kurtarma seçeneği olarak ayarlayın, şifresini ezbere bilin veya sıkı bir yere not edin.
 • Hackerlara ve hesap çalmaya çalışanlara karşı, hesabınız korumak için çeşitli güvenlik alternatiflerini kurabilirsiniz. Bunlardan biri, iki faktörlü kimlik doğrulama. Bunu hesabınızda aktif ettiğinizde hesap girişlerinde sizden sabit ya da devamlı değişen kodlar isteyecektir. Bu kod sistemi ile herhangi biri hesap şifrenizi kırsa bile hesabınıza giriş yapamayacaktır.
 • Tabii, kuvvetli şifre oluşturma, phishing saldırıları, takipçi siteleri, üçüncü taraf güvensiz uygulamalar erişim gibi klasik tavsiyelere de ayrıca dikkat etmek gerekmektedir.
 • Hesabınız, topluluk kuralları ve telif ihlalleri çerçevesinde kullanın. Söz konusu hesap sizin için önemli ise, Instagram tarafından kapatılmak veya devre dışı bırakılmak hesabınızı geri alınamaz bir yola sürükler. Hatta aynı kullanıcı adıyla tekrar bir hesap bile açamazsınız. Topluluk, Instagram için işte bu kadar önemli.

TikTok Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...