Instagramda Etkileşim Nasıl Artırılır ?

Instagramda Etkileşim Nasıl Artırılır ? Instagram’da ön tasarıya çıkmanın bir hayli yolu olsa da aslında en ehemmiyetli yollarında biri, etkileşim oranını arttırmaktır. Instagram algoritmalardan tutun alacağınız reklamın kalitesine kadar her şeyi etkileşim oranı belirler. Algoritmalar, muhtevalarınızın istikametini belirlemek için ayrı olarak baktığı kriterlerden biri.

Başlamadan önce Instagram’da etkileşim oranının neden bu kadar ehemmiyetli olduğunu sorabilirsiniz yada neden bu kadar ehemmiyetli olduğunu bildiğiniz için buradasınız ancak kısaca anlatalım;Instagramda Etkileşim Nasıl Artırılır ?

Instagram Etkileşim Oranı Nedir ?

Etkileşim oranı ( engagement rate ): Hedef kitlenin gönderiye veya muhtevaya olan alakasını gösterir. Beğeniler, tıklamalar, paylaşımlar ve açıklar gibi etkenler dikkate alınır. Hesaplanması ise, toplam etkileşim sayısının toplam ulaşım sayına ayırarak ele geçirilen değerin 100 ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Alakalı hesabın istatistiklerinde kullanılan ehemmiyetli bir metriktir.

Instagram Etkileşim Arttırma Yolları

Instagram etkileşim oranı nasıl arttırılır ? veya arttırmak için neler yapılmalı ? Bu bölümde Instagram’da etkileşimi arttırmanıza yardımcı olacak etkileyici ipuçlarını yazıyoruz.

Paylaşılabilir Muhteva Türleri Oluşturun.

Muhteva ve hikaye oluştururken insanların kolayca paylaşabilecek türden muhtevalar oluştursanız Instagram’da paylaş özelliğinden başkalarına direk gönderebilirler dolayısıyla bu muhtevalarınıza daha fazla kişinin ulaşabileceği mananına geliyor.

Paylaşım sayısı direk etkileşim oranını etkiler. Kısaca paylaşım sayısını ne kadar yüksek meblağsanız bir o kadar da etkileşim sayısı artacaktır.

Video muhtevası yayınlayın.

Videolu muhtevalar diğer yayınlara göre daha fazla etkileşimde bulunuyor. Bu 2020 Instagram istatistiklere göre; video içeren gönderiler, resim içeren gönderilere mukayese et %38 daha fazla etkileşim alıyor. Bu etkileşimin arttırmanın bir diğer yollarından biridir.

Videolar, göz alıcı olduğu kadar da alaka çekicidir. Beğeni yorum bilhassa kaydetme gibi etkileşimlerde kolayca bulunabilirler. Etkileşimi arttırmak için daha fazla video yayınları paylaşabilirsiniz.

En Uygun Etkileşim Saatini Bulun.

Etkileşim saatleri, her hesap ve kategoriler için farklıdır. Özelliklede değişik hesaplarda değişik saat dilimine göre etkileşim saatleri daha değişik olabilir ancak 2020’de gönderi için en iyi vakit 14:00 ve 15:00 arasında olduğu belirtildi. Bu saat dilimine göre kendinizi ayarlamayın. Sizin hesabınızın etkileşim saatleri ile aynı olmayabilir.

Burada yapmanız şart olan hesabınıza ait istatistiklere göre takipçi kitlenizin en aktif olduğu saati anlayıp o saatler arasında paylaşım yapmak etkileşimi arttıracaktır.

Yorumlara Karşılık Verin.

Muhteva ve yayınlarınıza açıklar yapıldığında sizde tartışmaya katılarak bu tartışmayı daha fazla uzatabilirsiniz. Unutmayın , etkileşim oranları hesaplanırken yorumlarda oldukça ehemmiyetli.

Yorumlara veya suallere karşılık vermezseniz bir müddetten sonra yorumların ve etkileşimin gittikçe azaldığını görebilirsiniz. Ayrı olarak cevaplamak size olan hayranlığını daha fazla katlayabilir.

Alaka Çeken İçerikler Paylaşın.

Kimse beğenmediği muhtevası, video yayınını ve resimi beğenmez. İnsanların, özelliklede hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek , beğenebilecek, kayıt edebileceği muhtevalar yayınlarsanız etkileşim oranlarının katlandığını göreceksiniz. Yalnızca uygun muhtevası yayınlamak ehemmiyetli.

Kitleniz beğendiği muhtevaya her türlü etkileşimde bulunabilir. Yorum yapabilir. kayıt edebilir ve kolayca paylaşabilir. Bildiğiniz üzere etkileşim bu etkenlerden besleniyor.

Hikayelerde çıkartma kullanın.

Etkileşimi arttırmanın en iyi yollarından biride sosyal aktivedir. Instagram hikayelerinizde; sual yaftası, soru sorma, geri sayım yaftaları boşa çıkartılmıyor. Bunların emeli takipçilerinizle olan etkileşimi ve sosyal aktiveyi arttırmaktır.

Hikayeler bölümünde “bana soru sor” veya birkaç soru hazırlayarak siz onlara sorabilirsiniz.

Genel Eğlenceli İçerikler Paylaşın.

Instagram daha çok eğlenmek ve kafa dağıtmak emeliyle kullanılır ve eğlence ağırlık muhteva paylaşan hesapların içerikleri daha fazla etkileşim alıyor olması bundan şaşmamalı. Olanağınız varsa komik ve eğlenceli paylaşımlarda bulunursanız etkileşimler gelecektir.

Instagram’da etkileşim oranını artıracak 7 emare bunlardı ancak ek olarak bunları da yapabilirsiniz;

  • Dikkat çekici başlıklar kullanın
  • Muhtevalarınızın kaydedilebilmesini sağlayın.
  • Canlı yayına misafir alabilirsiniz.
  • Instagram hikayeleri daimi kullanın.
  • Hastag kullanımı doğru yapın.
  • Suallere ve tartışmaya katılın.

Instagram etkileşim arttırma metotları bu şekilde genelde birkaç kaidesi unutmazsanız bu dahi yeterlidir. Yukarıda anlattığımız gibi Instagram en çok etkileşim alan saatlerde paylaşım yaparsanız bu etkileşimi yükseltecektir.

Instagram hesap hackleme nasıl yapılıyor ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...