Kışın Hasta Olmamak İçin Neler Yapılmalı?

Kışın Hasta Olmamak İçin Neler Yapılmalı aslında corona süreciyle birlikte hepimiz kışı hasta olmadan geçirmek istiyoruz ve bunun için özen gösteriyoruz. Sosyal mesafe ve maske atık olmazsa olmazımız arasında Peki Kışın Hasta Olmamak İçin Neler Yapılmalı gelin hep birlikte inceleyim.

  1. Hastalıkla Mücadele İçin Vitaminlerinizi alın

D vitamini seviyeleriniz özellikle kışın arttırmanız gerekebilir . Önemli olan: D vitamini seviyenizi arttırarak vücudunuzu soğuk algınlığı ile savaşmaya teşvik edebilirsiniz. Aslında araştırmacılar, haftada 10.000 IU D3 vitamini gibi vitaminleri kullanmak, üst solunum yolu enfeksiyonu riskinizi yarı yarıya azaltabilir.

2. Kendinize Dokunmayı Bırakın

Steril cerrahi eldivenler kışlık gardırobunuzun bir parçası değilse, eldivenlerinizi kupanızdan uzak tutun. Journal of Occupational Health dergisinde yapılan bir araştırmaya göre, ara sıra gözlerine ve burnuna dokunan kişilerin, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geliştirme olasılığı, eller serbest olanlara göre yüzde 41 daha fazla. Özellikle korana(covid-19) süreci geçirdiğimiz bu dönemde bu konuya özen göstermeniz elzem.

3. Yoğurda Merhaba Deyin

Kış ayı Soğuk algınlığı ve grip virüslerinin Aşil bir şekilde çoğaldığı aylar olabilir: yoğurt griple savaşmada size yardımcı olacak müthiş bir besin kaynağıdır . Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, her gün belirli bir probiyotik türü tüketen kişiler, bu böceklerden birini yakalama riskini yüzde 27 oranında azalttı. Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent olan Spencer Payne, günde en az bir porsiyon yoğurdu canlı virüslerle yenebileceğini söylüyor. 

4. Meditasyonunuzu Yeniden Doldurun

Mükemmel sağlık üzerine düşünmenizi istiyoruz. Madison’daki Wisconsin Üniversitesi’nden araştırmacılar, meditasyon yapanların yapmayanlara göre yüzde 76 daha az hasta olarak gün geçirdiğine yönelik bulgular yarattı. Meditasyon, odaklanmanızı ve sakin kalmanızı sağlar, bu da sizi enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilecek stresi azaltmaya yardımcı olur. Başlamak için ücretsiz olarak sunulan kısa farkındalık oturumlarını deneyin.

ı ve sakin kalmanızı sağlar, bu da sizi enfeksiyona karşı savunmasız bırakabilecek stresi azaltmaya yardımcı olur. Başlamak için marc.ucla.edu adresinde ücretsiz olarak sunulan kısa farkındalık oturumlarını deneyin.

5. Çay Atışınızı Yapın

Sade kahveyi atlayın ve biraz yeşil çay hazırlayın. Bir Alman araştırması, yeşil çayın sihirli bileşeninin grip virüsü parçacıklarına zarar verebileceğini ve bunların sisteminize girmesini engelleyebileceğini ortaya koyuyor. Bilim adamları, bu harika yeşil çayın zatürreye neden olan bakterilere de müdahale edebileceğine inanıyor. 

6. Sonbahardan Bir Grip Aşısı Sipariş Edin

Vanderbilt Üniversitesi’nde koruyucu tıp profesörü olan Bill Schaffner, “Gribi önlemek için yapabileceğiniz bir numaralı şey aşı olmaktır” diyor. Başka bir tür sizi enfekte etse bile, aşı semptomları azaltabilir. Ama bu şu zamanda pek malesef covidden dolayı mümkün tüm dünya grip aşısına o kadar talep gösterdi ki aşı üreten firmalar malesef taleplere yetişemiyor.

7. Spor Yapın

Yumruğunuzdan önce spor salonuna gidin. Beyin, Davranış ve Bağışıklık dergisindeki bir araştırma incelemesine göre, grip aşısı almadan önce egzersiz yaptığınızda, egzersiz sonrası iltihap vücudunuzun aşıdaki virüse karşı bağışıklık tepkisini artırır. Bu, daha güçlü enfeksiyon koruması anlamına gelir. Ne kadar ter yeterlidir? Bir İngiliz araştırması, bisepslerini ve deltoidlerini hedef alan 25 dakikalık kaldırma uygulayan kişilerin bağışıklık tepkilerini artırabildiğini buldu.

8. Soğuktan Kaçının !

Çok mu üşüyorsunuz ? Burnun için daha çok endişelen. Pennsylvania Üniversitesinden Dr. James Palmer, burun ve sinüs boşluklarınızdaki kirpikler hastalığa neden olan patojenleri süpürüyor, ancak kirpiklerin hareket etme oranının sıcaklıktan etkilendiğini söylüyor. “Kirpikler ısındığında, biraz daha hızlı dövüyorlar ve soğuk olduğunda daha yavaş atıyorlar. Bu nedenle, soğukta çok zaman geçirmek, hastalanmanızı kolaylaştırabilir.” Yani, bir atkıyla nefes almadığınız sürece. 

9. Kaynatın

Gıda kaynaklı hastalıklara neden olan virüsler, ürünlerde gevşeme eğilimindedir. Bu nedenle, hastalık şansınızı daha da azaltmak için, yeşilliklerinizi – örneğin lahana, ıspanak ve pazı – iki ila üç dakika kaynar suda haşlamayı deneyin. Ardından pişirmeyi durdurmak için buzlu suya daldırın. (Haşlama yeşilliklerinize farklı bir tat verebilir.) Journal of Food Protection raporlarında yer alan bir çalışma, ıspanakta virüsü büyük ölçüde azaltmaktadır.

10. İçkiyi Reddet

UMass Tıp Fakültesi araştırması, bir aşırı içme seansının, ateşi indükleyebilen ve iltihabı artırabilen proteinler olan sitokin selini tetiklediğini gösteriyor. CDC, iki saat içinde beşten fazla içkinin tıkanma olduğunu söylüyor.

11. Kuru Vucudunuzu Kırın

Burnunuzu rahat tutmak yeterli değildir. Ayrıca nem şartı da vardır. Dr. Payne, burun pasajlarınız kurursa, doğal antimikrobiyal özellikleri zarar görür. “Evinizdeki nem oranını yüzde 30 ila 50 arasında tutmaya çalışın.” İşteyken, jeli veya sprey ile püskürtün.

12. Soğuk Terlemek

Orta derecede egzersiz hapşırılacak bir şey değildir. Koreli araştırmacılar, aslında soğuk algınlığı riskinizi yüzde 27 oranında azaltabilir. Çalışmak, muhtemelen virüsü avlamak için bir dizi “doğal öldürücü hücre” göndererek bağışıklık tepkinizi değiştirir. Zaten hasta mısınız? Dr. Schaffner, egzersiz yapmaya devam edin. “Egzersiz, mukoza zarınızın içindeki ve çevresindeki kan damarlarını daraltan ve burun rahatsızlığını giderebilen epinefrin üretimini uyarır.”

13. Kendinize Balık Tutmayı Öğretin

12. maddede “orta düzeyde” egzersiz dediğimizi unutmayın: Yorucu egzersizler sizi enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Ancak yoğunluğu korumak istiyorsanız, en azından tabağınızı balıkla doldurun. Beyin, Davranış ve Bağışıklık üzerine 2012 yılında yapılan bir araştırma, omega-3 alımınızı artırmanın, enfeksiyonla savaşan hücrelerin egzersiz sonrası üretimini teşvik edebileceğini ve bu da belirli enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ton balığından bıktınız mı? Tabağınızı hamsi ile doldurun.

14. Burnunuzu Rahatlatın!

Uğultu diğer insanları biraz rahatsız edebilir ama mikropları gerçekten kızdırır. Dr. Payne, “Uğultunun burunda antimikrobiyal olan nitrik oksidi artırdığı gösterilmiştir” diyor. 

Bir Hint çalışmasındaki bu tekniği deneyin: Derin bir nefes alın, bir burun deliğini kapatın ve mırıldanırken diğer burun deliğini dışarı verin. Diğer tarafta tekrar edin. Bunu beş kez yapın. Çalışma raporlarına göre, üç ay boyunca günde iki kez steroid burun spreyi kullandıktan sonra bunu deneyen alerji hastaları, yalnızca sprey kullananların yarısı kadar tıkanıklık hissetti.

15. Bir Hacker’ı Tutuklayın

Mentol her zaman öksürüğü giderir ama okaliptüs sevgisi nerede? Uygun bir şekilde adlandırılan Cough dergisinde yapılan bir araştırma, okaliptüsde bulunan bir bileşik olan cineole’nin, muhtemelen iltihabı azaltarak ve akciğerlerinizdeki bronşların genişlemesine yardımcı olarak öksürük semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabileceğini ve bunun sonucunda hava akışını artırabileceğini bildiriyor. Akut bronşitten muzdarip insanlar, her yemekten önce 200 miligram sineol aldıklarında, semptomları bir plasebo grubununkinden yüzde 22 daha fazla iyileşti. Cineole içeren SinuCare yumuşak jellerini deneyin.

16. Zencefilli Dik

Canını sıkan şey için biraz zencefil yut. Tayvan’daki araştırmacılar, taze zencefilin solunum sinsityal virüsünün hücrelere yapışmasını engelleyebileceğini ve hatta çoğalma yeteneğini azaltabileceğini keşfettiler. Peki solunum sinsityal virüsü dünyada ne var? Sadece ciddi vakalarda bronşiyolit veya zatürreye yol açabilen bir hata. Baharatlı bir çay için sıcak suda biraz zencefil rendeleyin veya sebze ve sarımsakla birlikte bir sonraki kızartmanıza ekleyin.

17. Ellerinizi Yıkayın

Dr. Payne, bir virüsü gerçekten cildinizden temizlemek için sabun ve suyla iyice ovalamak gerektiğini söylüyor. Bu, lavaboda 20 saniye ve tam bir kurutma anlamına geliyor: CDC’ye göre, ıslak ellerin mikropları yayma olasılığı kuru olanlardan daha yüksektir.

18. Mat’a gidin

Bağışıklık için simit mi? Japonya’daki bilim adamları, kendinizi yoga esnemelerine çevirmenin bağışıklık savunmanızı güçlendirmeye yardımcı olabileceğini ve bunun da sizi zatürree, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla savaşmaya daha iyi hazırlayabileceğini düşünüyor. Gevşeme ve fiziksel aktivite kombinasyonu, istilacı mikropları parçalayan antimikrobiyal bir peptit olan beta-defensin 2’nin tükürük seviyelerinde bir artışı tetikler. Sadece 90 dakikalık bir yoga seansı, beta-defensin 2’yi ikiye katlar.

19. Dolu Sakız Taşıyın

Nefesinizi tazeleyin ve yollarındaki böcekleri durdurun. Geçmiş araştırmalar, bazı sakızlarda bir tatlandırıcı olan ksilitolün Streptococcus pneumoniae’nin vücudunuzda bir kale oluşturmasını önleyebileceğini göstermektedir. Ve şimdi Türkiye’den yapılan bir inceleme, ksilitolün kulak ve sinüs enfeksiyonları riskinizi azaltabileceği sonucuna varıyor. Parça başına 1.200 miligram içeren Ice Breakers Ice Cubes’ı deneyin.

20. Sosisinizi Kapatın

Lahana turşusu tatlı bir rahatlama sağlayabilir. İtalya’daki araştırmacılar, kraut ve kimchi gibi fermente gıdalarda bulunan bir probiyotik türü olan Lactobacillus plantarum’un belirli bir tür strep bakterisinin gücünü azaltabileceğini bildirdi. L. plantarum, aynı anda bakteri büyümesini yavaşlatırken iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olan bir proteini tetikler. King’s Kimchi veya Gold Mine’s Organic Raw Sauerkraut’u katmanlayarak sandviçlerinizi ve sosisli sandviçlerinizi bir tekme atın.

21. Sağlık İçin Hazırda Bekletme

Bir kapalı göz eksikliği, bağışıklık sisteminiz için bir kabus olabilir: Finlandiya’da 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, haftada dört saatten az uyuyan tek bir iş haftası, genlerinizin işleyiş şeklini değiştirebilir, bağışıklık tepkinizi değiştiren yolları değiştirebilir ve potansiyel olarak artan iltihap. Daha iyi bir gece uykusu için, yatak odanızın aydınlatmasını hayaller dünyasına daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir ampulle değiştirmeyi düşünün.

22. Sigara İçmeyin

Kalıcı bir sigara molası verme zamanı. Koreli araştırmacılar, aydınlatmanın vücudunuzu gribe karşı savunmasız bıraktığını söylüyor. Sigara içmek, bir kişinin H1N1 böcekini, yani domuz gribini yakalama olasılığını beş kattan fazla artırır.

23. Daha Kolay Nefes Alın

Sigara içmiyor musunuz? İyi. Şimdi olan kimseyle takılma. Hindistan’daki bilim adamları, insanlar az miktarda dumanı soluduklarında bile, burun kirpiklerinin partikülleri temizlemek için ikinci el dumana maruz kalmayanlara kıyasla iki kattan fazla zamana ihtiyaç duyduklarını ve bu da solunum yolu enfeksiyonlarına karşı savunmasızlığı artırabileceğini bildirdi. .

24. Balınızı Kucaklayın

Önerdiğimiz yeşil çay (# 5)? İşte tatlandırıcınız. Microbiology dergisinde yapılan bir araştırma, Streptococcus pyogenes kolonileri – strep boğaz böceği – manuka balıyla tedavi edildiğinde bakteri sayısının yüzde 85’e kadar düştüğünü buldu. Pakistan’dan 2014 yılında yapılan bir araştırma, yapışkan maddelerin ayrıca stafilokok, zatürre ve salmonella formlarını da engelleyebileceğini buldu.

25.Akıllı Isı

Yeşil çay seni şaka yapar mı? Zencefilin (# 16) gerçekten iğrenç olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sıcak bir şeyler hazırladığınız sürece ne yaptığınız umurumuzda değil. Rhinology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, pipetli sıcak (165 ° F) bir içecek içen insanlar, oda sıcaklığında sıvıları düşürenlere göre soğuk algınlığı ve grip semptomlarında hızlı bir iyileşme hissetti.

26.Bitkisel Çekiciliğinizi Artırın

Bir yemeğe biberiye eklemek, aynı zamanda antiviral bir bileşen de serptiğiniz anlamına gelir: karnozik asit. Kore’de yapılan bir araştırma, bu bileşiğin bir konağa bulaşma ve çoğaltma kabiliyetine müdahale ederek vücudunuzu solunum sinsitiyal virüsünden (bkz. # 16) korumaya yardımcı olduğunu buldu. Otları kızarmış tavuk üzerinde sallayın.

Yazımızı beğendiyseniz Kışın Aktif Kalmanın Yolları Adlı Makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...