Kolay Para Biriktirme Yolları ?

Kolay Para Biriktirme Yolları ? Şuana kadar şayet para biriktiremediyseniz aşağıdaki metotları deneyin bu metotlar birikim yapmanızda yardımcı olacak bir takım araçlar ve teknikler içermektedir. İşte kolay para biriktirme yolları.Kolay Para Biriktirme Yolları ?

1. Finansal amaçlar koyun.

Birikim yapmadan önce tasarı yapmanız ve ne kadar para biriktireceğiniz veya tam olarak amaçlar koymanız gerekli. Hedefinizin olmadığı takdirde bu tasarı bir şekilde rayından çıkacaktır. Yukarıda belirtiğimiz gibi para biriktirememenizin en ehemmiyetli nedenlerinden birisi insanların hedefsiz bir şekilde tasarılanması. Uzun lafın kısası: ilk kaide hedef koymak olacaktır.

2. Bütçenizi oluşturun: 50/20/30 bütçe kaidesi.

Para biriktirmeye başlamadan önce gerçekte ne kadar paranızın olduğunu ve bir gelir kaynağı oluşturmanız gerek. Bundan sonraki adımlar için ancak para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Kaynağı oluşturduktan sonra 50/20/30 kuralını kullanmayı deneyin. 50/20/30 kuralı, her ay bütçenizin %50’sinin yemek giderleri ve kira gibi temel giderlere, %20’sini yatırım veya birikim, %30’sunu ise giyim ve şahsi harcamalara gitmesi gerektiğini belirtir. Bu plana sadık kaldığınız sürece 1 sene gibi bir müddette paranızın olgunlaştığını görebilirsiniz.

3. Bütçenizi yönetin.

Finansal amaçlar ve bütçe oluşturmaya başladıktan. Bütçe idarenini doğru bir şekilde yapılmadığında çok sayıda gereksiz harcamalar ortaya çıkacaktır. Bu yüzden bütçenizi en iyi şekilde yönetmeniz gerekiyor. Bütçe yönetmek konusunda bir kaç adım:

 • Gelir ve giderlerinizi kontrol edin: Elektronik tablolar ve benzeri uygulamaları kullanabilirsiniz, ancak her ay ne kadar para gelirini ve giderini öğrenmeniz gerek.
 • Borçlarınız bir listesini yapın: Borçlarınız, aylık harcamalarınız büyük bir bölümünü oluşturabilir. Toplam borcunuzu bilmek ve en az ne kadar borcunuzu olduğunu bilmek , ödemek yerine size yardımcı olacaktır.
 • Kimi amaçlar belirleyin: Bunlar, tatil için tasarruf etmek, emeklilik planları gibi amaçlar olabilir.
 • Harcamalarınızı sınıflandırın: Giderlerinizi sınıflandırmak size değişik alanlardaki harcamalarınız daha fazla azaltmak ve gereksiz harcamaları kestirmek için işe yarayacaktır.

4. Borçtan uzak durun.

Tasarruf ve birikim mevzubahis olduğunda borçtan söz edemezsiniz. Zira tasarruf engelleyen en büyük etmenlerden biriside borç paradır. Eğer geride kalan borçlarınız hızlı bir şekilde bitirmek isterseniz borç ödemenin en hızlı yollarından biride; En küçüğünden başlayıp, en büyüğüne doğru sıralı bir şekilde gitmektir.

Borçtan tamamiyle kaçınmak zor olsa da, gelecekteki borçlardan kurtulmak için şuan sahip olduğunuz borçları ödemeniz gerek. Gelirinizi serbest bıraktıktan sonra finansal hedeflerinize bir adım daha atmış olursunuz. Para biriktirme yolları arıyorsanız kesinlikle borçtan uzak durmanız önerilir.

5. Bir acil vaziyet fonu oluşturun.

Acil vaziyet fonu, bilhassa büyük ve beklenmedik harcamalar için biriktirilen paradır. Gelecekteki günlerinizin iyi olacağını asla garanti edemezsiniz. Olabildiğince hızlı bir şekilde acil vaziyet fonu oluşturmanız ihtiyaç duyulan.

Acil vaziyet fonu, yapılması şart olan büyük harcamalarınızı borçsuz bir şekilde karşılamanızı sağlar. Borçlar ile ilgili söylediklerimizi anımsayın. Bu da size ilerde tasarruf hesabına ve kolay para biriktirme hesabına size yardımcı olacaktır.

6. Gereksiz harcamalardan kaçının

Tasarruf etmek istiyorsanız hayatınızda var olan gereksiz harcamalardan kaçınmanız ihtiyaç duyulan. Gereksiz harcamalar normalde hiç ihtiyacınız olmadığı halde daimi olarak para ödemeniz veya harcamanızdır. Bu normalde geçmişte yapmış olduğunuz harcamalarınızı alışkanlık yapmanızdan kaynaklanabilir.

Hayatımızda belki yüzlerce gereksiz alışveriş yapımı gibi bir hayli gereksiz harcamalar yapıyoruz. Bir markette yada mağazada girdikten sonra genelde ihtiyacımız olmayan şeyleri de sepete ilave ediyoruz. Bunu yapmak yerine bunları para biriktirmek için kullanmamız daha iyi olacaktır.

Bu tuzaktan kaçınmak için alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi oluşturmayı ve kendinize bir alişveriş sınırı koymayı tecrübe edebilirsiniz. Bu bir hayli gereksiz harcamaları engellemiş olacaktır.

7. Pasif gelir kaynağı oluşturun.

Tam vakitli çalışarak ve pasif gelir ele geçirerek, pasif gelirinizi birikim bütçenize ilave edebilirsiniz. Bu sayede daha fazla ve hızlı bir birikim yapmış olursunuz. Buraya kadar her şey tamamda peki nasıl pasif gelir elde edeceğiz ?

Pasif gelir, en az gayret isteyerek ve otomatik olarak para kazandıran bir gelirdir. Pasif gelir kaynağı oluşturmak için çok fazla tercih bulunmaktadır ancak bu kişinin kabiliyetlerine göre değişebilir. Bir pasif gelir kaynağı oluşturmak kolay değildir neticede en az vakit ve gayret isteyerek otomatik olarak bir gelir ele geçiriyorsunuz. Bu birikim bütçenizi çok hızlı bir şekilde destek verecektir.

Pasif gelir kaynağı oluşturabileceğiniz kimi fikirler:

 • Online kurs verebilirsiniz.
 • Kira geliri sağlayabilirsiniz.
 • Temettü emelli pay senedi alabilirsiniz.
 • Blog veya internet site açabilirsiniz.
 • E-kitap yazabilirsiniz.
 • Uygulama geliştirebilirsiniz.
 • Satış ortaklığı yapabilirsiniz.
 • Resim yayınlayabilirsiniz.

8. Yatırım Yapın.

Yatırım yapmak gözünüzü korkutabilir ancak şuurlu yatırım yapmaktan korkmamalısınız. Yatırım uzun vadede para kazandırmaya ve para biriktirmenize kapı aralayabilecek ehemmiyetli etmenlerden birisidir.

Yatırım, gelir emelli ve kâr etmek emeliyle elinizdeki parayı ve tasarrufu kullanarak para kazanmaya yardımcı olan varlıklarıdır. Yatırım yapmanın oldukça fazla yolu bulunmaktadır. Hisselere, kripto paralara, menkul değerler, tahvillere, yatırım fonları gibi bir çok yatırım yollarından uzun vadeli yada kısa vadeli olarak yatırım yapabilirsiniz.

Ancak, yatırıma başlamadan önce kesinlikle borsa ve yatırım araçları ile ilgili bilgi sahibi olun yada başka bir söylemle yatırım yapmasını öğrenin. Şuursuzca yapılan yatırımlar size zarar ettirebilir.

9. Freelance çalışmaya başlayın.

Söylemesi kolay ancak serbest olarak yapabileceğiniz bir kabiliyet varsa freelance olarak para biriktirmeye ve kazanmaya başlayabilirsiniz. Freelance çalışmayı kesin evvelce duymuş olmalısınız. Belirli kabiliyetler karşısında öneriler alarak bunların karşılığında para kazanabiliyorsunuz. Peki ne tür yetenekler ?

Freelance çalışabileceğiniz bazı alanlar:

 • Web tasarımı & Web programlama
 • Grafik dizayn
 • Ses tasarımı
 • Resimcilik
 • Muhasebe
 • Podcast tertip etme
 • Uygulama geliştirme
 • Çeviri ve tercüme
 • Pazarlama
 • Yazarlık
 • Video editörü
 • Yazılım

Şayet bunlardan en az birini yapabiliyorsanız. Freelance olarak Fiverr veya Upwork gibi platformlarından uzman ve işleri eşleştirerek iş bulmanıza yardım edebilir. Freelance’de en çok öneri alan işler genelde; çeviri, web tasarımı & programlama, yazılım, grafik dizayn gibi işler çok teklif alırlar.

Başka bir deyişle özellikle bu alanlarda işleri karşılayabiliyorsanız bunları netlikle kaçırmamalısınız.

10. Online Anket doldurarak para kazanın.

Çevrimiçi olarak yanı internetten belirli anketlere katılarak para kazanıldığını sizde biliyorsunuzdur. Bu kazanılan miktar çok bir şey dile getirmese de yeniden de kolay bir yoldur. Anket doldurarak para kazanmanıza imkan sağlayan bir hayli platform bulunmaktadır.

Bunlardan biriside marketagent (buradan aza olabilirisiniz) platformu burada anket başı bonus kazabiliyorsunuz. 1000 bonus için 10 Euro ödeme yapıyorlar. Ayrı olarak kayıt olduğunuzda 50 bonus kazanıyorsunuz.

Öğrenciler İçin Para Biriktirme Yolları ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...