21.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 28, 2022

Mülakat Sorularını Cevaplamanın Etkili Yolları

Mülakat Sorularını Cevaplamanın Etkili Yolları; Herkes girdiği mülakat müzakeresinde fark yaratmak ve işe alınmak ister. Heyecanlı ve stresli geçen bu müzakerelerde vereceğiniz cevap verir sizin işe alınma bahtınızı artırdığı da inkâr edilemez bir gerçektir. Mülakat Sorularını Cevaplamanın Etkili Yolları?

İşte size gireceğiniz mülakatta tesirli olmak için akilane vermeniz şart olan yanıtlar;

Ne vakit hikâye anlatılacağınızı bilin

Hikâye anlatma, daha unutulmaz ve ikna edici olmak için mükemmel bir maharettir, ancak ne vakit kullanılacağını bilmeniz gerekir. Evet veyahut hayır suali için bir hikaye anlatmayın zira bu müzakereciyi delirdir. Ancak, daha uzun bir cevaplamanız için kapıyı açan davranışsal sualler sualliyorsa hikâye anlatımı kuvvetli bir yetenektir. Hikâye anlatma yoluyla bir resim çizerseniz çok daha akılda kalıcı olacaksınız.

Cevaplarınızı daha etkileyici hale kazancın

Bilgiler, veriler ve istatistikler yanıtlarınızı çok daha etkileyici hale getirir.Araştırmalarınızı müzakereden önce yapın, böylelikle geçmiş neticelerinizi bileceksiniz ve bunun ile ilgili konuşabileceksiniz. Gerekirse daha önceki meslektaşlarınızdan ve patronlarınızdan yardım alın.

Bir karşılaştırma yapın

Karşılaştırmalar yapmak, müzakerecinin odağını değiştirebilir ve negatifi pozitif hale getirebilir. Veya en azından onu etmen dışı yaparak endişelenmelerini engelleyebilir.

Kısa ve özlü olun

Kısa ve özlü konuşmak mülakat suallerini daha tesirli cevap vermenin başka bir yoludur. Ehemmiyetli ayrıntıları ele alın ve en iyi noktalarınızı vurgulayın, sonra bekleyin. Bir hayli iş arayan, ana suali cevap verdikten veya en iyi noktalarını vurguladıktan sonra durmaları gerektiğinde çok uzun müddet devam etme eğilimindedir.

Gerekirse izah isteyin

Bu, mülakat suallerini cevaplamak için en az kullanılan yollardan biridir ve çok kolaydır. Soluk al, deşarj ol ve cevaplamadan önce sahiden düşün. Bir şeyi söyledikten sonra geri alamazsınız, o yüzden çabuk olmayın. Suali anladığınızdan emin değilseniz, açıklama isteyin.

Yanıtınızı bir sual ile bitirin

Müzakere ortasında soru sormak, onların ihtiyaçlarını amaçlamanıza yardımcı olur ve müzakere devam ederken yanıtlarınızı uyarlamanızı sağlar. Bu bu arada daha rahat, iki istikametli bir konuşma gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu da güveninizi artıracak ve genel olarak daha iyi yanıtlar vermenize yardımcı olacaktır.

İşler hakkında konuşun

İş arayanların çoğu görüşmenin tamamiyle onlar için olduğunu düşünürler. Gerçek şu ki, şirket ve işler hakkında konuşmaya odaklanırsanız daha fazla iş önerisi alırsınız. Yalnızca kabiliyetlerinizi konuşmak yerine, bu maharetleri nasıl kullanacağınızı ve takımlarına sizi alarak hayatlarının nasıl daha kolay olacağını gösterin.

Yüksek enerji ve heyecanla konuşun

Heyecan göstermek bir mülakatta iyi cevap verir vermenin ehemmiyetli bir parçasıdır. Tamam, içe dönük veyahut natürel olarak suskunsanız, mesele olmayabilir. Fakat ses tonunuzda ve beden dilinizde çoğunlukla enerji olarak yaptığınızdan biraz daha fazlasını yapabilirsiniz. Ses tonu bilhassa yüz ifadelerinizi veya vücut dilinizi göremedikleri için telefon görüşmelerindeki soruları cevaplarken ehemmiyetlidir.

Bir konuşmacı gibi davranın

Mülakat iki istikametli bir anlaşmadır. Öyleyse içeri girin ve konuşmacı gibi davranın, böylece kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Bu, görüşme sorularını akıllıca yanıtlamanın en iyi yollarından biridir. Kendilerini tanıtırken isimlerini anımsayın ve konuşmada bir veya iki defa kullanın.

Gelecek hakkında konuşun

Geçmişinizle alakalı bir hayli mülakat sorusu olacaktır. Geçmiş tecrübe, geçmiş başarılar, geçmiş başarısızlıklar vb. gibi. Ancak mülakat cevaplarını vermenin anahtarlarından biri de gelecek ile ilgili konuşmaktır. Maharetleriniz ve tecrübeniz ile ilgili cevap verir verirken, gelecekle alakalı konuşun ve bu maharetleri rollerinde iyi performans göstermek için nasıl kullanacağınızı anlatın. İş tanımında gördüğünüz veya konuşma esnasında önceden söz ettiği bir şeyden söz edin. Bu, geçmişinizin bu rolde onlar için faydalı olacağını düşünmenizi sağlar! Bu, rastgele bir müzakere sualini cevap vermenin en iyi yollarından biridir ve iş arayanların çoğu bunu yapmaz.

Doğruyu söyleyin

Patronların çoğu birkaç müzakere hatasını veyahut eksik tecrübe parçalarını bağışlayacaktır. Ancak, bir şey gizliyor gibi yalan söylüyorsanız veya böyle görünüyorsanız, işe alınmayacaksınız. Güven ve güvenilirlik, mülakattaki diğer unsurlar kadar ehemmiyetlidir. Ve size güvenmek istemediklerini hissetmezlerse hiçbir işe alma yöneticisi sizi ekiplerinde istemeyecektir. %80 nitelikli olmak ve gerçeği söylemek, yalan söylemek ve %100 nitelikli gibi davranmaktan iyidir.İlk yaklaşımı uygularsanız daha fazla iş önerisi alacağınız garanti edilir.

Şirket, en kaliteli alımı yapabilmek yerine muhtemelen mülakata sizinle beraber pek çok kişiyi görüşmeye çağırmıştır. Bu görüşmede en akıllıca ve tesirli yanıtları vermek sizin belleklerde iz bırakmanıza kapı aralayacağı gibi işe kabule sizi bir adım daha yaklaştıracaktır.

Önceki İçerikEn Ucuz Web Hosting
Sonraki İçerikEnflasyon Nasıl Hesaplanır

Son Yazılar

Yakıttan tasarruf etmenin yolları

Yakıttan tasarruf etmenin yolları .Benzin fiyatlarının yüksek olduğunu söylememe gerek yok. Elektrikli otomobil sahipleri şanslarına sevinirken ve hibrit sahipleri fiyatlardaki ani yükselişi o kadar sert yaşamazken, benzinli...

Yazılım Testi Nedir?

Yazılım Testi Nedir? Yazılım Testi , gerçek yazılım ürününün beklenen gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek ve yazılım ürününün Kusursuz olduğundan...

Bounty – Anket Yap ve Kazan nedir? Bounty nasıl para kazanılır?

Bounty - Anket Yap ve Kazan nedir,Bounty nasıl para kazanılır,Bounty Anket Yap ve Kazan nasıl para kazanılır, anket yaparak para kazanma, anket...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Yakıttan tasarruf etmenin yolları

Yakıttan tasarruf etmenin yolları .Benzin fiyatlarının yüksek olduğunu söylememe gerek yok. Elektrikli otomobil sahipleri şanslarına sevinirken ve hibrit sahipleri fiyatlardaki ani yükselişi o kadar sert yaşamazken, benzinli...

Yazılım Testi Nedir?

Yazılım Testi Nedir? Yazılım Testi , gerçek yazılım ürününün beklenen gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek ve yazılım ürününün Kusursuz olduğundan...

Bounty – Anket Yap ve Kazan nedir? Bounty nasıl para kazanılır?

Bounty - Anket Yap ve Kazan nedir,Bounty nasıl para kazanılır,Bounty Anket Yap ve Kazan nasıl para kazanılır, anket yaparak para kazanma, anket...

Pubg En İyi Silahlar

Pubg En İyi Silahlar PUBG'nin en iyi Taarruz Tüfeklerinin neler olduğunu merak ediyor musunuz? Pekala, burada zor durumda kalan en iyi AR'leri bulacaksınız.

Pubg Mobil Hesabı Hacklendi Nasıl Düzeltilir

Hesabınıza erişimde hiç sorun yaşadınız mı? Hesabınız saldırıya uğrarsa yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır. PUBG'yi uzun süre oynayan herkes en az...