Nasıl Tasarruf Edilir ?

Nasıl Tasarruf Edilir ? Para biriktirmenin ne kadar ehemmiyetli olduğu hepimiz biliyoruz, ancak kolay olmadığını da biliyoruz. En iyi para biriktirme metodunu size en baştan daha yazıya başlamadan söyleyelim;  Tasarruf etmek Bir şekilde bir şeylerden tasarruf edebilirseniz ne kadar hızlı para biriktirdiğinizi sizde göreceksiniz.Nasıl Tasarruf Edilir ?

1. Gereksiz fiyatlı abonelikleri iptal edin.

Fiyatlı abonelik, azalık, son moda abonelik kutuları gibi azalıklar ve abonelikler kullanıyorsanız ve çok fazla ihtiyacınız yoksa bunları iptal edebilirsiniz. Bilhassa, hiç ihtiyacınız olmadığı halde gereksiz bir azalık kullanıyorsanız ve otomatik ödeme ile ödeme yapıyorsanız bunlar netlikle israf sayılır.

Bu gereksiz azalıkları keserek birikiminize destek verebilirsiniz. Veya bu aboneliklere ve hizmetlere ihtiyacınız varsa daha düşük bir hizmet satın almaya düşünebilirsiniz. Ne taraftan bakarsanız bakın her türlü tasarruf etmiş olursunuz. Para biriktirme yolları bu ve benzeri tasarruflardan istifade ederek ancak sağlanabilir.

2. 30 gün kaidenini uygulayın.

Anlık harcamalarınız ve alışverişleriniz para biriktirmenizi mani oluyorsa 30 gün kaidenini uygulamayı deneyin. Bu para biriktirme yolu anlık dürtüleri ve harcamalarınız üstünü örtebilir. Peki, nedir bu 30 gün kaidesi ?

30 gün kaidesi şu şekilde çalışır:

  1. Anlık almak istediğiniz ve almak istediğiniz bir ürünü gördünüz.
  2. Kendinize hakim olarak, ürünü şimdi almamaya çalışın.
  3. Neyi satın almak istediğiniz ve ücretini aklınızda tutarak veya bir kenara not alın.
  4. 30 gün süresince ürünü almayın. 30 gün sonra hâlâ ürünü satın almak istiyorsanız, ürünü satın alabilirsiniz.

Genelde insanlar 30 gün sonra ürünü almaktan vazgeçerler. Ancak yeniden de almak isterseniz 30 gün boyunca daha iyi bir ücrete ürünü bulabilirsiniz. Uygun ücreti seçmeniz iyi olacaktır. 30 gün yolu hem gereksiz harcamalardan hem de dürtü alışverişlerden büyük yarar sağlayacaktır.

3. Alışveriş listesi oluşturun.

İnsanlar genelde alışveriş sırasında ihtiyacı olmayan ürünleri de sepetlerine ilave ederler, bunu dürtüleriniz sayesinde yapıyorsunuz. Dürtü alışverişleri konusunda yukarda anlattığımız gibi 30 gün kaidenini deneyin.

Ayrı olarak bununla kanaat etmeyin kendinize alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi çıkarmayı deneyin. Bu sayede yalnızca ihtiyaç duyulan olan ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz. Büyük bir israftan kurtulmuş olursunuz.

4. Alışveriş sınırı belirleyin.

Alışverişe çıkmadan önce yüzde yüz yapılması gerekenlerden biride; Alışveriş sınırı belirlemektir. Alışveriş sınırı belirlemenizdeki en büyük emel gereksiz alımlardan kurtulmaktır. Kendinize bir sınır belirlerseniz ve bu limiti aşmazsanız tasarruf açısından size güzel bir avantaj sağlayacaktır.

Alışveriş limiti ve alışveriş listesi gibi yollar hızlı para biriktirme yerine küçük yollar gibi görülebilir ancak kolay para biriktirmenin yolları küçük detaylardan geçiyor.

5. Cep telefonu faturanızı düşürün.

Aylık cep telefonu faturanız aşırı derecede mübalağalı ise daha akıllı ve uygun seçenekleri seçmeniz gerekebilir. Ayrı olarak pahalı data tasarıları ve ekstra hizmetler gibi ödemeleri kullanmayarak yada kullanıyorsanız bunları iptal ederek tasarruf adına bir şey daha katmış olursunuz.

Daha uygun bir telefon faturası için bulunduğunuz tarifeden ayrılarak daha uygun ve bütçe arkadaşı bir tarife bulabilirsiniz. Sadece biraz daha araştırma isteyebilir. Ancak tasarruf buna değer.

6. Öncelliklere karar verin.

Giderler ve gelirlerinizden sonra tasarruflarınızın nasıl daha fazla yapabilmeniz için kendinize bir öncelik listesi ve amaçlar koyarak başlayabilirsiniz. Tasarruf ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız ve nereden başlayacağınızdan emin değilseniz öncellik listesi yapmak nereden başlayacağınıza değin size iyi fikir verebilir. Gelecekteki tasarruf ve para biriktirme konusunda yardım olacaktır.

7. Kullanılmış satın alın

Yeni arabalar almak yerine 2. el arabalar almak tasarruf adına daha iyi olacaktır. Sadece arabalar değil elektronik eşyalar, telefonlar, araçlar, mobilyalar ve daha fazla ürünlerde kesinlikle kullanılmış eşyalar bulunmaktadır. Eğer temiz ve 2. el bir ürün almak yerine yeni ve pahalı ürünü seçmek, boşa israf yapmak demektir. Bu olay tasarrufun hoşuna hiç gitmez.

8. Evde yemek yiyin ve öğle yemeğinizi işe kazancın.

Dışarıda yemek yemenin eğlenceli olduğunu biliyorum ve bazen tadı daha da güzel olabilir. Ancak kısa vadeli para tasarrufu taktiklerinin nasıl bir araya geldiğini biliyorsunuz; bunları bir araya getirerek oluşmaktadır. Paradan daha fazla tasarruf etmek için dışardan yenilen pahalı yemekler para biriktirme hedeflerinizi engelleyebilir. Burada en güzel yol hanede yemek yiyin.

9. Alışverişi kolaylaştıracak etkenleri kaldırın.

E-ticaret siteleri ve pazarlamacılar alışverişi kolaylaştırmak için daimi yeni stratejiler bulmaya odaklanırlar. Bu stratejilerden birisi ise; Kredi kartı numaranızı, adresinizi, telefonunuzu kayıt altına alarak alışverişi kolay hale getirirler buda sizi alışverişin içine çekebilir.

Öncelikle bunları engelleyerek başlayabilirsiniz. Aynı şekilde online alışveriş uygulamaları kullanıyorsanız bunları da kaldırmak ikinci işiniz olsun.

Kolay Para Biriktirme Yolları ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...