PCR Testi Nedir , Nasıl Yapılır ?

PCR Testi Nedir , Nasıl Yapılır ? İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan PCR İtesti mecburiyeti genelgesiyle beraber yeniden gündeme gelen PCR testi araştırılıyor. Koronavirüs vaka tespitinde kullanılacak olan test olarak da bilinen PCR testi ile merak edilenleri haberimizde.

PCR TESTİ NEDİR?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak arttırmak için uygulanmakta olan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve covid-19te de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test covid-19 sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için de kullanılacak olan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak üretmiş olduğu antikorları belirleyebilmektedir.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ?

Öğretmenler ilk sırada olmak üzere PCR testi mecburi olanlar devlet hastanelerinde bedava dağıttığı olarak haftada iki sefer PCR testi olabilecekler.

PCR TESTİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Covid-19 PCR testi ücretleri özel hastanelere göre değişiklik gösteriyor. Sağlık Bakanlığı PCR test ücretini 250 lira olarak açıkladı.

PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

PCR testlerinde, burun ve boğazdan ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtası ile sürüntü örneği alınmaktadır. Bunun yanında öksürdükten sonra çıkan balgam da örneğin alınabilmektedir. Koronavirüs için kullanılıyorsa, hastalığın ilk zamanlarında PCR testi için boğaz veya burundan örnek alınması daha uygundur. Ancak ilerleyen dönemde havayollarından örnek alınmalıdır. Çünkü hastalığın ileriki safhalarında boğaz veya burun kısmında virüsten örnek kalmamış olabilir. Doğru zamanda ve doğru bir biçimde sağlık görevlisi tarafından alınan örnek özel bir kaba konulmaktadır ve bu örnek laboratuvarda test kartuşuna aktarılmaktadır. Bu aşamadan sonra örnek otomatik şekilde filtre edilmektedir.

Daha sonra ultrasonik dalgalarla virüsün DNA’sı salınır. Bu aşamada PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır. Sonrasında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanımlama yapılır. Ve akabinde de sonuç aşamasına gelinir. PCR; 94°C-98 °C aralığında gerçekleştirmiş olan denatürasyon yani yüksek ısıya maruz kalan DNA’nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirmiş olan tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA’ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C’de gerçekleştirmiş olan uzama aşamaları olmak üzere 3 aşamadan meydana gelir. Test bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmektedir. PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR’dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.

PCR TESTİ GÜVENİLİR Mİ?

PCR, oldukça güven duyulan bir test yöntemidir. Bu test özellikle covid-19te belirti göstermeyen taşıyıcıların belirlenmesini sağlar. Taşıyıcılar saptandığında covid-19 salgınının da kontrol altında tutulması için bir önlem planı oluşturulması mümkün olabilecektir.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NERELERDE UYGULANACAK?

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi mecburiyeti getirilecek.

Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul gören süreye göre) ya da azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

Kişi hastalığı geçirmemiş ya da aşılı değil ya da negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

PCR TESTİ OLMAYAN SEYAHAT EDEBİLECEK Mİ?

Aşısız ya da hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren ya da diğer toplu ulaşım araçları ile gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul gören süreye göre) ya da azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş ya da aşılı değil ya da negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler ya da faaliyetlerden yararlanacak hastalığı geçirmemiş ya da aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü mecburiyeti getirilebilecek. kaynak:haberturk.com


Kara kalem çizim nasıl yapılır?

Son Yazılar

Telefonu 2. Mönitör Olarak Kullanma

Duet Display: Duet Display, iOS veya Android telefonunuzu ikincil bir monitör olarak kullanmanıza olanak tanıyan popüler bir uygulamadır. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra...

Telegram hesabı nasıl hacklenir?

Şu anda sosyal ağlardaki diğer hesaplardan Telegram, hack'in hedef aldığı ağlardan biri. Bu, çok sayıda abonesi olan hesaplar için geçerlidir. Üstelik bu hesaplar son...

Helium mining cihazı nedir ? Helium mining device nasıl para kazanılır?

Hotspot veya Helium madencisi adı verilen bir kablosuz cihaz, HNT madenciliği için radyo teknolojilerini kullanır ve kapsama sağladığı için HNT jetonlarını ödüllendirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Telefonu 2. Mönitör Olarak Kullanma

Duet Display: Duet Display, iOS veya Android telefonunuzu ikincil bir monitör olarak kullanmanıza olanak tanıyan popüler bir uygulamadır. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra...

Telegram hesabı nasıl hacklenir?

Şu anda sosyal ağlardaki diğer hesaplardan Telegram, hack'in hedef aldığı ağlardan biri. Bu, çok sayıda abonesi olan hesaplar için geçerlidir. Üstelik bu hesaplar son...

Helium mining cihazı nedir ? Helium mining device nasıl para kazanılır?

Hotspot veya Helium madencisi adı verilen bir kablosuz cihaz, HNT madenciliği için radyo teknolojilerini kullanır ve kapsama sağladığı için HNT jetonlarını ödüllendirir.

Windows Bilgisayar Geçmişini Görüntüleme

Windows Bilgisayar Geçmişini Görüntüleme,İnternet Geçmişini Görüntüleme,İnternet Geçmişini Temizleme gibi sorularınıza cevap arıyorsanız yazımıza hoş geldiniz. Windows Bilgisayar Geçmişini...

Bubble Cash Para Kazanma

Bubble Cash, uyumlu iOS cihazları için App Store'da bulunan bir oyun uygulamasıdır. Oyun, beceriye dayalı bir pop shooter oyunu ve bir "balon patlatıcı"...