Uzun Ömürlü Lastik İçin İpuclari

Lastikler, bir otomobilin en ehemmiyetli parçalarından biridir. Ne yazık ki bir hayli sürücü, onları dikkate almazlar.Lastiklerin doğru kullanılmaması ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Aracın performansı düşer ve fiyatlı hasarlara kapı aralayabilir, bu arada kendini ve başkalarını trafik kazası rizikosu altına sokabilir.

Aracınızı daha uzun müddet güvenli ve yolda rahat tutmak istiyorsanız, lastiklerin her vakit düzgün muhafaza edilmesini sağlamak çok ehemmiyetlidir. Lastiklerin doğru kullanılması için yapmanız şart olan birkaç kolay adımı sizlerle paylaşacağız.

1.Basıncı düzenli olarak kontrol edin

Lastik basıncı aracınızın direksiyonu, kullanımı, frenleme ve kilometre açısından ehemmiyetli bir tesire sahip olabilir. Lastikler gerektiğinden fazla şişirilirse, yakıt tüketimini artırabilir, aşınma ve yıpranmaya daha duyarlı hale gelebilir. Daha da kötüsü, yanlış basınç uygulanması, aracın kontrolünü kaybetmenize kapı aralayabilecek bir patlamayla sonuçlanabilir.

Kendinizi ve rastgele bir yolcuyu tehlikeye atmamak veya çekici çağırma zorunda kalmamak için yedek lastik de dahil olmak üzere en azından her ay lastik basıncını kontrol faktörüz ehemmiyetlidir. Ayrı olarak, uzun yolculuklardan önce yada aracınızla her zamankinden daha ağır bir yük taşıyorsanız basınç kontrol edilmelidir.

Basınç benzin istasyonlarında veya kendi basınç göstergeniz ile kontrol edilebilir ve doğru bir okuma ele geçirmek için lastikler soğuk olduğunda yapılmalıdır. Emin değilseniz, kullanım rehberi, aracınız için en uygun lastik basıncı için teklifler içermektedir. Ayrı olarak, lastiklerde belirtilen basıncın lastiğin alabildiği salt değerin maksimum olması ve günlük kullanım için bir gösterge olarak kullanılmaması gerektiğini akılda tutmak gerekir.

2. Hasar, olağandışı aşınma ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin

Sürücülerin lastikleri fiziksel olarak kontrol etmeleri ve alışılmadık aşınma veya hasar belirtilerine dikkat etmeleri de ehemmiyetlidir. Bunlar, kesikler, çıkıntılar veya lastiği delmiş nesneleri de içerebilir. Bu meselelerden rastgele birini fark ederseniz, bunlar profesyonel bir tamirci tarafından kontrol edilmeli ve gerekirse onarılmalıdır. Bir takım vaziyetlerde, lastik tamamiyle yenisiyle değiştirilmelidir.

Sürüş esnasında bir delik varsa, kontrol ettirmeniz gereken en yakın tamirciye gelinceye kadar yedekle değiştirin. Yedek lastiklerin sadece geçici kullanım için tasarlandığını ve olası olan en kısa sürede normal lastik ile değiştirilmesi gerektiğini unutmayın.

3. Yeterli taban yüzünün olduğundan emin olun

Lastik sırtlarının yalnızca aracınızın performansı üzerinde değil, bilhassa de kötü hava şartlarında genel güvenlik üzerinde direk tesiri vardır. Legal asgari aşınma derinliği 1,6 mm’dir (motosikletlerde 1mm), bu yüzden bu hududun altına düşmediğinden emin olmak ehemmiyetlidir. Lastik derinliği minimum derinlikte veya altında ise, lastikleriniz hemen değiştirilmelidir.

Unutmayın, bu hududun altındaki lastikli bir otomobil kullanmak yalnızca illegal değildir, aynı zamanda son derece tehlikelidir ve aracınızın MOT testinde başarısız olmasına kapı aralar. Doğru derinliğe sahip olmak, iyi kontrolün sağlanması, aracınızın güvenliğinin en üst düzeye çıkarılması için gereklidir.

4. Aracınızı aşırı yüklemeyin

Aracınızın aşırı yüklenmesi, ilk düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir. Çok fazla ağırlık taşıyan bir araç, aşırı sıcaklığa bağlı olarak kullanımı tehlikeye atabilir ve lastiklerde aşınmaya kapı aralayabilir. Bu, lastik patlamasına ve trafik kazası yapma tehlikesine kapı aralayabilir.

Neyse ki çoğu lastikte lastik yükü endeksine sahip bir yafta bulunmaktadır. Önerilen miktarı aşmamaya özen gösterin. Otomobilinizin, kapı çerçevesindeki yaftada ne kadar ağırlıkla çalışabildiğini de öğrenebilirsiniz.

5. Rot Balans Ayarı Ehemmiyetlidir

Tekerleklerinizin hizası da lastikleriniz için mesele yaratabilir. Hatalı şekilde hizalanmışsa, lastikleri zayıflatacak ve hasara daha çok maruz kalabilecek aşınmalara kapı aralayabilir. Ayrı olarak sürücünün arabadaki kontrolünü de azaltabilir ve yakıt tüketimini artırabilir.

Aracınıza baktığınızda veya bir lastikçide yeni lastik taktırdığınızda, rot balans ayarlarının kontrol edilmesi ve gerekirse ayarlanması gerekir.

6. Kaldırım kenarlarına yanaşırken dikkatli olun

Yoğun bir caddede park yapmak zorundaysanız veya yolda bir mani varsa bazen kaldırıma çıkmak kaçınılmaz olabilir. Bununla beraber, arabanızı bu şekilde manevra yaparken dikkatli olmak ehemmiyetlidir.Lastiğin yanağının kaldırım ve tekerlek arasında sıkışması, zayıflamasına ve potansiyel olarak lastiğin patlamasına kapı aralayabilir.

Mümkünse kaldırıma tamamen çıkmaktan vazgeçin, ancak yapmanız gerekiyorsa, yaklaşımınızda dikkatli olun. Kaldırımı yavaşça dar bir açı ile tırmanın ve lastiklerinizin hasar görmesini önlemek için kaldırımın yanını sıyırmayın.

7. İyi sürüş alışkanlıklarını savunun

Temel bakımın yanısıra, lastiklerinizi en üst düzeyde tutulmasında iyi bir sürüş şekliniz de olmalıdır. Sürüş sırasında aşırı frenleme veya hızlanma veyahut daimi trafikte durma ve hareket etme, lastikleriniz üzerinde zarar veren bir tesire kapı aralar ve lastiklerin daha ivedi aşınmasına kapı aralayabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, olabildiğince meselesiz ve meblağlı araç kullanmaya çalışın ve aşırı hızlardan kaçının. Düz olmayan yol yüzeylerini ve çukurluklara girmemeye çalışın.

Araç Hasar Kaydı Sorgusu Nasıl Yapılıyor?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...