Tam Vücut Detoksu Nasıl Yapılıyor ?: Vücudu Gençleştirmenin Yolları(9 Yol)

Hepimiz belli bir süreden Vücudu Gençleştirmenin Yollarını ararız. Zaman içinde aldığımız kiloları vermek, vücudumuza ve kendimizi büyük eziyet haline dönüşür.

Tipik olarak, belirli bir diyetin izlenmesi veya vücudunuzu toksinlerden arındırdığını iddia eden özel ürünler kullanmayı, böylece sağlığı iyileştirmeyi ve kilo vermeyi teşvik etmeyi ima eder.

Neyse ki, vücudunuz toksinleri yok etmek için iyi bir donanıma sahiptir ve bunu yapmak için özel diyetler veya pahalı takviyeler gerektirmez.

Bununla birlikte, vücudunuzun doğal detoksifikasyon sistemini geliştirebilirsiniz.

Bu makale, vücudunuzun detoksifikasyon sistemini canlandırmanın dokuz kanıta dayalı yolu ile birlikte detoksla ilgili bazı yaygın yanlış anlamaları açıklamaktadır.

Detoksla İlgili Yaygın Yanılgılar

Detoks diyetlerinin vücudunuzdaki toksinleri attığı, sağlığı iyileştirdiği ve kilo vermeyi teşvik ettiği söylenir.

Genellikle müshil, diüretik kullanımını içerirler. Vitamin, mineral, çay ve detoks özelliği olduğu düşünülen diğer yiyeceklerdir

Detoks diyetleri bağlamında “toksin” terimi gevşek bir şekilde tanımlanmıştır. Tipik olarak, tümü sağlığı olumsuz etkileyen kirleticiler, sentetik kimyasallar, ağır metaller ve işlenmiş gıdaları içerir.

Bununla birlikte, popüler detoks diyetleri, çıkarmayı amaçladıkları belirli toksinleri veya onları ortadan kaldırdıkları varsayılan mekanizmaları nadiren tanımlar

Dahası, bu diyetlerin toksin eliminasyonu veya sürdürülebilir kilo kaybı için kullanılmasını destekleyen hiçbir kanıt yoktur

Vücudunuz, karaciğer, böbrekler, sindirim sistemi, deri ve akciğerleri içeren toksinleri atmanın sofistike bir yoluna sahiptir.

Yine de, ancak bu organlar sağlıklı olduklarında istenmeyen maddeleri etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirler.

Bu nedenle, detoks diyetleri vücudunuzun kendi başına yapamayacağı hiçbir şeyi yapmazken, vücudunuzun doğal detoksifikasyon sistemini optimize edebilirsiniz.

Alkolü Sınırlayın

Alkolün% 90’ından fazlası karaciğerinizde metabolize edilir.

Karaciğer enzimleri, alkolü kansere neden olduğu bilinen bir kimyasal olan asetaldehide metabolize eder.

Asetaldehidi bir toksin olarak kabul eden karaciğeriniz, onu daha sonra vücudunuzdan atılan asetat adı verilen zararsız bir maddeye dönüştürür.

Gözlemsel çalışmalar, düşük ila orta dereceli alkol tüketiminin kalp sağlığı için yararlı olduğunu gösterirken, aşırı içme sayısız sağlık sorununa neden olabilir ).

Aşırı içme, yağ birikmesine, iltihaplanmaya ve yara izine neden olarak karaciğer fonksiyonunuza ciddi şekilde zarar verebilir.

Bu olduğunda, karaciğeriniz yeterince çalışamaz ve vücudunuzdaki atıkları ve diğer toksinleri filtrelemek de dahil olmak üzere gerekli görevleri yerine getiremez.

Bu nedenle, alkolden tamamen uzak durmak veya sınırlandırmak, vücudunuzun detoksifikasyon sistemini güçlü tutmanın en iyi yollarından biridir.

Sağlık yetkilileri, alkol alımının kadınlar için günde bir, erkekler için iki içki ile sınırlandırılmasını önermektedir. Şu anda içmiyorsanız, hafif-orta derecede içmeyle ilişkili potansiyel kalp faydaları için başlamamalısınız 

ÖZETÇok fazla alkol içmek karaciğerinizin detoksifikasyon gibi normal işlevlerini yerine getirme yeteneğini azaltır.

2. Uykuya odaklanın

Her gece yeterli ve kaliteli uyku sağlamak, vücudunuzun sağlığını ve doğal detoksifikasyon sistemini desteklemek için bir zorunluluktur.

Uyumak, beyninizin kendini yeniden düzenlemesine ve şarj etmesine ve gün boyunca biriken toksik atık yan ürünlerini gidermesine olanak tanır .

Uykusuzluk ile vücudunuzun bu işlevleri yerine getirmek için zamanı yoktur, bu nedenle toksinler birikebilir ve sağlığın çeşitli yönlerini etkileyebilir.

Kötü uyku, stres, anksiyete, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite gibi kısa ve uzun vadeli sağlık sonuçlarına bağlanmıştır.

Sağlığı geliştirmek için düzenli olarak günde yedi ila dokuz saat uyumalısınız

Geceleri uykuya dalmakta veya uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız , uyku programına bağlı kalmak ve yatmadan önce mobil cihazlardan ve bilgisayar ekranlarından yayılan mavi ışığı sınırlamak gibi yaşam tarzı değişiklikleri uykuyu iyileştirmek için yararlıdır.

ÖZETYeterli uyku, beyninizin gün boyunca biriken toksinleri yeniden düzenlemesine, şarj etmesine ve ortadan kaldırmasına izin verir.

3. Daha Fazla Su İçin

Su , susuzluğunuzu gidermekten çok daha fazlasını yapar. Vücut ısınızı düzenler, eklemleri yağlar, sindirime ve besin emilimine yardımcı olur ve atık ürünleri ortadan kaldırarak vücudunuzu detoksifiye eder.

Vücudunuzun hücreleri en iyi şekilde çalışması ve vücudunuzun enerji olarak kullanması için besinleri parçalaması için sürekli olarak onarılmalıdır.

Bununla birlikte, bu işlemler, kanınızda birikmesine izin verildiğinde zarara neden olan – üre ve karbondioksit biçiminde – atıkları serbest bırakır.

Su, bu atık ürünleri, idrara çıkma, nefes alma veya terleme yoluyla etkin bir şekilde uzaklaştırarak taşır. Bu nedenle, uygun şekilde su içmek detoksifikasyon için önemlidir.

Yeterli günlük alım  su erkeklerde 125 ons (3.7 litre) ve kadınlar için 91 ons (2.7 litre). Diyetinize, nerede yaşadığınıza ve aktivite seviyenize bağlı olarak az ya da çok ihtiyacınız olabilir.

ÖZETSu, vücudunuzdaki birçok rolüne ek olarak, vücudunuzun detoksifikasyon sisteminin atık ürünleri kanınızdan uzaklaştırmasına da olanak tanır.

4. Şeker ve İşlenmiş Gıda Tüketiminizi Azaltın

Şeker ve işlenmiş gıdaların günümüz halk sağlığı krizlerinin kökeninde olduğu düşünülmektedir

Şekerli ve yüksek oranda işlenmiş gıdaların yüksek tüketimi, obezite ve kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi diğer kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Bu hastalıklar, karaciğeriniz ve böbrekleriniz gibi önemli rol oynayan organlara zarar vererek vücudunuzun doğal olarak kendi kendini detoksifiye etme yeteneğini engeller.

Örneğin, yüksek şekerli içecek tüketimi, karaciğer fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyen bir durum olan yağlı karaciğere neden olabilir.

Daha az abur cubur tüketerek vücudunuzun detoksifikasyon sistemini sağlıklı tutabilirsiniz.

Sen olabilir abur cubur sınırlamak  mağaza rafa bırakarak. Mutfağınızda olmaması, günahı tamamen ortadan kaldırır.

Abur cubur yiyecekleri meyve ve sebze gibi daha sağlıklı seçimlerle değiştirmek, tüketimi azaltmanın da sağlıklı bir yoludur.

ÖZETAşırı abur cubur tüketimi, obezite ve diyabet gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır. Bu koşullar, karaciğeriniz ve böbrekleriniz gibi detoksifikasyon için önemli organlara zarar verebilir.

5. Antioksidan Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal adı verilen moleküllerin neden olduğu hasarlara karşı korur. Oksidatif stres, aşırı serbest radikal üretiminin neden olduğu bir durumdur.

Vücudunuz bu molekülleri doğal olarak sindirim gibi hücresel işlemler için üretir. Bununla birlikte, alkol, tütün dumanı, kötü beslenme ve kirletici maddelere maruz kalma aşırı serbest radikaller üretebilir.

Vücudunuzun hücrelerine zarar vererek, bu moleküller demans, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, astım ve belirli kanser türleri gibi bir dizi durumla ilişkilendirilmiştir .

Antioksidanlar açısından zengin  bir diyet yemek , vücudunuzun aşırı serbest radikallerin ve hastalık riskinizi artıran diğer toksinlerin neden olduğu oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olabilir.

Antioksidanları takviyelerden değil gıdalardan almaya odaklanın, bu aslında büyük miktarlarda alındığında belirli hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir.

Antioksidan örnekleri arasında A vitamini, C vitamini, E vitamini, selenyum, likopen, lutein ve zeaksantin bulunur.

Meyveler, meyveler, kuruyemişler, kakao, sebzeler, baharatlar ve 

ÖZETAntioksidan bakımından zengin bir diyet tüketmek, vücudunuzun serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltmasına yardımcı olur ve detoksifikasyonu etkileyebilecek hastalık riskinizi azaltabilir.

6. Prebiyotik Bakımından Yüksek Gıdalar Tüketin

Bağırsak sağlığı , detoksifikasyon sisteminizin sağlıklı kalması için önemlidir. Bağırsak hücreleriniz, bağırsaklarınızı ve vücudunuzu kimyasallar gibi zararlı toksinlerden koruyan bir detoksifikasyon ve boşaltım sistemine sahiptir.

İyi bağırsak sağlığı , bağırsaklarınızdaki probiyotik adı verilen iyi bakterileri besleyen bir lif türü olan prebiyotiklerle başlar . Prebiyotiklerle, iyi bakterileriniz kısa zincirli yağ asitleri adı verilen ve sağlık için faydalı olan besinleri üretebilir .

Bağırsağınızdaki iyi bakteriler, antibiyotik kullanımı, kötü diş hijyeni ve diyet kalitesinden kaynaklanan kötü bakterilerle dengesiz hale gelebilir .

Sonuç olarak, bakterilerdeki bu sağlıksız değişim, bağışıklık ve detoksifikasyon sistemlerinizi zayıflatabilir ve hastalık ve iltihaplanma riskinizi artırabilir.

Prebiyotikler açısından zengin yiyecekler yemek, bağışıklık ve detoks sistemlerinizi sağlıklı tutabilir. Prebiyotiklerin iyi besin kaynakları arasında domates, enginar, muz, kuşkonmaz, soğan, sarımsak ve yulaf bulunur

ÖZETPrebiyotikler açısından zengin bir diyet yemek sindirim sisteminizi sağlıklı tutar, bu da uygun detoksifikasyon ve bağışıklık sağlığı için önemlidir.

7. Tuz Alımınızı Azaltın

Bazı insanlar için detoks, fazla suyu ortadan kaldırmanın bir yoludur .

Çok fazla tuz tüketmek, özellikle böbreklerinizi veya karaciğerinizi etkileyen bir durumunuz varsa veya yeterince su içmiyorsanız, vücudunuzun fazla sıvıyı tutmasına neden olabilir.

Bu aşırı sıvı birikimi şişkinliğe neden olabilir ve kıyafetleri rahatsız edebilir. Kendinizi çok fazla tuz tüketirseniz, fazladan su ağırlığından kendinizi temizleyebilirsiniz.

Mantıksız görünse de, su alımınızı artırmak, fazla su ağırlığını n&nbspçok fazla tuz  tüketmesini önlemenin en iyi yollarından biridir .

Bir antidiüretik hormon çok fazla tuz ve yeterli su, vücut bültenleri tüketmek zaman Çünkü en idrarınızı önler sizi – ve dolayısıyla toksinlerden arındırıcı

senin su alımını artırarak, vücudun (fazla su ve atık ürünleri ortadan kaldırarak, antidiüretik hormon ve artışlar idrar salgılanmasını azaltır.

Sodyumun bazı etkilerini dengeleyen potasyum açısından zengin yiyeceklerin alımını artırmak da yardımcı olur. Potasyum açısından zengin besinler arasında patates, kabak, barbunya, muz ve ıspanak bulunur ( .

ÖZETÇok fazla tuz tüketmek su tutma oranını artırabilir. Su ve potasyum açısından zengin yiyecekler alımınızı artırarak fazla suyu ve israfı ortadan kaldırabilirsiniz.

8. Aktif Olun

>Düzenli egzersiz – vücut ağırlığından bağımsız olarak – daha uzun ömür ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve bazı kanserler dahil olmak üzere birçok durum ve hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilidir.

Egzersizin sağlığa faydalarının ardında birkaç mekanizma varken, iltihaplanmanın azalması kilit noktadır .

Enfeksiyondan kurtulmak veya yaraları iyileştirmek için bir miktar iltihaplanma gerekli olsa da, çok fazlası vücudunuzun sistemlerini zayıflatır ve hastalıkları teşvik eder.

By iltihabı azaltarak  düzgün fonksiyon ve hastalığa karşı koruma – onun detoksifikasyon sistemi de dahil -, egzersiz vücudun sistemlerini yardımcı olabilir.

Haftada en az 150-300 dakika orta yoğunlukta egzersiz (tempolu yürüyüş gibi) veya haftada 75-150 dakika şiddetli şiddetli fiziksel aktivite (örneğin koşma) yapmanız önerilir .

ÖZETDüzenli fiziksel aktivite iltihabı azaltır ve vücudunuzun detoksifikasyon sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

9. Diğer Yararlı Detoks İpuçları

Mevcut hiçbir kanıt, toksinleri vücudunuzdan atmak için detoks diyetlerinin kullanımını desteklemese de, belirli diyet değişiklikleri ve yaşam tarzı uygulamaları, toksin yükünü azaltmaya ve vücudunuzun detoksifikasyon sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.

  • Kükürt içeren yiyecekler ye. Soğan, brokoli ve sarımsak gibi kükürt oranı yüksek yiyecekler kadmiyum gibi ağır metallerin atılımını artırır .
  • Chlorella’yı deneyin. Klorella  , hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, besin açısından birçok faydası olan ve ağır metaller gibi toksinlerin atılımını artırabilen bir alg türüdür
  • Kişnişli yemekleri tatlandırın. Kişniş, kurşun gibi ağır metaller gibi belirli toksinlerin ve ftalatlar ve böcek öldürücüler dahil kimyasalların, 
  • Glutatyonu destekleyin. Yumurta, brokoli ve sarımsak gibi kükürt açısından zengin yiyecekler yemek , vücudunuz tarafından üretilen ve detoksifikasyona yoğun şekilde dahil olan önemli bir antioksidan olan glutatyonun işlevini geliştirmeye yardımcı olur.
  • Doğal temizlik ürünlerine geçin . Ticari temizlik maddeleri yerine sirke ve kabartma tozu gibi doğal temizlik ürünlerini seçmek, potansiyel olarak toksik kimyasallara maruz kalmanızı azaltabilir.
  • Doğal vücut bakımını seçin. Doğal deodorantlar, makyajlar, nemlendiriciler, şampuanlar ve diğer kişisel bakım ürünlerini kullanmak da kimyasallara maruz kalmanızı azaltabilir.

Umut verici olsa da, bu etkilerin çoğu yalnızca hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Bu nedenle, bu bulguları doğrulamak için insanlarda yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.

Makalemizi beğendiyseniz Kışın Aktif Kalmanın 11 Yolu adlı makalemize göz atmanınızı şiddetle tavsiye ediyoruz

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...