Evde çikolata nasıl yapılır?

Evde çikolata nasıl yapılır, evde çikolat yapımı,sütlü çikolata yapma,çikolata yapımı,ev yapımı çikolata yapımı tarifi

Evde çikolata nasıl yapılır?

Evde çikolata nasıl yapılır, Ev yapımı sütlü çikolata yapmak korkutucu veya zor olmak zorunda değil. Bu ev yapımı çikolata tarifi, kremsi, zengin, doğal olarak tatlandırılmış, çiğ sütlü çikolata için sadece 4 malzemeyi ve birkaç basit adımı kullanır.

İlk kez ev yapımı çikolata tarifi yapmaya karar verenler için genellikle bitter çikolata tercih edilir. Ancak, sadece dört malzemeyle ve rafine şeker içermeyen bu lezzetli ev yapımı sütlü çikolata tarifini yapmak da bir o kadar basit!

Bu ev yapımı çikolata tarifi, içerdiği tatlandırıcı miktarının %100 kontrolünde olmanızı sağlar, kolayca özelleştirilebilir ve aromalandırılabilir ve ham, işlenmemiş kakao yağı ve tozu kullanılması nedeniyle geleneksel çikolatadan daha sağlıklıdır.

Evde çikolata yapmayı öğrenmek beyaz, sütlü ve bitter çikolatayı sevenler için de harika çünkü süreç neredeyse aynı ve tadı da inanılmaz derecede basit. Aslında, beyaz çikolata ve şekerli veya şekersiz bitter çikolata yapmakla ilgileniyorsanız , onun için de bir tarifim var!

Hatta çekirdekten bara çikolata yapmanın tam yöntemine bile sahibim ; %100 evde kakao çekirdekleri kullanılarak yapılmıştır. 

KAKAO VE KAKAO

Evde çikolata nasıl yapılır,Bu tarifin içinde kakao veya kakao yağı ve tozunu tarifin içinde kullanabilirsiniz. Yine de birkaç nedenden dolayı kakao kullandım.

Beyaz çikolata postumda kakao kabuğundaki çeşitli malzemeleri toplama sürecinden bahsediyorum ve burada tüm çikolata yapım sürecinden geçiyorum. Nihayetinde kakao, kavrulmuş çekirdeklerden alınan ürünleri ifade eder – bu nedenle en az (minimum) işlenmiş seçenek ve çiğ diyet yiyenler için ‘çiğ’ uyumludur. İşleme eksikliği nedeniyle, bu aynı zamanda en sağlıklı seçenek anlamına gelir (daha doğaldır).

Kakao aslında protein, lif, demir, magnezyum ve yüksek miktarda flavonoid içeren gıdalardaki en yüksek antioksidan kaynaklarından biridir.

Karşılaştırıldığında, kakao tozu ısıl işleme tabi tutulmuştur, bu da beslenmenin bir kısmını azaltacaktır. Bununla birlikte, beslenme açısından hala oldukça iyidir ve ikisinin daha uygun maliyetli seçeneğidir.

Lezzet açısından, kakao tozu aroma olarak daha acıdır ama aynı zamanda daha zengin bir ‘çikolata’ aromasıdır. Bu arada, kakao tozu biraz daha yumuşaktır. Aslında kendi kakao tozunu da yapabilirsin!

SÜTLÜ ÇİKOLATA NASIL YAPILIR?

Evde çikolata nasıl yapılır; Bu ev yapımı sütlü çikolata sadece 4 bileşenden (artı tuz) ve birkaç basit adımdan oluşur. 

Evde çikolata nasıl yapılır-Malzemeler şunları içerir:

  • Kakao Yağı (veya kakao yağı) – Gıda sınıfı kullandığınızdan emin olun.
  • Süt içermeyen bir versiyon için Kuru Süt Tozu – veya Hindistan Cevizi Sütü Tozu/soya sütü tozu. 
  • Kakao Tozu (veya kakao tozu) – Bu genellikle mağazalarda veya çevrimiçi olarak çok kolaydır. Hatta evde bile yapabilirsiniz!
  • Tuz – Sadece bir tutam tuz, kakao aromasını gerçekten arttırır ve ona derinlik katar. 
  • (İsteğe bağlı) Tatlandırıcı – En sevdiğiniz pudra şekeri/şekersiz tatlandırıcıyı kullanın: hindistancevizi şekeri, şeker kamışı, keşiş meyve tozu, eritritol, vb. Ancak, çikolatanın tutukluk yapmasına neden olabileceğinden, akçaağaç gibi sıvı tatlandırıcı KAÇININ. Sadece toz şekeriniz varsa, kendi pudra şekerinizi yapabilirsiniz .

AYRICA GEREKLİ

  • Çikolata kalıbı – 100g silikon çikolata kalıbı kullanıyorum. Esnek olmayan bir kalıp kullanmak istiyorsanız , çikolatayı temperlemeniz gerekir . Ev yapımı sütlü çikolata parçaları için bir çikolatalı kalıp bile alabilirsiniz. 
  • Çift Kazan – Üzerine sığacak ısıya dayanıklı bir kaseye sahip küçük bir tavaya ihtiyacınız olacak.
  • Silikon spatula – Ev yapımı sütlü çikolataya yanlışlıkla su bulaştırabilecek ve yapışmasına neden olabilecek ahşap gibi gözenekli malzemeler kullanmaktan kaçının. 

YÖNTEM

ADIM 1: KAKAO YAĞINI ERİTİN

Orta boy bir tencereye birkaç inç su ekleyerek ve tavanın çevresinden biraz daha büyük olan ısıya dayanıklı bir kaseyle tepesini doldurarak çift kazanınızı kurmaya başlayın. Kasenin dibinin suya değmediğinden emin olun.

Suyu orta-düşük ısıda hafif bir kaynamaya getirin. Bu arada, büyük bir parça kakao yağınız varsa, küçük, eşit parçalar halinde doğrayın. Bu, kavurmadan hızlı ve eşit bir şekilde erimesine yardımcı olacaktır.

Kakao yağını kaseye ekleyin ve kavurma riskini azaltmak için hafifçe ama sık sık çırpın veya karıştırın.

ADIM 2: KALAN MALZEMELERİ EKLEYİN

Tamamen eridikten sonra kakao tozu ve süt tozunu eleyin ve iyice birleştirmek için karıştırın.

Seçtiğiniz toz tatlandırıcıyı ekleyin (kumlanmayı önlemek için eleyin) ve pürüzsüz ve birleşene kadar bir kez daha karıştırın. Isıyı kapatın ve kaseyi tavadan çıkarın.

Isıdan çıkarıldıktan sonra bu noktada ilave tatlandırıcılar ekleyin. Yani, vanilya tozu , diğer doğal aromalı yağlar, kahve, baharatlar, dondurularak kurutulmuş meyveler vb.

Birkaç dakika soğumaya bırakın, çok fazla değil, yoksa çikolata katılaşmaya başlar – sadece biraz soğumaya yetecek kadar. Son bir karıştırma yapın.

(İSTEĞE BAĞLI) ADIM 3: ÇİKOLATAYI ÖĞÜTÜN

Bir çikolata öğütücünüz varsa (çikolata melanger), çikolatayı öğütmek için birkaç saat, hatta gece boyunca çalışmasına izin verebilirsiniz. Bu, çikolatanın içindeki parçacıkları, ticari çikolata gibi, insan diliyle artık ayırt edilemez hale gelene kadar çok küçük mikro parçacıklar halinde öğütür, böylece asla cesur ev yapımı çikolata hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. 

Bunu bir havan ve havan tokmağı ile elle de yapabilirsiniz (sadece kolunuz yorulana kadar) – bu profesyonel makine kadar iyi çalışmayacaktır, ancak her küçük parça en yumuşak dokular için yardımcı olacaktır. 

ADIM 4: SÜTLÜ ÇİKOLATAYI KALIPLAYIN

Karışımı istediğiniz şeker kalıbına/kalıplarına dökün ve donması için buzlukta bırakın.

Bu sadece 20-30 dakika sürmelidir ve daha sonra buzdolabına aktarılabilir (veya dondurucuda saklanabilir).

NASIL SAKLANIR

Temperlenmemiş olması nedeniyle, bu ev yapımı sütlü çikolata en iyi şekilde buzdolabında saklanır ve raf ömrü iki haftadır . Ayrıca çikolatayı birkaç ay, muhtemelen 3-4 ay boyunca dondurucuda saklayabilirsiniz, ancak hepsini yemeden önce hiçbir zaman birkaç haftadan daha uzun sürmediler.

Evde çikolata nasıl yapılır yazımızı beğendiyseniz , Meşhur Boyabat ezmesi nasıl yapılır? yazmıza göz atabilirsinz.

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...