Ayaklarınızın Sürekli Soğuk Olmasının Sebepleri

Ayaklarınızın Sürekli Soğuk Olmasının Sebepleri makalemize hoş geldiniz. Soğuk ayaklara sahip olmak asla eğlenceli bir deneyim değildir. (Ve biz gerçek anlamda soğuk ayaklardan bahsediyoruz, meşhur düğün öncesi gerginliklerden değil.) Soğuk hissetmek , ne zaman ve nerede yaşıyor olursanız olun, hoş olmayan, rahatsız edici ve sinir bozucu olabilir. Ve bir çift kalın yün çorabı giydikten sonra bile ayaklarınız hala üşüyorsa , ne yapacağınızı bilmek zor olabilir. Ayaklarınızın sürekli üşümesine neyin neden olabileceğini ve onları ısıtmaya yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için birkaç doktorla konuştuk ve cevaplar aradık.

Ayaklarınızın Sürekli Soğuk Olmasının Sebepleri

1Vücudunuz kelimenin tam anlamıyla soğur.

Kronik olarak frijitseniz, size “soğuğan” bir insan olduğunuz söylenmiş olabilir ve gerçek şu ki, gerçekten öyle olabilirsiniz. Bazı kişilerin doğal olarak diğerlerinden daha sık ve/veya daha şiddetli soğuk hissettiklerini söylüyor . Bu bazen altta yatan bir sağlık durumunun belirtisi olsa da, genellikle basit bir düşük kas kütlesi meselesidir. Soğuk koşanlar vücut boyutlarına göre nispeten daha az kas kütlesine sahip olabilirler ve kaslar ısı ürettiğinden vücutları, ısıyı elleriniz ve ayaklarınız gibi ekstremitelerinden uzaklaştırarak onları sıcak tutmaya çalışabilir.

2-Dolaşımınız zayıf.

Herkesin tüm vücutta kan taşımaktan sorumlu bir dolaşım sistemi vardır, ancak bazı insanların dolaşım sistemleri daha az verimlidir. Dolaşımınız zayıfsa kanınız gerektiği kadar serbest veya hızlı akmayabilir ve dolaşım vücut ısısını etkileyebileceğinden bu azalan kan akışı üşümenize neden olabilir. Dr. Agarwal, ayaklarınızdaki ve ellerinizdeki kan damarlarının en küçük ve en hassas damarlardan biri olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle zayıf dolaşım, ayaklarınızın ve ellerinizin özellikle üşümesine neden olabilir. 

Dr. Agarwal, “Kötü dolaşımın birçok nedeni var” diyor. Sigara ve obezite, altta yatan diğer sağlık koşullarının (Periferik Arter Hastalığı veya Raynaud Hastalığı gibi) yanı sıra yaygın risk faktörleridir. Düzenli egzersiz yapmak, sigaradan kaçınmak ve dengeli beslenmek, dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek sağlıklı alışkanlıklardır. Ancak, zayıf dolaşımınızın başka bir tıbbi duruma bağlı olup olmadığını öğrenmek için bir doktora da görünebilirsiniz.

3-Gerçekten streslisin.

Aşırı stresli veya endişeli hissediyorsanız, vücudunuzun savaş ya da kaç tepkisi muhtemelen devreye girecek. Bu olduğunda, kalp atış hızınız ve kan basıncınız artacak ve daha ağır nefes aldığınızı fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, vücudunuzun kan, besin ve oksijen gibi kaynakları ana kas gruplarınıza yönlendirmeye çalışmasıdır. Ne de olsa bunlar, etkili bir şekilde savaşmanıza (veya kaçmanıza) yardımcı olması en muhtemel kaslardır.

Elleriniz ve ayaklarınız büyük kas grupları olmadığı için stresli zamanlarda kan akışında azalma olabilir. Dolaşım vücut ısısının düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığından, bu, ellerinizin ve ayaklarınızın üşümesine ve/veya nemli olmasına neden olabilir.

4-Az çalışan bir tiroidiniz var.

Hipotiroidizm , tiroid bezinizin az aktif olduğu anlamına gelen süslü bir terimdir. Tiroid beziniz boynunuzun önünde bulunan küçük bir bezdir ve görevi vücudunuzun enerji kullanma şeklini etkileyen hormonlar üretmektir. 

Hipotiroidiniz varsa -yine az çalışan bir tiroid beziniz varsa- tiroid beziniz bu hormonlardan yeterince üretmiyor. Bu, yavaş yavaş vücudunuzun yavaşlamasına ve daha az düzgün çalışmasına neden olabilir. Ve (diğer şeylerin yanı sıra) yorgun, ağrılı ve depresif hissetmenize neden olabilir. Ayrıca soğuğa karşı daha hassas olmanıza da neden olabilir.

Bazı insanlar hipotiroidizmle doğarlar ve daha sonraki yaşamlarında buna neden olabilecek birkaç şey vardır (bazı ilaçlar, tiroid iltihabı ve Hashimoto hastalığı). Ayrıca birkaç farklı risk faktörü vardır: Kadınlar, 60 yaş üstü insanlar, ailesinde tiroid sorunları olanlar, şeker hastaları ve daha birçokları hipotiroidizme daha duyarlı olabilir. (Hipotiroidizm ile ilişkili diğer durumların çoğunun, özellikle ayaklarınızın ve ellerinizin soğumasına neden olabileceğini, hipotiroidizmin ise genel olarak üşümeye yol açabileceğini belirtmekte fayda var.)

5-Altta yatan bir sağlık durumunuz olabilir.

Soğuk ayaklar için bu tetikleyicilerin çoğu daha yaygın ve daha az şiddetli olsa da, birkaçı daha endişe verici olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Dr. Agarwal, “Tıbbi bir durum nedeniyle soğuk intoleransı geliştirirseniz, muhtemelen başka semptomlar da eşlik edecektir” diyor. “Ancak, herhangi bir sağlık sorununuz için doktorunuzdan tavsiye almak her zaman iyi bir fikirdir.” Oyunda olabilecek olası sorunlar:

Periferik Nöropati:  Bu, periferik sinir sisteminizin (beyninizin ve omuriliğin dışındaki sinirler ve sinir hücreleri) hasar gördüğü ve sinirlerinizin vücudunuzun geri kalanına sinyal göndermede daha az etkili hale geldiği anlamına gelir. Nöropati, ayaklarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir yerindeki sinirleri etkileyebilir. Ve sıcaklığı algılamakla görevli sinirler hasar görürse, vücudunuzun geri kalanına ayaklarınızın aslında üşümediğini söylemeye başlayabilirler. 

Periferik Arter Hastalığı (PAD): Kan damarlarının kalbinizden diğer organlarınıza taşıyamayacak kadar daralması veya tıkanması sonucu oluşan  bir kan damarı bozukluğu . Bu, atardamarlarınızda biriken yağlı plaktan kaynaklanabilir (kendi adı olan bir durum: ateroskleroz). PAD tipik olarak bacakları veya kolları etkiler. Sigara içiyorsanız, yüksek tansiyonunuz varsa, şeker hastalığınız varsa, yüksek kolesterolünüz varsa veya 60 yaşın üzerindeyseniz daha yüksek risk altında olabilirsiniz.

Raynaud Hastalığı: Tipik olarak el ve ayak parmaklarını etkileyen nadir bir kan damarı bozukluğu . Raynaud hastalığınız varsa, üşüdüğünüzde veya stresli olduğunuzda kan damarlarınız daralabilir ve bu da vücudunuzun belirli bölümlerinde (parmaklarınız ve ayak parmaklarınız gibi) dolaşım eksikliğine neden olabilir. Kadınsanız, 30 yaşın üzerindeyseniz, ailede hastalık öyküsü varsa veya soğuk iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız daha yüksek risk altında olabilirsiniz.

Buerger Hastalığı:  Daha resmi olarak tromboanjiitis obliterans olarak bilinen , kan damarlarının şişmesine neden olarak kanın düzgün şekilde akmasını engelleyen bir kan damarı durumu . Bu, kan pıhtılarına neden olabilir ve ayrıca ellerinizin ve ayaklarınızın yanmasına, karıncalanmasına, renginin değişmesine veya üşümesine neden olabilir. Dr. Agarwal, “[Bizim] en küçük kan damarlarımız ellerimizde ve ayaklarımızdadır, bu nedenle bu bölgelerdeki değişikliklere karşı daha duyarlıyız” diyor. “Ellerdeki veya ayaklardaki kan damarları herhangi bir nedenle daralırsa – kan akışının azalmasına neden olur – soğuk bir his yaşarız.”

Anemi:  Kan kaybı, vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretmiyor veya vücudunuz çok fazla kırmızı kan hücresi yok ediyor, herhangi bir nedenle normalden düşük kırmızı kan hücresi sayınızın olduğu oldukça yaygın bir kan durumu . kan hücreleri. Kırmızı kan hücreleri, oksijenin vücutta dolaşımından sorumludur – yeterli miktarda olmadığında vücut düzgün bir şekilde çalışmak için mücadele eder. Bu nedenle anemi sizi yorgun, zayıf, baş dönmesi ve sıklıkla soğuk hissetmenize neden olabilir.

Soğuk Ayaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Muhtemelen anladığınız gibi, ayaklarınızın neden sürekli üşüdüğünün birkaç olası açıklaması vardır. Bunlardan birkaçı altta yatan sağlık koşullarıyla bağlantılıdır ve temel nedeni ortaya çıkarmak ve gerekirse uygun tıbbi tedaviyi almak için bir doktor görüşüne ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, doktor endişelenecek bir tıbbi sorununuz olmadığını onaylayabilir, bu durumda en iyi durumda olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Soğuk ayaklarınızı ısıtmak için bazı temel ipuçları ve sağlıklı alışkanlıklar:

  • Ayaklarınızı gerin veya hareket ettirin: Dr. Agarwal’a göre, hareket etmek ayaklarınıza biraz kan akmasına neden olabilir ve bu da onları ısıtmanıza yardımcı olabilir. 
  • Biraz egzersiz yapın: Düzenli egzersiz, dolaşımınızı iyileştirmenin kolay bir yoludur; bu, ayakların soğumasını önlemenize yardımcı olabilir.
  • Onları ılık bir ayak banyosuna batırın: Küvetinizi veya yeterince büyük bir kabı ılık suyla doldurun ve buzlu ayaklarımızı ısıtmak ve bölgedeki dolaşımı artırmak için yaklaşık 15 dakika bekletin.
  • Sıcak su şişesi veya ısıtma yastığı kullanın: Donan ayakları ve ayak parmaklarını sıcak bir ped veya ısıtılmış battaniyeye sararak veya sıcak su şişesi kullanarak yatıştırın.
  • Stresi en aza indirin: Stres, ekstremitelerinizin soğumasına neden olabileceğinden, mümkün olan her yerde stresi azaltmaya değer (burada onu yönetmenin bazı yolları ).
  • Çorap giyin: Çoraplar, kronik olarak üşüyen ayakları ısıtmanın ve yalıtmanın bariz bir yoludur. Daha iyi? Ekstra rahatlık için lüks bir çift sıcak çorapla kendinizi şımartın .
  • Tütünü azaltın: Sigara içmek ve genel olarak tütün kullanımı birkaç farklı kan damarı bozukluğuyla ilişkilendirilmiştir. Keserek, bu koşullardan bazılarını yaşama riskinizi azaltabilirsiniz.

Ayaklarınızın Sürekli Soğuk Olmasının Sebepleri yazımızı beğendiyseniz , Sürekli Üşümenizin 9 Olası Nedeni yazımıza göz atınız.

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...