Yakıttan tasarruf etmenin yolları

Yakıttan tasarruf etmenin yolları .Benzin fiyatlarının yüksek olduğunu söylememe gerek yok. Elektrikli otomobil sahipleri şanslarına sevinirken ve hibrit sahipleri fiyatlardaki ani yükselişi o kadar sert yaşamazken, benzinli otomobil sahipleri kesinlikle yandıklarını hissediyorlar.

 Ancak enflasyonu kayıp bir neden olarak kabul etmek zorunda değilsiniz – hem aracınıza uygun şekilde bakım yaparak hem de sürüş alışkanlıklarınızı değiştirerek yakıttan tasarruf etmenin yolları vardır. 

ABD Enerji Bakanlığı’na göre , tek başına kötü sürüş alışkanlıkları (agresif hız, frenleme ve hızlı hızlanma) yakıt tüketiminizi otoyol hızlarında yaklaşık yüzde 15 ila 30 ve dur-kalk trafikte yüzde 10 ila 40 oranında azaltabilir.

İşte hem benzin fiyatlarının en yüksek olduğu zamanlarda hem de her gün pompada tasarruf etmek için yapabileceğiniz ipuçları yazımızda. 

Agresif Araba Sürmeyin ve Hız Sınırına Uymayın 

Belki de hız sınırını kullanmanın sizi daha güvende tuttuğunu ve aracınızın kontrolünü kaybetme riskinizi azalttığını duymuşsunuzdur. 

Ancak hız sınırını daha az agresif bir şekilde kullanmak “belki de bir kişinin yakıt ekonomisini iyileştirmek için yapabileceği en büyük değişiklik”, diyor otomotiv envanteri ve bilgileri için çevrimiçi bir tüketici kaynağı olan Edmunds’un kıdemli tüketici danışmanlığı editörü Ronald Montoya.

 Daha fazla yakıt tasarruflu sürüş alışkanlığı edinmek için, sadece frene basmak için trafik ışığına koşmak yerine süzülün. Bir şerit seçin ve ona sadık kalın. Ve otoyoldayken, sürüş hızınızı optimize edeceği için hız sabitleyicinizi kullanmayı deneyin.

Montoya, “Bu alışkanlıklar, normalden biraz daha geç gelmek için sabır ve zaman ayırmayı gerektirir” diyor. Bu seçimlerin galon başına yalnızca birkaç mil artışa katkıda bulunabileceğini, ancak bunların toplamının önemli bir fark oluşturabileceğini de sözlerine ekledi.

Doğru Yağı Kullanın ve Doğru Zamanda Değiştirin

Montoya, “Yağ değişimi yapmak ve doğru yağı kullanmak yakıt ekonomisini iyileştirebilir” diyor. Bunun nedeni, yağın arabanızın  motorunun içindeki hareketli metal parçaları yağlar ve çok az, çok fazla veya yanlış türde yağın olması motorun ne kadar verimli çalıştığını etkileyebilir.

Yağ değişimlerinde, ön camınızdaki etiket veya son aracınızda kullandığınız aralık yerine, üreticinizin önerdiği aralıklara uymanız önemlidir. 

Bakım programını, kullanacağınız yağ türü için özel tavsiyeleri de bulabileceğiniz, kullanım kılavuzunuzda bulabilirsiniz. 

Üretici, kılavuzu aracınızın yılı, markası ve modeli ve özel gereksinimleri için özel olarak tasarlamıştır; dolayısıyla bunu takip etmek, aracınız için doğru seçimleri yaptığınızdan emin olmanızı sağlayacaktır. 

Hava Filtrenizi Değiştirin

Gaza bastığınızda aracınız hava ve yakıt karışımını ateşler. Havanın yakıta çok hassas bir oranı olması gerekir ve tüm bu hava filtreleri motor hava filtresinden geçer . 

Yaklaşık 15 dolarlık filtre, motora zarar gelmesini önlemek için toz, kir, kirletici maddeler ve havadaki diğer her şeyi toplar. Filtre dolduğunda değiştirilmezse, doğru miktarda havanın filtrelenmesini engellemeye başlar ve bu da aracınızın yakıt ekonomisini etkileyebilir.

 Bu sorun en çok eski araçlar için geçerlidir, çünkü daha yenileri tipik olarak daha iyi optimize edilmiştir , böylece tıkanmış bir motor hava filtresi çok az etki yapar. 

Lastiklerinizin Düzgün Şişirildiğinden Emin Olun

Düzgün şişirilmiş lastikler, aracınızı güvenli bir şekilde çalıştırmak için kritik öneme sahiptir ve ek bir fayda olarak, yakıt verimliliğinizi doğrudan etkiler. 

2007’nin sonlarından bu yana , Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan tüm araçlarda, hava basıncı üreticinin önerdiği seviyenin altına düştüğünde kullanıcıları uyaran lastik basınç sensörleri zorunlu hale geldi.

Montoya, “Lastiklerinizi önerilen lastik basıncında tutmak yalnızca yakıt ekonomisini iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenlidir ve [lastiklerinizin] ömrünün uzamasına yardımcı olur” diyor. 

Uygun lastik basıncı ayrıca erken ve düzensiz lastik aşınmasını önlemeye yardımcı olur. 

Lastik basıncı sensörleri yardımcı olsa da, tamamen güvenmek için her zaman yeterli değildir. 

Düzgün şişirilmiş lastiklerin tüm avantajlarından yararlanmak için, çalışan lastik basınç sensörleriniz varsa ayda bir, sensörleriniz yoksa veya çalışmıyorsa ayda iki kez lastik basıncınızı kontrol edin ve ayarlayın. 

Kontrol Motoru Işığınız Yandığında Arabanızı Onarın

Montoya, “Aracınızda kontrol edilmeyen bir kontrol motoru ışığı varsa, bunun yakıt tasarrufunuzu da etkilemesi için iyi bir şans var” diyor. FuelEconomy.Gov , emisyon testini geçemeyen veya “ayarsız” olan bir otomobilin yakıt verimliliğinde yüzde 4’lük bir düşüşe neden olabileceğini bildiriyor. 

Ek olarak, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı tarafından yürütülen bir araştırma , hatalı bir oksijen sensörünün test ettiği araçlarda yakıt ekonomisini yüzde 40’ın üzerinde azalttığını gözlemledi . 

Bu avantajlar yeterli değilse, çek motorunuzun erken yanmasına neden olan bir sorunu gidermek, sorunun zamanla daha da kötüleşmesine izin vererek onarım maliyetinizin artmasını da önleyebilir. 

Arabanızı Isıtmayın

Karbüratörlü motorların norm olduğu zamanlardan kalma yaygın bir efsane olan birçok araç sahibi, özellikle kış aylarında araçlarını “ısıtmaları” gerektiğini düşünür. Ama bu tamamen gereksiz. 

Bunu yapmak yakıt israfıdır, çevre için kötüdür ve tamamen etkisizdir . Montoya, “Çoğu modern araç yaklaşık 30 saniye sonra sürüşe hazır olmalıdır” diyor. 

Genellikle bu, arabaya biner binmez çalıştırırsanız ve emniyet kemerinizi takarsanız, işiniz bittiğinde gitmeye hazır olacağınız anlamına gelir. 

Premium Yakıt Kullanmayı Durdurun 

Montoya, “Aracınız talep etmek yerine premium yakıtı ‘öneriyorsa’, motora zarar vermeden güvenli bir şekilde normal oktanlı yakıta geçebilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz” diyor. 

“Daha az güç üretebileceğini, ancak günlük sürüşünüzü etkilemek için yeterli olmadığını unutmayın.” Aslında, 2016’da yapılan bir AAA araştırması , Amerikalıların çok az fayda sağlayan veya hiç fayda sağlamayan premium yakıta 2,1 milyar dolar harcadığını ve kesinlikle sağladığı küçük faydanın tüketicilere maliyetinin yanına bile yaklaşmadığını buldu.

Daha Ucuz Gaz Seçenekleri Bulun

Gaz fiyatları yüksek olduğunda, bölgenizdeki en düşük fiyattan gaz almak size önemli miktarda para tasarrufu sağlayabilir, ancak bunu planladığınız takdirde.

 Düşük maliyetli gaza ulaşmak için her yöne 20 dakika sürmeniz gerekiyorsa, muhtemelen fazla tasarruf etmeyeceksiniz. Bunun yerine, işlerinizi gruplandırmayı ve yoldaki daha ucuz benzin istasyonunda durmayı planlamayı deneyin. 

Bir yolculuğa çıkıyorsanız, en iyi fiyatları optimize etmek için yakıt durağınızı da planlayabilirsiniz. Örneğin, Milwaukee’den Chicago’ya giderken hedefim Wisconsin’deki Racine Kenosha bölgesini doldurmak, çünkü Illinois sınırını geçer geçmez benzin daha pahalıya mal oluyor. 

Bounty – Anket Yap ve Kazan nedir? Bounty nasıl para kazanılır?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...