Sürekli Üşümenizin 9 Olası Nedeni

Sürekli Üşümenizin 9 Olası Nedeni,Sürekli Üşümenizin Nedeni,Sürekli Üşümenizin Nedenleri

Bazı insanlar her zaman soğuk görünür. Ne kadar sıcak olduğu önemli değil – ayakları donuyor, elleri donuyor ve bazen tüm vücutları donuyor. Yeryüzünde neler olup bitiyor? Neden her zaman üşüdüklerini merak edenler, okumaya devam edin – bir doktordan bazı insanların neden sürekli üşüdüklerini ve ısınamadıklarını olası nedenlerini ve bu konuda ne yapabileceklerini açıklamasını istedik. Soğuk intoleransının bu nedenlerinden bazıları daha yaygın ve daha az şiddetliyken, diğerleri daha ilgili olabilir ve ciddi tıbbi müdahale gerektirebilir.

Üşümenizin Yaygın Nedenleri

1-Doğal Olarak Soğuksunuzdur.

Muhtemelen birisinin sadece “soğuktan kaçtığını” söylediğini duymuşsunuzdur ve bunda gerçek bir gerçek var. Bazı insanlar gerçekten üşüyor.

“Herhangi bir tıbbi nedenin yokluğunda, bazı insanlar çoğu zaman diğerlerinden daha soğuk hissetme eğilimindedir”  (Herhangi bir tıbbi neden yokken söylediğine dikkat edin . Bu, sürekli soğuk algınlığının altta yatan bir sağlık durumuna bağlı olmadığı anlamına gelir.)

Peki bu neden oluyor? Daha düşük kas kütlesi nedeniyle olabilir. “Bazı insanlar vücut yüzey alanına göre daha düşük kas kütlesine sahiptir”  “Kaslar ısı üretir ve eğer kas kütleniz daha düşükse, vücut kan akışını ekstremitelerden uzağa yönlendirerek ısıyı koruma eğilimindedir.” Bu, ellerinizin ve ayaklarınızın ve belki de tüm vücudunuzun üşümesine neden olabilir.

Ve evet, bazı insanlar diğerlerinden daha fazla “soğuğa maruz kalma” riski altındadır: “Kadınlar ve yaşlı insanlar daha düşük kas kütlesine sahip olma eğilimindedir ve bu gruplar ‘soğuğa’ eğilimlidir” diyor.

2-Uyku eksikliği

Bazı bilim adamları , şiddetli uyku eksikliğinin aslında daha sık üşümenize neden olabileceğini öne sürdü. Nasıl ve neden biraz karmaşık. Vücudunuzun uyku döngüsü, sirkadiyen ritminiz tarafından düzenlenir; buna bazen vücudunuzun iç saati de denir. Vücudunuzun ne zaman uyuması ve ne zaman uyanması gerektiğini anlamasına yardımcı olan bir iç programdır. Işık, sıcaklık ve hormonlar gibi hem iç hem de dış ipuçları vücudunuza ne yapması gerektiğini söylemeye yardımcı olur.

Sirkadiyen ritminiz uyku zamanının geldiğini düşündüğünde vücudunuz birkaç şey yapar. Beyniniz uykuyu teşvik eden bir hormon olan melatonin salgılar ve iç sıcaklığınız düşer.  “Sirkadiyen ritim uyku sırasında vücut ısımızın düşmesine neden oluyor” diyor. “Vücudunuzun uykuda olmanız gerektiğini düşündüğü bir zamanda uyanıksanız, muhtemelen normalden daha soğuk hissedeceksiniz.”

Başka bir deyişle, gün içinde kendinizi daha soğuk hissedebilirsiniz çünkü o kadar yorgunsunuz ki vücudunuz uyku vaktinin geldiğini düşünür.

3-Zayıf dolaşım

Dolaşım sisteminiz, kanın vücudunuzda dolaşmasından sorumludur. Dolaşımınız zayıfsa, kanınızın gerektiği kadar serbestçe veya etkili bir şekilde akmadığı anlamına gelir. Kan damarları büzülebilir (kan akışını kısıtlayabilir) veya genişleyebilir (kan akışını artırabilir),” diye açıklıyor. “Kan akışı vücudun belirli bölümleriyle (genellikle eller ve ayaklarla) sınırlıysa, bu bölgeler üşür.” 

Dolaşım bozukluğunuzun birçok farklı nedeni olabilir. Risk faktörleri arasında sigara ve obezitenin yanı sıra altta yatan bazı sağlık koşulları yer alır. Ve dolaşımınızı iyileştirmekle ilgileniyorsanız, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve sigara içmekten kaçınmak gibi bazı temel şeyleri yapmayı deneyebilirsiniz. Zayıf dolaşımınızın başka bir sağlık durumuna bağlı olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzu da ziyaret edebilirsiniz.

İlgili: Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?

4-Hızlı Kilo Kaybı

Bazı bilim adamları, hızlı kilo vermenin aslında daha sık üşümenize neden olabileceğini öne sürdüler. Bunun arkasında iki neden var. “İlk olarak, deri altı yağ (cildinizin altındaki yağ) soğuğa karşı bir yalıtkan görevi görür ve ısının korunmasına yardımcı olur” diyor. Kilo verdiğinizde, bu yağın bir kısmını kaybedebilirsiniz ve bir yalıtkan görevi gördüğü için sizi sıcak tutan şeylerin bir kısmını da kaybedersiniz. “[İkincisi], kalori alımınızı önemli ölçüde azaltırsanız, vücudunuzun metabolizması enerjiyi korumak için yavaşlar,” diyor bu da daha sık üşümenize neden olabilir.

5-B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini , vücudunuzun birçok temel işlevinde rol oynar. Sinir sisteminizi uçtan uca tutar ve vücudunuzun DNA ve RNA üretmesine yardımcı olur. B12 vitamini, ton balığı, somon balığı, sığır eti, süt ve peynir dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur ve yetişkinlerin günde yaklaşık 2,4 mikrograma ihtiyacı vardır. (Bağlam olarak, iki bardak tam yağlı sütte veya 3 ons kıymada bulunan B12 vitamini miktarı budur.)

B12 vitamini kolayca erişilebilir olduğundan, ABD’deki çoğu insan ondan yeterince alıyor. Bununla birlikte, bazıları diğerlerinden daha B12 vitamini eksikliği yaşama riski altındadır. B12 vitamini öncelikle hayvansal ürünlerde bulunduğundan, örneğin veganlar ve vejeteryanların bu önemli besini yeterince aldıklarından emin olmak için alımlarını tamamlamaları gerekebilir. Diğerleri, 50 yaşın üzerindeki yetişkinleri, pernisiyöz anemisi olan kişileri, yakın zamanda gastrointestinal cerrahi geçirmiş kişileri ve sindirim bozuklukları olan kişileri içerebilir.

B12 Vitamini Eksikliği belirtileri:

 • Tükenmişlik
 • zayıflık
 • Kabızlık
 • iştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Megaloblastik anemi (soğuk hissetmenize neden olabilir)
 • Soğuk, karıncalanma veya uyuşma hissi (özellikle ellerde veya ayaklarda)

İlgili: Vitamin Eksikliği Belirtileri

6-hipotiroidizm

Hipotiroidiniz varsa , az çalışan bir tiroidiniz var. Tiroidiniz, vücudunuzun enerji kullanma şeklini etkileyen hormonlar üreten küçük bir bezdir. Düşük aktif bir tiroid, tiroid bezinizin vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hormon üretmediği anlamına gelir. Hipertiroidizm ile ilişkili semptomlardan biri de soğuk intoleransıdır.

Hipotiroidinize bir dizi farklı sağlık durumu neden olabilir ve ayrıca belirli tedavi türlerinin (ameliyat ve radyasyon gibi) sonucu olabilir. Bir kadınsanız, 60 yaşın üzerindeyseniz, geçmişte tiroid sorunları yaşadıysanız veya altta yatan belirli sağlık sorunlarınız varsa (tip 1 diyabet veya lupus gibi Hipotiroidiniz yaşama riskiniz daha yüksek olabilir .

7-Anemi

Anemi , oksijeni vücudunuzda dolaştıracak kadar sağlıklı kırmızı kan hücreniz olmadığında ortaya çıkan bir kan hastalığıdır ve birçok  farklı anemi türü vardır . Kan kaybından kaynaklanabilir ve vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretmediğinde veya çok fazlasını yok ettiğinde de olabilir. Yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı ve diğer semptomların yanı sıra anemi, soğuk el ve ayaklara neden olabilir. Hamileyseniz, ağır dönemleriniz varsa veya belirli besin maddelerinde (demir, folik asit ve B12 vitamini gibi) eksikseniz, bunu yaşama riskiniz daha yüksek olabilir.

8-Kan Damarı Bozuklukları

Birkaç farklı kan damarı bozukluğu, soğuk intoleransı ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar şunları içerir: Periferik Arter Hastalığı ve Raynaud hastalığı. 

Periferik Arter Hastalığı (PAD) , kan damarlarınızın, kalbinizden diğer organlarınıza kan taşıyamayacak kadar daralması veya tıkanmasının bir sonucudur. Bu, atardamarlarınızda biriken yağlı plaktan kaynaklanabilir (kendi adı olan bir durum: ateroskleroz ). PAD tipik olarak bacakları veya kolları etkiler. Sigara içiyorsanız, yüksek tansiyonunuz varsa, şeker hastalığınız varsa, yüksek kolesterolünüz varsa veya 60 yaşın üzerindeyseniz, bunu yaşama riskiniz daha yüksek olabilir.

Soğuk intoleransı ile bağlantılı başka bir durum , tipik olarak parmakları ve ayak parmaklarını etkileyen nadir bir kan damarı hastalığı olan  Raynaud hastalığıdır .Raynaud hastalığınız varsa, üşüdüğünüzde veya stresli olduğunuzda kan damarlarınız daralabilir ve bu da vücudunuzun belirli kısımlarında (parmaklarınız ve ayak parmaklarınız gibi) dolaşım eksikliğine neden olabilir. Bilim topluluğu hala Raynaud hastalığına neyin neden olduğunu anlamak için çalışıyor, ancak bunun yaralanmalardan, belirli sağlık koşullarından ve belirli ilaçlardan kaynaklanabileceğini biliyorlar. Kadınsanız , 30 yaşın üzerindeyseniz, ailede hastalık öyküsü varsa veya soğuk iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız  Raynaud hastalığına yakalanma riskiniz daha yüksek olabilir .

9-Şeker hastalığı

Diyabet,çok yüksek glikoz seviyeleri ile karakterize bir sağlık durumudur. Kan şekeriniz (kan şekeri) çok yüksek olduğunda olur. İki tür diyabet vardır:tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet Tip 1 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülin üretmez – vücudunuzun glikozu enerji olarak kullanmasına izin veren bir hormon. Tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülini iyi üretmez veya kullanmaz. Özellikle ayaklarda veya ellerde soğukluk, uyuşma veya karıncalanma hissi diyabetle ilişkili bir semptomdur.

Her Zaman Üşüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Gördüğünüz gibi, sürekli üşümenizin birçok farklı nedeni vardır ve bunların birçoğu altta yatan sağlık koşullarıyla bağlantılıdır. İlk adımınız neden her zaman üşüdüğünüzü belirlemek veya doğrulamak için bir doktora görünmek olmalıdır. tıbbi bir sorun olmadığını. Sadece üşüyen veya daha fazla uyuması gereken biri olabilirsiniz.

“Tıbbi bir durum nedeniyle soğuk intoleransı geliştirirseniz, muhtemelen başka semptomlar da eşlik edecektir” diyor. “Ancak, herhangi bir sağlık sorununuz için doktorunuzdan tavsiye almak her zaman iyi bir fikirdir.”

Bu arada sıcak kalmanın başka yollarını arıyorsanız, yapabileceğiniz birkaç akıllı şey var:

 • Egzersiz: Hareket etmek o anda ısınmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz dolaşımı iyileştirmenize yardımcı olabileceğinden, uzun vadede ısınmanıza da yardımcı olabilir.
 • Katmanlar giyin: Bunu zaten biliyorsunuz, ancak katmanları sıcak tutan giysiler giymek ısınmanıza ve yalıtımlı kalmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeterince uyuyun: Uyku eksikliği soğuk intoleransının potansiyel bir nedeni olduğundan, her gece güzelliğinizi dinlendirmeye değer.
 • Dengeli bir diyet yapın: Bazı besin eksiklikleri soğuk intoleransı ile bağlantılı olduğundan, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.
 • Tütünü azaltın: Hem tütün hem de sigara içmek kan damarı bozukluklarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, tütün kullanımınızı azaltmak, bu koşullardan birini yaşama riskinizi azaltmanıza ve ayrıca genel olarak dolaşımınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Sürekli Üşümenizin 9 Olası Nedeni yazımızı beğendiyseniz; Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Öneriler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...