Wi-Fi Üzerinde Yapmamanız Gerekenler

Herkese açık Wi-Fi her zaman umduğunuz kadar güvenli değildir. Hareket halindeyken çevrimiçi güvenliğinizi korumak için bu adımları izleyin.

Ücretsiz halka açık Wi-Fi – havaalanlarında, otellerde ve hatta restoranlarda ve kafelerde kullandığınız ağların bir nimet gibi görünebileceğini düşünün. Ne de olsa hiç kimse iki saatlik bir konaklama sırasında oturup başparmaklarını oynatmak istemez. Ancak halka açık Wi-Fi risklerle birlikte gelir ve dikkatli olmazsanız bilgilerinizi bilgisayar korsanlarına açık bırakabilirsiniz.

Güvenlik yazılımı yayıncısı Kaspersky , bilgisayar korsanlarının kendilerini sizinle bağlı olduğunuz ağ arasında konumlandırabileceğini belirtiyor. Bu, e-postalar, finansal bilgiler, kullanıcı adları ve şifreler dahil olmak üzere çevrimiçi olarak gönderdiğiniz tüm bilgileri yakalamalarına olanak tanır. 

Güvenli olmayan halka açık Wi-Fi ağları, bilgisayar korsanları tarafından dizüstü bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kötü amaçlı yazılımlarla hedeflemek için de kullanılabilir.

Bilgisayar korsanlarının bilgilerini bilgilerinizden uzak tutmanın en iyi yolu? Herkese açık Wi-Fi ağına bağlıyken bu yedi şeyden hiçbirini yapmayın.

1-Yasal olup olmadığını kontrol etmeden asla bir Wi-Fi ağı kullanmayın.

Vantilyalı latte’nizi yudumluyor, en son haberleri kontrol ediyor ve Starbucks Wi-Fi’ı kullanarak iş e-postalarını takip ediyorsunuz. En azından, bunun Starbucks Wi-Fi olduğunu düşünüyorsunuz, ancak bilgisayar korsanları bazen ücretsiz Wi-Fi sunan konuma benzer adlara sahip sahte Wi-Fi noktaları oluşturur. Bu, özel bilgilerinizi ele geçirmelerini sağlar. Doğru ağda olduğunuzdan emin olmanın en iyi yolu, bağlantı adını, IP adresini ve parolayı almak için bir çalışana danışmaktır.

2-Güvenli bir ağ varsa, güvenli olmayan bir ağ kullanmayın.

Bağlanmak için bir parolaya ihtiyacınız varsa, yasal şartları kabul etmeniz gerekiyorsa veya bir hesap oluşturmanız gerekiyorsa, güvenli bir Wi-Fi ağında olduğunuzu bilirsiniz. Bazı güvenli ağlar, çalışanlar parolayı paylaşmadan önce bir ücret ödemenizi veya mağazadan bir şey satın almanızı da gerektirir. Bu bir güçlük gibi görünebilir, ancak güvenli bir Wi-Fi bağlantısına bağlanmaya değer.

3-Sadece online alışverişe hayır deyin.

Havalimanında otururken biraz da internetten alışveriş yapmayı seviyorsanız, bu alışverişin tetiği çekmesini beklemelisiniz. 

Güvenli olmayan bir Wi-Fi bağlantısı, alışveriş yapmak için oturum açtığınızda ve bir satın alma işlemi yapmak için kredi kartı bilgilerinizi yazdığınızda, aynı bağlantıya bağlanabilecek bilgisayar korsanlarına da potansiyel olarak bilgilerinizi vermiş olursunuz. Yeni bir çift kulaklık veya 24 saatlik flaş satışla ilgili bu sıcak fırsat, güvenli bir ağ üzerinden alışveriş yapana kadar beklemek zorunda kalacak.

4-Banka hesabınızı kontrol etmekten kaçının.

Çevrimiçi alışveriş için beklemek istemenizle aynı nedenlerle, halka açık Wi-Fi’deyken herhangi bir finansal siteyi veya uygulamayı kontrol etmekten de kaçınmak istersiniz. Bir seyahatte otel Wi-Fi’sini kullanırken, evdeyken bile çalıntı bir kredi kartıyla uğraşmak bir güçlüktür.

Elbette bazen seyahatte veya işteyken banka hesaplarımızı kontrol etmemiz gerekiyor. Bu durumlardan birine takılırsanız, internete bağlanmak için her zaman cep telefonunuzun verilerini veya 4G ağını kullanabilirsiniz. Hücresel ağlar tamamen güvenli olmasa da, hacklemek Wi-Fi’den daha zordur.

Ayrıca, herhangi bir finansal hesap için ek güvenlik katmanları oluşturmalısınız. İki faktörlü kimlik doğrulama, hırsızların bilgilerinize erişmesini daha da zorlaştırır ve tek yapmanız gereken kişiselleştirilmiş bir kod için bir metin mesajını veya kimlik doğrulama uygulamasını kontrol etmektir.

5-http:// ile başlayan web sitelerine giriş yapmayın.

Bazen kesinlikle bir hesaba giriş yapmamız gerekir. Belki biniş kartınızı yeniden indirmeniz gerekiyor veya patronunuz size en kısa sürede yanıt verilmesi gereken acil bir e-posta gönderdi. 

Hesabınıza giriş yaptığınızda TripSavvy, web sitesi adresinin “https://” ile başladığından veya site adres çubuğunda bir kilit simgesi görüntülendiğinden emin olmanızı önerir. Bu, sitenin şifreli ve güvenli olduğu anlamına gelir.

Bir site “s” olmadan eski düz “http://” kullanıyorsa, oraya herhangi bir kullanıcı adı, şifre veya kişisel bilgi girmek istemezsiniz.

6-Telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı veya diğer kablosuz cihazınızı gözetimsiz bırakmayın.

Bazı bilgi hırsızları bilgilerinizi eski usul yoldan çalmaya çalışırlar: Dizüstü bilgisayarınızı veya telefonunuzu kullanırken kişisel bilgilerinizi tespit edip edemeyeceklerini görmek için omzunuzun üzerinden bakmaya çalışırlar.

 Neyse ki, bu şifre gözetleyicilerini kandırmak kolaydır. Tıpkı bir ATM’de yaptığınız gibi, PIN’inizi veya oturum açma bilgilerinizi her yazdığınızda klavyenizi veya telefon ekranınızı koruyun.

Diğer zamanlarda, sahibi bir dakikalığına uzaklaşırken açık bırakılan bir telefonu veya dizüstü bilgisayarı hedef alırlar. Barista adınızı söylerse, hızlı bir banyo molası vermeniz veya ekrana bir dergi koymanız, dizüstü bilgisayarınızı veya telefonunuzu kapatıp kilitlemeniz ve yanınıza almanız gerekir.

7-İhtiyacınız olmadığında Bluetooth’unuzu açık bırakmayın.

Bu ipucunun halka açık Wi-Fi ile daha az ilgisi var, ancak yine de bilmeye değer. Bluetooth bağlantılarındaki güvenlik açıklarını test eden bir araştırma ekibinin keşfettiği gibi, Bluetooth bağlantınız da tehlikeye girebilir .

Testleri sırasında, araştırmacılar “yakındaki Bluetooth iletişimini dinlemeyi veya içeriğini değiştirmeyi” başardılar. Yani birisi arabanızda eller serbest konuşmanızı dinleyebilir mi? Muhtemelen bundan kaçınmak istersiniz.

Özet: Herkese açık Wi-Fi’de nasıl güvende kalınır

Sonuç olarak, halka açık Wi-Fi’deyken veya sahip olmadığınız herhangi bir Wi-Fi bağlantısındayken her şeyi sorgulamanız gerektiğidir. Yalnızca birkaç kolay adımda çevrimiçi bilgilerinizi olası hırsızlardan koruyabilirsiniz.

Ve bir adım daha ileri gitmek isterseniz, her zaman bir sanal özel ağ (VPN) kullanabilir ve kötü amaçlı yazılım tarayıcıları yükleyebilirsiniz.(Ücretli VPN yazılımının şüpheli kaynaklardan geldiği bilindiğinden ücretli seçenekleri kullanın . ) Norton Secure VPN, Norton 360 Deluxe (bir VPN ve tam güvenlik paketi içerir) veya Malwarebytes’i düşünün .

İnstagram Hesap Güvenliği Nasıl Artırılır

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...