Dijital Gizliliğinizi Korumanın Yolları

Bir cilt bakımı rutininiz ve egzersiz veya esneme rutininiz var ama internet gizliliğiniz için bir rutininiz var mı? İyi bir gizlilik hijyeni uygulamak, dijital bilgilerinizi (ve diğer kişisel ayrıntılarınızı) korumalı, muhafazalı ve genel olarak iyi durumda tutabilir ve göz korkutucu olmak zorunda değildir. 

Şimdi iyi bir gizlilik hijyeni uygulamaya başlayın ve haberlerde bilgisayar korsanlığı ve kimlik hırsızlığı raporları göründüğünde, temiz ve sağlıklı bir çevrimiçi varlığa doğru attığınız her adım için minnettar olacaksınız.

1-Temel konulara odaklanın

Tıpkı fiziksel hijyenin duş almayı, dişlerinizi fırçalamayı ve ellerinizi yıkamayı gerektirmesi gibi, siber hijyen de temel şeylere dikkat etmekle ilgilidir. Ve gelişmiş internet gizliliğine yönelik en önemli adım? İyi bir şifre ile önemli hesaplarınızı güvende tutun.

2-Bir liste yap

Düzenli olarak kullandığınız hesapların bir listesini yapın. (Apple, Amazon, Google, Evernote, PayPal vb. düşünün). Diğer hizmetler için (Gmail için Google, Google Drive ve benzerleri, iCloud ve App Store için Apple ve Instagram için Facebook gibi) tek oturum açma işlevi gören tüm hesaplara öncelik verin. 

Kimlik doğrulama uygulamaları ve kimlikleri, verilerinize açılan bir ağ geçidi olarak çalışır; bu nedenle, bunları güvende tutmaya odaklanarak olası bilgisayar korsanlıklarının, kimlik hırsızlığının ve siber saldırıların büyük çoğunluğunu önlemiş olursunuz.

3-Şifre stratejinizi planlayın

Bir şifre yöneticisi kullanacak mısınız ? ( Dashlane, LastPass ve 1Password seçeneklerdir.) Belleğe güvenecek misiniz? İki faktörlü kimlik doğrulamaya ne dersiniz? Bunların bir kombinasyonu, nihayetinde size en çok yardımcı olacaktır, ancak kolay bir plan yaparsanız, rutininizin zirvesinde kalma şansınız daha yüksek olacaktır. 

Düzenli olarak takip edecek kadar basit tutun; takip edemezseniz en kapsamlı plan bile işe yaramaz.

Yine de şifreniz basit olmamalıdır. Aslında, bu bir parola değil , hatırlayabileceğiniz daha uzun bir parola olmalıdır. Günümüzde çoğu parola en az bir sayı, bir büyük harf ve bir özel karakter dahil olmak üzere 12 karakter gerektirir. 

Örneğin, The Beatles’ın (1967) “Strawberry Fields Forever” gibi bir şeyi alıp onu “StrawFields4ever!” haline getirebilirsiniz. veya daha az tanınır hale getirin (yani “sf4ever1967TB”).

Doğrudan sizinle ilişkilendirilebilecek veya sık kullandığınız herhangi bir ifade kullanmayın. Hemen hemen her hesap için farklı bir şifreniz olmalıdır. Her bir ifadeyi kullanıldığı hesaba göre ayarlayabilirsiniz (ör. Google = #1BiggestSearch, ancak daha az belirgin). Bu mümkün görünmüyorsa, bir şifre yöneticisi kullanın.

4-Şifreleri ve kimlikleri güvende tutun

Giriş bilgilerini güvenli bir yerde saklamadan fiziksel olarak yazmayın. Ve bu, çevrimiçi veya uygulama not alma için de geçerlidir – bir not alma uygulamasında oturum açma bilgilerini kaydedecekseniz, uygulamayı kendi iki katmanlı korumanız için kullanmak üzere farklı bir şifre etkinleştirin.

Birisi verilerinize tek bir parolayla eriştiğinde, bu diğer hesaplarınızda daha fazla soruna yol açabilir. Parolalarınızı veya parolalarınızı kimseye söylemeyin. Bu bariz görünebilir, ancak özellikle her şey için tek bir şifre kullanıyorlarsa, kaç kişinin bilgilerini açıkça paylaştığına şaşıracaksınız.

5-Birden fazla şifre kullanın

Netflix, WiFi ve sigortanız için aynı şifreleri kullandığınız için birisinin bilgilerinize bakmasını mı istiyorsunuz? 

En azından, yabancıların tek bir uygulama üzerinden oturum açmasını önlemek için yüksek öneme sahip hesaplar için farklı, daha güçlü parolalar kullanın. Akış girişlerinizi dikkatsiz bir arkadaşınızla paylaştığınız için insanların tüm banka hesap bilgilerinizi bilebileceğini düşünmek hiç eğlenceli değil, bu nedenle her hesap için şifrelerinizin farklı olduğundan emin olun.

6-Kime bilgi verdiğinize dikkat edin

Elbette, Instagram için bu yeni filtreleri indirmek zararsız bir eğlence gibi görünüyor, ama nereden geliyorlar? Yüksek kaliteli güvenlik önlemleri olmayan bir uygulama veya hizmette hesap oluşturuyorsanız, basit bir saldırı, çevrimiçi izinizi takip eden bir kimlik hırsızına yol açabilir. Bilinmeyen uygulamalara, indirmelere ve e-postalara karşı dikkatli olun.

7-Tarama verilerinizi temizleyin

Tanımlama bilgileri ve diğer izleme yöntemleri, sizi hem reklamcılar hem de bilgisayar korsanları için bir hedef haline getirebilir, bu nedenle, geçmişinizin profilini arada sırada tarama verilerinizi temizleyerek yenilemek iyi bir fikirdir.

8-Kimliğini gizle

Önleme, herhangi bir bakım rutininin bir parçasıdır ve mahremiyet hijyeni bir istisna değildir.

 Vikipedi’de basit aramalar yapıyor veya hassas kişisel bilgilere bakıyor olsanız da, ek bir önlem olarak gizli kalmak iyi bir fikirdir. İnternette dolaşırken kimliğinizi gizlemek ve gizlemek için özel modu, VPN’leri veya Sudo gibi uygulamaları kullanın.

9-Özellikleri öğrenin

Bu adımlar sizi harika bir siber hijyen rutinine yaklaştırsa da, her şirket gizliliğe tamamen aynı şekilde davranmaz, bu nedenle her hesabın sizi neyden koruyup korumayacağını öğrenmek önemlidir.

Apple’ın yeni gizlilik teknikleri , gerektiğinde rastgele temel tanımlama işaretleri (gerçek kimliğiniz değil) sağlayarak verilerinizi gizler. Şirket, izleyicilerin bilgilerinizi bir araya getirmesini zorlaştırır ve kimliğinizi etkinliğinize bağlamaktan kaçınır.

Apple yüksek standartlar belirlemeye çalışıyor, ancak her şirket buna ayak uyduramayacak, bu nedenle ana hesaplarınızın özel ihtiyaçlarını gözden geçirmeniz önemlidir. 

En çok kullandığınız profillerin (Facebook veya Google gibi) her biri için, istediğiniz güvenliğe sahip olduğunuzdan emin olmak için mevcut her gizlilik ayarını gözden geçirmek isteyeceksiniz. 

Hesaplarınızı gizli veya yalnızca arkadaşlarınıza görünür hale getirmek, temel rastgele bilgisayar korsanlığı ve kimlik avı girişimlerini büyük ölçüde azaltacaktır. Bu büyük hesaplardaki gizlilik ayarlarını birkaç ayda bir tekrar gözden geçirmek için bir plan yapın.

10-Siber güvenlik bilginizi tamamlayın

İyi bir gizlilik hijyeni rutininin temellerini kendi başınıza uygulamak yeterince kolaydır, ancak ek yardım da alabilirsiniz. Bu adımları takip etmek ve tüm giriş bilgilerinizi yenilemek için zaman planlamak, size yolun çoğunu sağlayacaktır, ancak biraz fazladan kredi de alabilirsiniz.

Çoğu büyük internet servis sağlayıcısı , temel virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımlarını ücretsiz olarak sunar, ancak Norton veya Bitdefender gibi güvenlik yazılımları ve hizmetleri de satın alabilirsiniz. Bunun ötesinde, teknoloji uzmanlarının, bilgisayar korsanlarının ve diğer gizlilik uzmanlarının tavsiyelerini takip etmenin birçok farklı yolu vardır – dijital gizlilikle ilgili en son güncellemeleri ve makaleleri takip edin ve bir gizlilik ihlali olduğunda bir adım önde başlayın ya da taze endişe.

11-Senin için çalışmasını sağla

Siber hijyen rutininizi alt üst etmek, buna yatırım yapmanızı gerektirir. İstediğiniz kadar derine dalın, ancak önce temel konuları ele aldığınızdan emin olun. Basitten başlamak istiyorsanız, büyük hesaplardaki şifrelerinizi, özellikle diğerlerinde oturum açmak için kullandığınız şifrelerinizi değiştirin. 

Buna e-posta ve sosyal medya da dahildir. Ayrıca finansal veya tıbbi hesap bilgilerini düzenli olarak güncellemek isteyeceksiniz. Birkaç ayda bir birden fazla şifre değiştiriyor olsanız bile, yıllardır tek şifresini güncellemeyen insanlardan daha iyi durumdasınız.

Online Arkadaşlık için Profil Nasıl Oluşturulur ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...