Instagram Hesabı Hacklenmeden Nasıl Korunur ?

Instagram Hesabınızın Hacklenmesinden Nasıl Kaçınılır Ve Olursa Ne Yapılır ile ilgili detaylı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Instagram hesabınızın saldırıya uğraması ciddi bir durumdur saldırıya uğramış bir Instagram hesabını kurtarabileceğinizin garantisi yoktur. Sonunda kontrolü yeniden kazansanız bile, hesap kurtarma süreci zaman alıcı ve can sıkıcıdır.

Instagram’ı işletmenizi tanıtmak, ürün satmak ve hayranlarınızla bağlantı kurmak için kullanıyorsanız, bu, çok önemli bir sosyal medya kanalına erişiminizin olmadığı günler anlamına gelebilir.

Ve birçok bilgisayar korsanı Instagram hesabını diğer Instagram kullanıcılarını dolandırmak için kullandığından, hedef kitlenizin güvenini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Hesabınızı proaktif olarak korumak ve bilgisayar korsanları savunmanızı geçerse hızlı bir şekilde nasıl harekete geçeceğinizi bilmek çok önemlidir.

Güçlü bir parola ile başlayın

Çocukluğunuzdaki evcil hayvanınızın adı bir ! ve alan kodunuz Instagram’ın parola gereksinimlerini karşılayabilir, ancak güçlü bir parola olmaktan çok uzaktır. Parolanızın hatırlanması kolaysa, muhtemelen hacklenmesi de kolaydır. 

Rastgele, karmaşık şifreleri otomatik olarak oluşturan ve bunları şifreleme ve çoklu kimlik doğrulama katmanlarıyla korunan sanal bir kasada saklayan 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticisi araçlarını kullanmayı düşünün . 

Tüm bunlar, parolalarınızın bir soygun filmi korsanını terletecek (sanal) kapılar ardında kilitli olduğunu söylemenin teknik bir yolu. 

Şifre yöneticileri bir kazan-kazandır; kullandığınız her uygulama veya site için uzun bir anlamsız kelime akışını ezberlemek zorunda kalmadan güvenli şifreler alırsınız.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulama , bilgisayar korsanları ve Instagram hesabınız arasına başka bir engel koyar. Birisi şifrenizi alır ve tanınmayan bir cihazdan veya konumdan oturum açmaya çalışırsa, kimlik doğrulama koduyla kimliğini doğrulaması istenir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamak için mobil veya masaüstünde Instagram profilinizi açın ve Ayarlar, Güvenlik, ardından İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya gidin. Buradan, metin mesajları veya bir kimlik doğrulama uygulaması seçebilirsiniz.

Instagram’da iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamak için Ayarlar > Güvenlik > İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya gidin.


Instagram, Google Authenticator veya Auth0 gibi kimlik doğrulama uygulamalarını özellikle bu amaç için tasarlandığından ve metin mesajlarından daha güvenli olduklarından önerir. Bunu şu şekilde düşünün; kısa mesajlarınıza kaç cihazın erişimi var? Örneğin bir iCloud kullanıcısıysanız, metin mesajlarınız iPad’inizde veya dizüstü bilgisayarınızda da görünebilir.

Bir kimlik doğrulama yöntemi seçtiğinizde, kimlik doğrulama yönteminize erişiminizi kaybetmeniz durumunda uygulama birkaç yedek kod da sağlayacaktır. Yedek kodlarınızın ekran görüntüsünü alın ve bunları Google Drive veya Dropbox gibi parola korumalı bulut depolama gibi güvenli bir yerde saklayın .

Üçüncü taraf uygulamaları izleyin

Üçüncü taraf erişimi mutlaka kötü bir şey değildir, ancak Instagram hesabınıza hangi uygulamaların bağlı olduğuna dikkat etmek önemlidir. 

Herhangi bir üçüncü taraf uygulamasının Instagram’ınıza erişimi olup olmadığını kontrol etmek için Instagram Ayarlarınıza, ardından Güvenlik’e, ardından Uygulamalar ve Web Sitelerine gidin.

Instagram’da üçüncü taraf uygulamaları kontrol etmek için Ayarlar > Güvenlik > Uygulamalar ve Web Siteleri’ne gidin

Instagram analizleri veya Instagram gönderilerini planlamak için üçüncü taraf bir araç kullanıyorsanız , bu bağlantıları burada görürsünüz. 

Bir bağlantıyı sürdürüp sürdürmemeye karar verirken kendinize şu soruyu sorun: Bu araç kendi başına güvenli midir ve bu bağlantı Instagram hesabımı güvende tutmaya yardımcı olur mu? Örneğin, bir Tampon bağlantısı, Instagram şifrenizi paylaşmak zorunda kalmadan birden fazla kişiye analiz ve zamanlamaya erişim izni vermenizi sağlar. 

Ayrıca Buffer, iki faktörlü kimlik doğrulamayı destekler , bu nedenle Buffer hesabınız da güvendedir.

Hesabınıza düzenli olarak erişmesi gerekmeyen uygulamalara ve web sitelerine dikkat edin. Başka bir uygulamaya giriş yapmak veya bir satın alma işlemi gerçekleştirmek için Instagram’ı kullanmak ve ardından erişim izni verdiğinizi unutmak kolaydır. Şüpheli üçüncü taraf uygulamalarını engellemek için düzenli olarak kontrol ettiğinizden ve şüpheye düştüğünüzde erişimi iptal ettiğinizden emin olun.


Bazı üçüncü taraf araçlarının doğası gereği riskli olduğunu unutmayın. Örneğin, hesapları takip etme/takip etmeyi bırakma gibi toplu otomasyona sahip uygulamalar hem güvenlik hem de hizmet şartları riski taşır; Instagram, toplu otomasyon kullanan hesapları işaretler ve potansiyel olarak onları kapatır.

Kimlik avı mesajlarını nasıl tespit edeceğinizi öğrenin

Kimlik avı (insanları hassas bilgileri vermeleri için kandırmak için tasarlanmış sahte iletişim), bir Instagram hesabının saldırıya uğramasının en yaygın yollarından biridir.

Kimlik avcıları, kulağa resmi gelen mesajlarla DM’lerinize girer. Dolandırıcılar genellikle bir Instagram destek hesabı veya Instagram telif hakkı yardım merkezi gibi davranır ve sizi kişisel bilgilerin acilen paylaşılması gerektiğine ikna etmeye çalışır. Bu mesajlara asla cevap vermeyin veya herhangi bir bağlantıya tıklamayın.

Doğrudan uygulamaya yerleştirilmiş Instagram’dan gelen e-postalar, Instagram’ın sizinle iletişim kurmasının yalnızca bir resmi yoludur. E-postalarınızı Ayarlar’a, ardından Güvenlik’e, ardından Instagram’dan E-postalar’a giderek veya gelen kutunuzda security@mail.instagram.com adresinden gelen e-postaları kontrol ederek görüntüleyebilirsiniz .

Saldırıya uğramış bir Instagram hesabı nasıl kurtarılır

Instagram hesabınızın saldırıya uğradığından şüpheleniyorsanız, hesabınızın kontrolünü yeniden kazanmak için izlemeniz gereken birkaç adım vardır.

Bilgisayar korsanları genellikle şifrenizi hemen değiştirir, ancak bazen şanslı olursunuz ve kayıtlı bir oturum açma yoluyla hesabınıza erişmeye devam edebilirsiniz. Bu durumda, hemen parolanızı değiştirin ve önceki bölümde tartıştığımız tüm güvenlik önlemlerini etkinleştirin.

Giriş yapamıyorsanız, security@mail.instagram.com adresinden gelen bir e-posta için gelen kutunuzu kontrol edin . Instagram şüpheli etkinlik tespit ederse size ulaşabilir. Erken yakalandığında, değişiklikler tersine çevrilebilir.

Ayrıca Instagram’dan bir giriş bağlantısı talep edebilirsiniz.Android’de “oturum açmaya yardım et”i veya iPhone’da “şifremi unuttum”u seçerek. Giriş bağlantısı çalışmazsa, bir güvenlik kodu istemeniz gerekir. Bundan sonra Instagram, üzerinde güvenlik kodunun yazılı olduğu bir kağıt tutarken kendi fotoğrafınızı göndererek kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir.

Kulağa oldukça karmaşık geliyor, değil mi? Ne yazık ki, süreç hem karmaşık hem de zaman alıcıdır. Instagram ayrıca hesap kurtarmayı garanti etmez, bu nedenle Instagram hesap güvenliğiniz konusunda proaktif olmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Profilin belli olmadan gizli hikaye bakma

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...