Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri,Instagram istatistikleri kullanma,Instagram istatistikleri,Instagram analizleri,Instagram istatistikleri ve analizleri

Erişim ve gösterimler arasındaki farkı biliyor musunuz? Gönderilerinizle etkileşime giren takipçilerin yüzdesi ne olacak?

En önemli Instagram metriklerini takip etmek, hesabınızı büyütmek ve etkileşimli bir takip oluşturmak için çok önemlidir.

1,3 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla Instagram, en büyük sosyal medya platformlarından biri olmaya devam ediyor. Ayrıca konu markalaşma olduğunda pazarlamacılar için en güçlü sosyal medya platformlarından biridir.

Diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi, performansı aktif olarak izlemiyorsanız ve sonuçları görmüyorsanız Instagram’ı iş için kullanmanın pek bir anlamı yoktur.

İster bir etkileyicinin Instagram hesabını değerlendiriyor olun, ister kendi profilinizin analizlerini takip ediyor olun, bir hesabın başarısını ölçmek için en önemli ölçütler aşağıdadır.

Sosyal pazarlama stratejinizin ne kadar etkili sonuç verdiğini izlemek için bu ölçümleri bir sosyal medya raporuna veya özel Instagram panosuna ekleyin.

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri

1. Takipçi Büyüme Oranı

Instagram takipçilerini tarihe göre gösteren bir çubuk grafik.

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri ,Yüksek takipçi sayısı bir ego artışı olabilir ve marka güvenilirliğini artırabilir, ancak pazarlama kampanyalarınızın ve Instagram stratejinizin sağlığı hakkında çok fazla şey söylemez.

Takipçi büyüme oranınız ise, işletmenizin erişimini genişletip genişletmediği ve yeni insanların dikkatini çekip çekmediği konusunda size iyi bir fikir verir.

Başka bir deyişle, Instagram performansınızı değerlendirirken takipçi sayınızın değişme şekli genellikle gerçek takipçi sayısından daha önemlidir. Örneğin, bir ayda 50 yeni takipçi aldığınızı varsayalım. 500 takipçiyle başladıysanız, bu, büyüme oranınızın %10 olduğu anlamına gelir – ki bu mükemmel. Bununla birlikte, 5000 takipçi ile başladıysanız ve o ay 50 yeni takipçiniz varsa, takipçi artış oranınız sadece %1 olacaktır. Bu metrik, Instagram pazarlamanızın durgunlaştığını ve yeni bir strateji denemenin zamanının geldiğini gösterir.

2. Takipçi Başına Katılım

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri, Instagram gönderilerinin %70 gibi inanılmaz bir kısmı kimse tarafından görülmüyor .

Takipçileriniz gönderilerinizi görmez ve onlarla etkileşime geçmezse , dünyadaki tüm takipçiler yeni bir iş yaratmaz .

Instagram’ın sürekli güncellenen algoritması ile etkileşim, gönderilerinizin görülmesini sağlamak için her zamankinden daha önemli.

Takipçi başına katılımınızı takip etmek, hedef kitlenizin ne kadar ilgilendiğini izlemenize olanak tanır.

Bu ölçüm, herhangi bir gerçek katılım olmadan bir hesapta sponsorlu bir gönderi için ödeme yapmak istemediğiniz için, bir influencer ile bir ortaklığı değerlendiriyorsanız özellikle önemlidir.

Tıpkı takipçi sayısı ve büyüme hızında olduğu gibi, sadece ham sayılara bakmak istemezsiniz. Beğenilerin ve yorumların sayısını kitlenin boyutuyla karşılaştırmak önemlidir.

Etkileşim metriklerinizi aylık veya haftalık olarak hesaplayabilirsiniz. Günlük olarak takip etmeye çalışmayın, çünkü normal günlük dalgalanmalar büyük olasılıkla verileri silecektir.

Takipçi başına etkileşiminizi hesaplamak için belirli bir zaman diliminde aldığınız toplam beğeni ve yorum sayısına bakın ve bu sayıyı o zaman diliminde sahip olduğunuz toplam takipçi sayısına bölün.

Örneğin, geçen hafta 78 beğeni ve yorum aldıysanız ve 600 takipçiniz varsa, o hafta için takipçi etkileşim oranınız %13 idi.

AgencyAnalytics Instagram gönderilerini ve analizlerini gösteren kontrol paneli.

Her gönderi için beğenilerinizi ve yorumlarınızı manuel olarak eklemek istemiyorsanız , sosyal hesaplarınızdaki etkileşimi izlemek için AgencyAnalytics gibi bir araç kullanmayı deneyin.

3. Web Sitesi Trafiği

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri,Diğer sosyal medya kanalları gibi Instagram da web sitenize trafik çeken güçlü bir sürücü olabilir.

Instagram, her gönderiye tıklanabilir bağlantılar ekleyemediğiniz için sitenize trafik çekmede diğer sosyal platformlardan daha sınırlayıcıdır; bunun yerine, platform yalnızca biyografide bir bağlantıya izin verir ve 10 binden fazla takipçisi olan markalar, hikayelerine hızlıca kaydırma bağlantıları ekleyebilir.

Trafiğinizi varsayılan kanal gruplarına bölen Google Analytics’in yardımıyla Instagram’dan gelen web sitesi ziyaretçilerinin sayısını takip edebilirsiniz – bunlardan biri “sosyal”dir.

GA hesabınızda “Edinme” –> “Kanallar” bölümüne gidip “Sosyal” seçeneğini tıklarsanız, sitenize tam olarak hangi sosyal kanalların trafik çektiğini görebilirsiniz.

Sosyal medyadan web sitesi trafiğini gösteren bir AgencyAnalytics Google Analytics panosu.

Instagram trafiğinizin dönüşüm sağlayıp sağlamadığını görmek için Google Analytics’te “Hedefler”i de takip edebilirsiniz, böylece sosyal medya çabalarınızın yatırım getirisini doğru bir şekilde ölçebilirsiniz.

4. Bağlantı Tıklamaları

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri, Artık Instagram’ın sitenize ne kadar trafik çektiğini bildiğinize göre, bir sonraki adım hangi belirli bağlantıların ve hikayelerin tıklandığını belirlemek mi?

Analiz platformunuza belirli bir ziyaretçinin nereden geldiğini söyleyen UTM parametreleriyle URL’ler oluşturarak Instagram analizlerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilirsiniz. UTM parametreleri temel olarak normal URL’nize eklediğiniz bilgi etiketleridir.

UTM URL’lerini manuel olarak yazmak hantal olabilir, ancak internette bu URL’leri sizin için oluşturacak birkaç basit araç vardır. GA Campaign Builder popüler (ve ücretsiz!) biridir.

Aşağıda basit bir UTM URL’si örneği verilmiştir:

Makalede açıklandığı gibi, oluşturulan bir kampanya URL'si örneği.

UTM URL’leri biraz hantal olabilir, bu nedenle bitmiş URL’nizi bit.ly veya benzeri bir araçla kısaltmak isteyebilirsiniz .

Müşterileri gerçekten etkilemek ve Instagram’dan gelen sonuçları göstermek için raporlarınızda bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız , hedef tamamlamaları ve hedef değeri de dahil olmak üzere, sosyal trafiğiniz için AgencyAnalytics’e kolayca bir Google Analytics panosu ekleyebilirsiniz.

Bu rapor, Instagram gibi sosyal kanallardan gelen trafiğin müşterinizin web sitesinde ne kadar iyi dönüşüm sağladığını ölçmenize olanak tanır.

AgencyAnalytics Google Analytics kontrol paneli.

5. Gönderi Başına Yorumlar

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri, Instagram’daki beğeniler sevindiricidir, ancak etkileşim söz konusu olduğunda yorumlar daha değerlidir.

“Beğen” düğmesine dokunmak yalnızca bir saniye sürer, ancak bir yorum yazmak zaman ve düşünce gerektirir. Birisi yorum bıraktığında, onların ilgisini gerçekten çektiğinizi ve bir şekilde onlarla bağlantı kurduğunuzu gösterir.

Bununla birlikte, aldığınız yorumların sayısı izlenmesi gereken önemli bir ölçüdür. Ortalamanıza bir göz atın ve yükselip yükselmediğine dikkat edin. Ortalama yorum sayınız azaldıysa, hedef kitlenizin neden eskisinden daha az etkileşimde olduğunu anlamaya çalışın.

Ayrıca, zaman içinde bir kalıp ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için gönderilerinizden hangisinin en fazla yorumu aldığını not etmek de iyi bir fikirdir. Örneğin, hedef kitleniz belirli bir ürün fotoğrafını gerçekten seviyorsa, etkileşimi yüksek tutmak için bunun gibi daha fazla gönderi oluşturun.

6. Instagram Hikayeleri Etkileşimi

Instagram istatistikleri kullanma yöntemleri,Video veya fotoğraf olabilen Instagram hikayeleri, 24 saat sonra kaybolduğu için normal içeriklerden biraz farklıdır. Bu kaybolma eylemi, özelliği etkileşimi izlemeyi biraz daha zorlaştırıyor.

Bu ölçümü izlemenin bir yolu, Instagram’ın Insights adlı yerel analiz aracıdır. Insights’a erişmek için Instagram’da bir işletme profiline ihtiyacınız olacağını unutmayın.

AgencyAnalytics’teki katılımınızla ilgili bilgileri Hikayeler sekmesi altında da bulabilirsiniz:

Hikayeler ölçümlerini gösteren bir AgencyAnalytics Instagram panosu.

Hikayeler söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken iki ana metrik vardır: görüntülemeler ve çıkışlar.

Görüşleriniz, hikayenizi kaç benzersiz izleyicinin gördüğünü söyler. Genel olarak, Instagram’da ne kadar uzun süre kalırsanız ve ne kadar çok takipçi alırsanız, hikaye görüntülemeleriniz o kadar artmalıdır.

Çıkışlarınız, insanların hikayenizden çıktıklarında hangi slaytta olduklarını size söyler. Çıkışlar, hedef kitlenizin ilgisini neyin çekip çekmediğini belirlemenin iyi bir yoludur. Belirli bir slaytta çok sayıda çıkış olduğunu fark ederseniz, o noktada neden bu kadar çok kişinin ilgisini kaybettiğini anlamaya çalışın.

7. Erişim

Erişim, bir İşletme Hesabına geçmenizi gerektiren başka bir ölçümdür. Erişimi Instagram Insights içinde görüntüleyebilirsiniz .

Hesap analizlerini gösteren Instagram analizleri.

Instagram’da erişim ne anlama geliyor?

Erişim, gönderinizi gören toplam kişi sayısını söyler.

Bu, izlenimlerden farklıdır. Aynı kişi gönderinizi 3 kez görürse, bu 3 gösterim olarak sayılır. Ancak, bu kişi erişim için yalnızca 1 olarak sayılır ve marka bilinirliğini ve gönderinizi gerçekte kaç kişinin gördüğünü ölçmek için önemli bir ölçüm yapar.

Bir AgencyAnalytics Instagram panosunun erişim ve gösterimleri gösteren bölümü.

Erişiminizi artırmanın bir yolu, hashtag’leri ve markalı hashtag’leri kullanmaktır, ancak bunları doğru kullandığınızdan emin olun – sonuç almak için Instagram hashtag’lerinin nasıl kullanılacağına ilişkin bu kılavuza göz atın .

Toplam erişimin yanı sıra Erişim Oranınızı da takip etmek istiyorsunuz. Bu, gönderinizi gören takipçilerin yüzdesidir. Bir gönderinin toplam erişimini toplam takipçi sayınıza bölerek hesaplayabilirsiniz. Örneğin, 300 erişiminiz ve 1000 takipçiniz varsa, erişim oranınız %30’dur.

Sayfanızı ileri Götürmek için;

Instagram’ın işletmenizi pazarlamak için harika bir sosyal medya kanalı olabileceğine şüphe yok. Eğlencelidir, size sanatsal bir çıkış sağlar ve izleyicilerinizle bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Instagram pazarlamanızın eğlenceli olduğu kadar karlı olmasını istiyorsanız, doğru ölçümleri düzenli olarak izlemeniz gerektiğini unutmayın . Bu 7 temel Instagram ölçümüne odaklanın ve mevcut stratejinizin nasıl performans gösterdiğine dair daha net bir resmin yanı sıra nasıl iyileştireceğinize dair bazı fikirler elde edeceksiniz.

İnstagram Hesap Güvenliği Nasıl Artırılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...