Instagram Keşfet Engeli Nasıl Kaldırılır ?

Instagram Keşfet Engeli;Son zamanlarda Instagram takipçi sayınızda ve etkileşim oranında düşüş yasıyorsanız, bunun olası sebebi shadowban (gölge yasağı) olabilir. Yani Instagram keşfet engeline takılmış olabilirsiniz. Ancak panikleyecek bir durum yok. Çünkü bu shadowban (gölge yasağı) veya keşfet engeli sonsuza kadar sürmüyor. Bu detaylarla beraber Instagram Keşfet engeli nedir ? Nasıl kaldırılır ? Sorularına karşılık bulacaksınız.

Çoğu Instagram hesabı daha fazla takipçi kasmak adına bot ya da ınstagram’ın sevmediği bazı yollara başvuruyor. Bu yollar organik takipçi getirmediği gibi üstüne bu tarz engeller yemenizi sağlayarak hesabınızı daha fazla düşürmeye sebep oluyor. Bu shadowban (gölge yasağı)  engelinden kurtulmak ve kaçınmak için aşağıda belirtilen bilgilere bakın.Instagram Keşfet Engeli Nasıl Kaldırılır ?

Instagram Keşfet Engeli Nedir ?


Gizli yasaklama olarak isimlendirilen Shadowban, Hedef kullanıcının içeriklerini çevrimiçi topluluklardan ve keşfet sayfasından kısmen engelleyerek içeriklerin görüntülenmesini ve etkileşim almasını engeller. Bu sayede yükselmeyen oranlar bir süre sonra doğal olarak düşmeye başlar. Bu da sizin takipçi ve etkileşim almanıza engel olur.

İçerikler, Instagram algoritması tarafından belirlenerek keşfet bölümü gibi topluluk bölümlerinden kullanıcılara gösterilerek hesabın ve topluluğun etkileşimini diri tutmayı sağlar. Bu algoritmalar gösterimi sağlamış olduğu gibi engeli de sağlayabilir. İşte bu engeli sağlayanlardan biriside shadowban.

Instagram keşfet engeli, Genelde belirli yasaklı aktiviteleri gerçekleştirmeyle ortaya çıkar. İlk vakitler bu engelin varlığını anlamayabilirsiniz. İsmi de zaten burdan geliyor. Gizliden hesabınızı takip ederek içeriklerinizi görüntülenmesini istemez.

Instagram Keşfet Engeli Neden Olur ?

ShadowBan, Instagram hesabınızda yapmış olduğunuz uygunsuz aktiviteleri caydırmak için var. Bir şekilde keşfet engeli yediğinizi düşünüyorsanız, bunun nedeni uygunsuz ve yasaklı davranışlar olabilir. Shadowban, genelde algoritma tarafından uygulanan bir ceza olsa da, şikayetle de bu engele takılmanız mümkün. Keşfet engelinin sebeplerine gelecek olursak, genellikle spam ve uygunsuz davranışlar sergileyen hesapları hedef alıyor. Bunlardan hariç şu maddelerde sebep olabilir;

  • Uygunsuz içerikler
  • Spam aktiviteleri
  • Yanlış etiket kullanımı
  • Topluluk kurallarına aykırı olan etkinlikler

Instagram keşfet engeline neden olabilir.

Uygunsuz içerikler: Uygunsuz içerikleri az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Cinsel içerikli ve şiddet içeren videolar veya içerikler.

Spam aktiviteleri: Buna spam adına her şeyi diyebilirsiniz. Spam mesajlar, spam içerikler, çok hızlı takip etme veya çıkma gibi aktiviteleri bu alana dahil edebilirsiniz.


Yanlış etiket kullanımı: Etiket kullanımı önemli. Çok fazla lüzumsuz etiket kullanımı ile beraber yasaklı ve kısıtlı etiketleri çok kullanmanız bu engele girmenize neden.

Topluluk kurallarına aykırı olan etkinlikler: Kısaca toparlayacak olursak, Topluluk kurallarına aykırı olan tüm davranışları da bu gruba dahil edebilir.

Instagram Keşfet Engeli Nasıl Anlaşılır ?
Çoğu kaynağa göre, Bunu etiketlerden ( hastag ) anlayabiliyorsunuz. Instagram keşfet engeli yiyen bir hesabın içerikleri keşfete ve topluluk bölümlerinde düşmez.

O halde bir içerik paylaşın ve etiketleyin. Hemen kullanmış olduğunuz etiketi Instagramda aratın. İçeriğiniz etiket sayfasında gözüküyorsa bu engel yediğiniz manasına gelmez. Ancak içerik yoksa bu keşfet engeli yediğiniz manasına gelir.

En iyi anlayabileceğiniz yöntem budur. Bunlardan hariç keşfet engelini test eden bazı programlar ve siteler var ama bu ne kadar doğru bilemeyiz.

Instagram Keşfet Engeli Nasıl Kaldırılır ?

Bu keşfet engelini bir çırpıda kaldıracak bir çözüm yok. Ancak ilk başta dediğimiz gibi bu engel kalıcı değil. Bazı kullanıcılarda iki haftaya kadar devam edebiliyor olmasına rağmen, bu engelin iki hafta sürdüğü anlamına gelmez. Çoğu durumda daha az sürebiliyor.

Bunula birlikte uygulayabileceğiniz birkaç adım var. Bu adımlara dikkat ederek en azından engel süresini kısaltabilirsiniz.

Doğru Etiket Kullanımını Öğrenin !

İster ınstagram’a içerik üretin ister paylaşımlar yapın. Her türlü doğru etiket kullanımını öğrenmeniz gerek. Etiketler, içerikleriniz için yararlı olduğu kadar zararlıda olabilir. Bu zararlardan biride bu shadowban yani keşfet engeli. Etiket kullanımı için sıklıkla şunlara dikkat edin;

  • Gereksiz ve çok sayıda hastag kullanmayın.
  • Yasaklı ve kısıtlı etiketleri kullanmamaya çalısın.
  • İçeriğiniz konusunu yansıtan yararlı etiketler kullanın.

3. taraf uygulama izinleri kapatın !

Bu süreçte bot yazılım ve 3. taraf uygulama izinlerini kapatın ve kullanmayın. Yazılımlar adınıza daha fazla spam aktivitelerini yapabilir. Bazı uygulamalar işinizi rahatlasa da bazen shadowban’a neden olabiliyorlar. Bu yüzden bu dönemde bu uygulama izinlerini keserseniz sizim adınıza daha iyi olabilir.

Ayrıca bot takipçiler, beğeniler ve spam yorumları keşfet engeline neden olabilir. Özellikle bunu sıklıkla yapıyorsanız bunu durdurmanız gerek. Hesabınızdaki takipçilerin çoğu kullanılmayan ve terk edilmiş hesaplar ise ınstagram algoritması bundan hoşlanmayabilir.

Şu adımlarda keşfet engelini kaldırmanızı sağlayabilir;

  1. Topluluk kurallarına aykırı davranışlarda bulunmayın.
  2. Spamlamayın, hızlı takip etmeyin ve seri beğenmede bulunmayın.
  3. Rapor edilmekten kaçının.

Turkcell Bedava İnternet Nasıl Yapılır ?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...