Kripto Para Nasıl Oluşturulur?

Kripto Para Nasıl Oluşturulur, Dijital Para Nasıl Oluşturulur, Kripto Para Birimi Nasıl Oluşturulur, Kripto Para Nedir Kripto Para Nasıl Çıkarılır gibi soruların cevabını alacağınız güzel bir makaleyle karşınızdayız .

Kripto Para Nasıl Oluşturulur ?

Kripto para birimi nasıl çalışır? Bir kripto para birimi nasıl yapılır? Kendi kripto para birimimi nasıl oluşturabilirim? Bütün bu sorular kafanızda patlıyor olmalı. Endişelenme, onlar için cevaplarımız var. Kripto para birimi bilgisi ve işinizden bundan nasıl yararlanabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Kendi kripto paranızı nasıl oluşturacağınıza dair yanıtlamadan önce, paranın geleceği hakkında öğrenmeniz gereken birkaç şey var.

Kripto Para Birimi Nedir? Temel Tanım

Her şeyden önce, temellere geri dönelim. Para birimi nedir?

Bir banknot veya madeni paradan çok daha fazlasıdır. Para birimi, bir saklama ve hesap birimi ve bir değişim aracıdır. Basit bir ifadeyle, herhangi bir mal veya hizmeti almanın veya satmanın evrensel olarak kabul edilmiş bir yoludur.

Eski zamanlarda, takas sistemi yürürlükteyken, pirinç ve tahıllardan yüne ve hatta tüylere kadar her şey bir para birimi olarak kabul edilirdi. Daha sonra bu ödeme aracını düzenlemek için bankalar geldi. İşte o zaman madeni para yaptılar ve banknot bastılar.

Artık dijital zaman ve çağda, madeni paralar ve banknotlar modası geçmiş görünüyor . Böylece yeni bir para birimi olan kripto para birimi ortaya çıktı.

Kripto Para Nedir?

Tıpkı normal bir para birimi gibidir, ancak dijital bir platformdadır ve yalnızca belirli bir ülkede çalışan fiziksel para birimlerinden farklı olarak evrensel olarak kabul edilir. Tek bir merkezi platform, kripto para birimlerini bağlamaz.

Peki Kripto Para Biriminde Token ve Coin arasındaki fark tam olarak nedir?

Üç ana fark şunlardır:

 1. Madeni paralar tek bir blok zincirinin parçasıdır, jetonlar ise mevcut blok zincirlerinde çalışır.
 2. Jetonlar belirli bir sektör veya toplulukla sınırlıdır; madeni paralar her yerde kullanılabilir.
 3. Jetonlar jeton satın alabilir, ancak jetonlar jeton satın alamaz.

Gerçek bir hayat senaryosu kullanarak basitleştirelim. Starbucks’a düzenli olarak giderseniz, sık alışverişleriniz için sadakat puanları kazanabilirsiniz. Bu puanlarla bir içki alabilirsiniz. Bu sadakat puanları, bir kuruluşun (bu durumda Starbucks) sunduğu belirteçlerdir.

Artık bu tür sadakat puanlarını para vererek satın alabilirsiniz, bu da size bedava kahve verir. Bu para madeni paradır (bu durumda gerçek bir madeni para veya banknot).

Madeni para kullanarak sadakat puanları satın alabilirsiniz, ancak sadakat puanlarını kullanarak gerçek para kazanamazsınız. Yani bir işletmenin jetonunu satın almak için bir kripto para kullanılabilir, ancak bir jeton kullanarak bir kripto para satın alamazsınız.

Yeni Bir Kripto Para Birimi Başlatmak: İşletmeniz İçin Doğru mu?

Artık kripto para biriminin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda oldukça iyi bir fikriniz var. Şimdi soru geliyor, işletmenizin gerçekten kripto paraya ihtiyacı var mı? Sadece aşağıdaki soruları cevaplayın ve net bir resim elde edeceksiniz:

 • İşletmeniz internette mi olacak?
 • Geliriniz, nakit paradan daha fazla dijital ödemelerden mi geliyor?
 • Çevrimiçi bir ödeme seçeneği kullanıcı tabanınızı artıracak mı?
 • Birkaç yıldan fazla bir süre iş hayatında kalmayı planlıyor musunuz?

Tamam, son soru retorik bir soruydu. Tüm bu soruların cevabı “evet” ise, işletmenizin entegre bir kripto para birimine ihtiyacı vardır.

Kendi Kripto Paranızı oluşturmanın faydaları:

 • Dolandırıcılık Riskini Ortadan Kaldırın
 • İşlem Anonimliği
 • Daha Düşük İşletme Maliyetleri
 • Anında İşlemler
 • Yeni Müşteri tabanına erişim
 • Fon Güvenliği

Kripto Para Nasıl Yapılır?

Artık kendi kripto para biriminizi yaratmaya hazır olduğunuza inanıyorum . Vakit kaybetmeden, kendi kripto para biriminizi oluşturmak ve başlatmak için doğrudan adım adım işleme geçelim.

Adım 1. Bir Konsensüs Mekanizması Seçin

Konsensüs mekanizmaları, belirli bir işlemi meşru kabul eden ve bloğa eklenen protokollerdir.

Adım 2. Bir Blockchain Platformu Seçin.

İşletmeniz için doğru blok zinciri platformu seçimi, seçtiğiniz fikir birliği mekanizmasına bağlıdır. (Seçim yapabileceğiniz en iyi blockchain platformlarından aşağıda bahsedeceğim)

Adım 3. Düğümleri Tasarlayın

Blok zincirinizin işleyişine ve işlevselliğine karar vermeniz ve düğümleri buna göre tasarlamanız gerekir. Örneğin, izinler özel mi yoksa herkese açık mı olacak? Barındırma bulutta mı, şirket içinde mi yoksa her ikisinde mi olacak? Yürütme için gerekli donanım ayrıntıları ne olurdu?

Adım 4. Blockchain’in İç Mimarisini Oluşturun

Başlatıldıktan ve çalıştırıldıktan sonra blok zincirinin birkaç parametresini değiştiremeyeceğiniz için, başlatmadan önce tüm yönlerden emin olun. Kararlar, 3. taraf bir aracı olmadan farklı kripto para birimleri arasında değiş tokuş sağlamak için blok zincirinizin hangi adres biçimini izleyeceği kadar basit olabilir.

Adım 5. API’leri Entegre Edin

Bazı platformlar önceden oluşturulmuş API’ler sağlamaz, bu nedenle sizinkinin sağladığından emin olun. Yine de endişelenmenize gerek yoksa, ChromaWay, Gem, Colu, Bitcore, BlockCypher ve Tierion gibi birkaç 3. taraf blok zinciri API sağlayıcısı vardır.

Adım 6: Arayüzü Tasarlayın

Arayüzünüz iyi değilse, birinci sınıf bir kripto para birimi oluşturmak işe yaramaz. Web, FTP sunucuları ve harici veritabanlarının en yeni olduğundan ve ön uç ve arka uç programlamanın gelecekteki yükseltmeler göz önünde bulundurularak yapıldığından emin olmanız gerekir.

Adım 7. Kripto Paranızı Yasal Hale Getirin

Kripto para biriminizin, yakında uluslararası kripto para birimi düzenlemelerinin yasaları haline gelecek şekilde hazırlandığından ve bunlara uyduğundan emin olun. Bu şekilde çalışmalarınız korunur ve hiçbir ani sürpriz, yeni bir kripto para birimi yaratma çabalarınızı mahvedemez.

Dünyanın En İyi Blockchain Platformları:

 • Ethereum (Market Leader With 82.70% Shareholding)
 • Waves (WAVES)
 • Hyperledger Fabric
 • NEM
 • IBM blockchain
 • Nxt (NXT)
 • HydraChain
 • BlockStarter
 • BigChainDB
 • EOS
 • Quorum
 • IOTA
 • CoinList
 • MultiChain
 • Openchain
 • Chain Core

Kripto para çıkartmak için bilgi birikiminiz yoksa en iyi yatırım en teknik analiz öğrenerek yapılanıdır . Rsi göstergesinin nasıl çalıştığını öğrenmek için tıklayın.

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...