Mide Bulantısı Nasıl Geçer ?

Mide bulantısı nasıl geçer ? Mide bulantısı nasıl geçer? Mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Bu yazımızda mide bulantısını geçiren yolları bulabilirsiniz. İşte mide bulantısına iyi gelen yollar…

Mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi neticeleri ile can sıkan, her yaştan insanın yaşadığı bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı, kimi hastalıkların veya vücutta olan ani değişimlerden kaynaklanabilir. Bu yüzden öncelikle mide bulantısının neyden kaynaklandığını bulmak gerekir. Şayet sık sık yaşıyorsanız doktora müracaat etmeniz gerekir. Bilhassa sabah saatlerinde yaşanan mide bulantısı nasıl geçer araştırırız. Bu yüzden yazımızda mide bulantısı kapı aralar, nasıl geçer, mide bulantısına ne iyi gelir gibi konuları inceledik ve mide bulantısına iyi gelen yiyecekleri sıraladık. Tabii yüm bunların bilgilendirme emelli olduğunu ve mide buluntası ile konusunda yaşadığınız ciddi ve kronik meselelerin çözümü için bir doktora müracaat etmeniz gerektiğini anımsadalım.

MİDE BULANTISI NEDİR?

Mide bulantısı veyahut bulantı, kusma isteği ile sonuçlanan bir rahatsızlık olup mide hastalığı demek doğru değildir. Mide bulantısı, daha çok mide veya mideyle alakası olmayan bazı rahatsızların belirtilerindendir. Vücudun başka bir yerinde fark bir vaziyete işaret eden mide bulantısına örnek olarak taşıt tutması verilebilir. Mide bulantısı araba tutması, koku ve stres gibi kolay sebeplerden olabileceği gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir.

Mide bulantısı neticesi oluşan kusma isteği beyne bağlıdır. Bu hareketi tertip eden merkez, iç kulak ve sindirim sisteminden gelen ikazlar ile beraber kulak, göz gibi duyusal bölgelerden gelen ikazları alır. Buralarda olan ani değişimler ise merkezin uyarımı ile kişide kusma isteği oluşturur. Mide bulantısı vaziyetinde kişide terleme, iştahın kesilmesi, tansiyonun düşmesi, tükürük salgısının artması gibi vaziyetler da beraberinde görülebilir.

MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Mide bulantısı nedeni olarak ilk aklımıza mide gelse dahi diğer rahatsızlıklar hasebiyle olma ihtimali daha yüksektir. Mide bulantısının ciddi bir rahatsızlık hasebiyle olması olasılıktır. Bu yüzden sık sık yaşanması vaziyetinde doktora görünmeniz ve ihtiyaç duyulan tedbirleri almanız gerekir. Mide bulantı nedenleri olarak şunları sayabiliriz:

Addison Hastalığı, Alkolizm, Apandisit, Beyin uru, Doymama hastalığı, Kanser, Genel ilaçla rehabilitasyonlar, Çöküntü, Diyabet, Grip, Gıda zehirlenmesi, Gastroenterit, Reflü, Kalp krizi, Böbrek yetmezliği, Migren, Sinirlilik, Pankreatit, Peptik Ülser, Gebelik, Sigara içme, Balans bozukluğu, Hepatit…

DOKTORA MÜRACAAT ETMEYİ GEREKTİREN MİDE BULANTISI

Mide bulantısı basit nedenlerden olabileceği gibi ehemmiyetli bir rahatsızlığın belirtisi olabileceğini söylemiştik. Mide bulantısı ile birlikte bazı belirtiler beraberinde görülüyorsa acilen bir doktora görünmeniz gerekir. Bu vaziyetler şunlardır; hızlı soluk alma, çarpıntı, kusmukta kan görülmesi, kusmuktan dışkı kokusu gelmesi, bayılma, bulanık görme, yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, şiddetli ishal, göğüs ağrısı. Doktorunuz yaptıracağı testler ile mide buluantısının yanında yaşadığınız bu ciddi septomların nedenini belirleyecek ve rehabilitasyonunuzu buna göre şekillendirecektir.

MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Mide bulantısı daimi bir şekilde yaşanmıyorsa ciddi bir rahatsızlık hasebiyle olmuyor demektir. Günlük hayatımızda başımıza gelebilen mide bulantısı bir takım uygulamalar ile geçebilir. Mide bulantısına iyi gelen şeyleri şöyle sıralayabiliriz;

Temiz hava almak mide bulantısı için iyi gelir. Böylelikle bulantı sonrasında gelen ani sıcaklık basması vaziyete ile beraber mide bulantısı azalır.

Kolonya ve kolonya gibi ferahlatıcı kokular (lavanta, nane, zenfecil) koklamak

Mide bulantısı ile birlikte baş dönmeniz var ise kısa bir müddet uzanmak

Limonata gibi ekşi bir içecekten birkaç yudum almak

Mide bulantısı sonrasında kusarsanız vücudun su kaybını azaltmak için sıvı tüketmek gerekir. Ancak bu sıvı su, meyve suyu, soda veya limonata olsun yudum yudum içmek gerekir. Yoksa bulantının yine ortaya çıkmasına kapı aralar.

Mide bulantısı esnasında sütten daha çok yoğurt yenilmesi önerilmektedir.

Kola gibi gazlı içecekler ile çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmanız gerekir.

Araba tutması nedeniyle mide bulantısı için tuzlu çubuk kraker iyi gelir.

Mide bulantısını tetikleyecek kötü kokulardan uzaklaşmak

Yağlı – ağır yiyeceklerden uzak durmak

MİDE BULANTISINA İYİ GELEN YİYECEKLER VE NATÜREL ANALİZ EDER

Doktorunuzun önerdiği ilaçlara ek olarak mide bulantısına iyi gelen natürel analiz eder de vardır. Bir takım yiyecekler, bu rahatsız dönemi atlatmanıza yardımcı olur.

1. Zencefil

Zencefil, sıhhat açısından çok yararlı bir nebattır. Hastalansak da olmasak da günlük olarak düzenli tüketimi bir hayli hastalığı önleyebilir. Bu arada mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerin başında zencefil gelir. Bu sebeple mide bulantısı esnasında zencefil tüketmek bulantının geçmesine yardımcı olacaktır.

Zencefil, araba tutması ile oluşan veya gebelik döneminde yaşanan sabah bulantıları gibi mide bulantılarına iyi gelmektedir. Bu şekilde oluşan mide bulantısı için zencefil çayı hazırlayarak günde 2-3 bardaktan fazla olmamak koşuluyla tüketebilirsiniz. Zencefil çayı yaparken toz olarak değil taze zencefilden dilimlenerek yapılanı seçenek etmelisiniz.

Mide bulantısı için zencefil çayı tarifi: bir tutam taze zencefili soyduktan sonra rendeleyin. Takriben 2 su bardağı içinde 5 dakika kadar kaynatın. Zencefilin acı tadına karşı bal karıştırarak tüketebilirsiniz.

2. Limon

Vücudumuz için yararlı bir besin de limondur. Limon, çeşitli nedenlerden dolayı olan mide bulantılarına iyi gelmektedir. Bilhassa gebelik döneminde oluşan mide bulantısı için limon yararlıdır. Limonun ekşi bir tadı olması ile bazen yalnızca limonu koklamak mide bulantısına iyi gelmektedir.

Limonun mide bastırmaya yardımcı özelliği vardır. Ama bu aşırıya kaçmadan yapılması gerekir. Yoksa faydadan çok zarar görebiliriz. İster sade su içine isterseniz nebat çayların içine sıkacağınız yarım limon suyu ile mide bulantısına deva bulabilirsiniz.

3. Nane

Mide bulantısı için nane, hem kokusu ile hem de aroması ile iyi gelir. Mide bulantısı esnasında naneyi koklamak dahi sizi deşarj olabilir. Yemeklere verdiği lezzet ile beraber sağlımıza çok yararı olan naneden bir iki yaprağını çiğnemeniz mide bulantınıza iyi gelecektir.

Nane limon çayı veyahut yalnızca nane çayı içmeniz de midenizi deşarj olacak ve mide bulantısının geçmesine yardımcı olacaktır. Nane çayı için bir bardak suda bir kaşık nane ilave ederek beş dakika kaynatmanız yeterlidir. İsterseniz bal veya limon katabilirsiniz.

Bunun dışından nane yağı da ferahlatıcı özelliği ile mide bulantınıza iyi gelir. Düzenli olarak nane tüketmek sağlık için yararlıdır. Ancak nane mide ekşimesine iyi gelmemektedir. Mide ekşimesi sırasında nane tüketmek rahatsızlığı gidermek yerine artırabilir.

4. Elma

Elma, muhtevası ve lifli yapısı ile sağlığımız için yararlı bir besindir. Elmanın bu lifli yapısı mide bulantısına da iyi gelmektedir. Diğer yandan vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını da sağlayan elmayı ansızın fazla miktarda bir seferde tüketmek mide bulantısının artmasına kapı aralayabilir. Elmayı direk olarak yiyebileceğiniz gibi püre şeklinde tüketmeniz de mide bulantısına çözüm olacaktır.

5. Diğer besinler

Mide bulantısı için iyi gelen besinler arasına içine limon sıkılan papatya ve ıhlamur çaylarını sayabiliriz. Kekik çayı yeniden aynı şekilde mide bulantısına iyi gelir. Haşlanmış patates veya patates püresi, muz, pirinç lapası gibi mideyi rahatsız etmeyecek türden katı yiyecekler ayrı bir çözümdür. Mide bulantısı ile birlikte gelişen olay olan kusma sonrasında su kaybını önlemek için karpuz yemek midenize iyi gelecektir.Ağzı yarası nasıl geçer?

Son Yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Instagram Threads Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Threads'de profil oluşturmak için Instagram hesabınızla giriş yapmanız gerekir. Instagram hesabınız yoksa bir hesap oluşturabilirsiniz. Threads'de, sahip olduğunuz her...

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir ?

Instagram Threads Hesabı Nasıl Silinir yazımıza hoş geldiniz. Instagramın yeni kullanıma açtığı threads uygulamasını beğenmemiş olabilirsiniz.Threads uygulamasının nasıl silindiğini merak...

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır?

Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Whatsapp Takip Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Whatsapp Takip Nasıl Yapılır,Zetlog Nedir,Zetlog Whatsapp Takip Nedir, gibi sorulara cevap...

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...