Vergi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılıyor ?

Vergi yapılandırma müracaatsu 2020 monitörü yurttaşlar, borçlarını sorgulamak ve yapılandırmak için sabırsızlanıyor. Son dakika haberlere göre devletin prim, vergi, trafik cezası, öğrenim kredisi gibi alacakları için barış eli uzatılıyor. Teminat ile hacizler kalkacak, icra takibi yapılmayacak ve belediye borçlarına 120 taksit sunulacak. Peki vergi yapılandırma müracaatsu 2020 nasıl yapılır, borç nasıl hesaplanır?
Vergi yapılandırma müracaatsu 2020 monitörü Vergi yapılandırma borcu hesaplama linki
Prim, vergi, trafik cezası, öğrenim kredisi gibi borçları olan yurttaşlar, vergi yapılandırma işleminden faydalanmak istiyor. Yapılandırmadan faydalanmak için herhangi bir teminat istenmeyecek. Hacizler kaldırılacak, icra takibi durdurulacak. İlk taksitin süresinde ve eksiksiz olarak ödenmesi durumunda “borcu yoktur” yazısı alınabilecek.

VERGİ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.Gib.Gov.Tr) ya da e-Devlet (www.Turkiye.Gov.Tr) üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak, Bağlı olunan vergi dairesine şahsen ya da posta yolu ile, yapılabilecektir.

GİB VERGİ BORCU YAPILANDIRMA – HESAPLAMA 2020 İÇİN TIKLAYINIZ

BAŞVURU SÜRESİ

Başvuruların 31 ARALIK 2020 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılması gerekiyor.

PEŞİN VEYA TAKSİTLE ÖDEME

Yapılandırılan borçlar, isteğe göre peşin ya da taksitler halinde ödenebilecektir. Peşin ödemeler, ilk taksit ödeme süresinin son günü olan 1 ŞUBAT 2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılacaktır. Peşin ödemelerde, yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı uygulanmayacaktır.

Yapılandırılan borcun; tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde fer’i alacaklar yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının %90’ından, taksitli ödeme seçeneği tercih edilmesi ve ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla ikinci taksit ödeme süresi içinde (31 MART 2021 tarihine kadar) kalan taksitlerin tamamının ödenmesi halinde ise %50’sinden vazgeçilecektir. Bu durumda yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı uygulanmayacaktır.

NEREYE ÖDENECEK?

Yapılandırılan borçlar borçlunun tercihine göre taksitler halinde ya da Yapılandırılan borçlar borçlunun tercihine göre taksitler halinde ya da peşin olarak;

  • Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.Gib.Gov.Tr) üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartıyla,
  • Banka hesabından havale ile,
  • Yabancı ülkede faaliyette bulunan bankalara ait kartlarla,
  • Vergi tahsiline yetkili bankalar ,
  • Vergi dairesi vezneleri ,
  • PTT şubelerine, ödenebilecektir.

Borçların, müracaat sırasında tercih edilen taksit sayısından daha fazla . Borçların, müracaat sırasında tercih edilen taksit sayısından daha fazla taksitle ödenmesi olanaklı değildir. Başvuru sırasında seçilen taksit sayısından daha az taksitle ödeme yapılması mümkün olup bu durumda ödenecek

Belediye borçları aylık dönemler halinde azami 120 eşit taksitte ödenebilecek. İlk taksitini yatıran sigorta prim teşvikinden faydalanacak. Başvuru öncesi başlatılan hacizler yapılacak ödemeler nispetinde kaldırılacak.

Yapılandırılan borçlar sebebiyle icra takibi, haciz işlemi yapılmayacak. Süresinde ödenen alacaklara gecikme cezası, gecikme zammı uygulanmayacak. Yapılandırmadan faydalanmak için herhangi bir teminat istenmeyecek.

Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük, özel usulsüzlük cezalarının yarısı silinecek, yapılandırılan borçlar erken ödendiğinde ayrıca indirim yapılacak.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre ilk iki taksitin süresinde ve eksiksiz olarak ödenmesi durumunda “borcu yoktur” yazısı alınabilecek. Borcunu yapılandıran, ilk taksiti ödeyen; cari dönemde 60 günden fazla borçlarının olmaması koşuluyla kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

İhale ve inşaat işyerleri için; borçlarının peşin ya da taksitle tamamının ödenmesi kaydıyla ilişiksizlik belgesi ve teminat iadesi yazısı verilecek. Belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlarca yapılandırılan borçlar aylık dönemler halinde azami 120 eşit taksitte ödenebilecek.

İl özel idareleri ve spor kulüplerince yapılandırılan borçlar ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte yatırılabilecek. Borcunu yapılandıranlar vergi, sosyal güvenlik priminde 5 puan indirim hakkından da yararlanabilecek.

PRİM TEŞVİKİ VERİLECEK

Yapılandırma devam ettiği sürece taksitlerin ve yapılandırma dışındaki borçların süresinde ödenmesi kaydıyla sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılacak. Bağ-Kur prim borcu olup da Şubat 2021 tarihine kadar ödemeyenlerin 31 Ekim 2020 tarihinden önceki prim borcu olan hizmetleri durdurulacak, prim borçları silinecek.

Dondurma işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Faaliyetlerine devam edenlerin sigortalılıkları 1 Kasım 2020 itibarıyla yeniden başlatılacak.

Bütün borçlar kredi kartıyla peşin veya taksitle ödenebilecek. Kredi kartıyla ödemeler ilgili kurumların internet adresindeki linkler veya bankaların uygulama geliştirmeleri halinde web siteleri ya da şubeleri üzerinden yapılabilecek.

Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacak. Kredi kartıyla ödeme mümkün olacak.

Son Yazılar

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...

Telefonu 2. Mönitör Olarak Kullanma

Duet Display: Duet Display, iOS veya Android telefonunuzu ikincil bir monitör olarak kullanmanıza olanak tanıyan popüler bir uygulamadır. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Medya

212BeğenenlerBeğen
1,762TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et

Son yazılar

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Tabii ki! İşte "Kariyer ve Kişisel Gelişim" konusunda 1000 kelimelik bir makale: Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Giden Yolculuk

Host Dosyası Nedir? Host Dosyası Nasıl Kullanılır?

Hosts dosyası nedir ?, bir bilgisayarın işletim sistemine ait bir dosyadır ve alan adlarını IP adresleriyle eşleştirmek için kullanılır. İnternet üzerindeki bir...

Telefonu 2. Mönitör Olarak Kullanma

Duet Display: Duet Display, iOS veya Android telefonunuzu ikincil bir monitör olarak kullanmanıza olanak tanıyan popüler bir uygulamadır. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra...

Telegram hesabı nasıl hacklenir?

Şu anda sosyal ağlardaki diğer hesaplardan Telegram, hack'in hedef aldığı ağlardan biri. Bu, çok sayıda abonesi olan hesaplar için geçerlidir. Üstelik bu hesaplar son...

Helium mining cihazı nedir ? Helium mining device nasıl para kazanılır?

Hotspot veya Helium madencisi adı verilen bir kablosuz cihaz, HNT madenciliği için radyo teknolojilerini kullanır ve kapsama sağladığı için HNT jetonlarını ödüllendirir.